Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.
Se afișează postările cu eticheta personal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta personal. Afișați toate postările

luni, 23 decembrie 2013

Craciun de poveste . Sarbatori fericite



               Vin sarbatorile…e Craciunul, un Craciun de poveste, ca toate de altfel. In pragul sarbatorilor simtim cum toate problemele dispar, avem zambetul pe chip si uitam de tot ce-I rau. Asa ma simt eu acum. Asa voi fi in toate aceste zile, asta pana cand vraja se va rupe.
                In sufletul nostru trebuie sa existe iubire, puterea de a darui si de a ierta, iar pe buzele noastre cresc cuvinte mari, spuse din inima.  Fie ca sfintele sarbatori de iarna sa iti lumineze sufletul, iar mosul sa vina incarcat cu saci de fericire, sanatate si noroc.  Va urez un CRACIUN FERICIT alaturi de cei dragi

Pentru tine,  pentru voi cititori, si pentru mine

duminică, 3 martie 2013

Nimeni nu este ceea ce credea .


Am o revelatie ! De ce ? Uneori incepem sa ne cunoastem mai tarziu pe noi insasi. Cica nicio viata nu ne-ar ajunge pentru asta. Este nevoie de experiente si multe obstacole pentru a da inainte, pentru a te autodepasi !!!  NIMENI nu va fi ceea ce pare, sau cine credea ca este pana la final !! Autocunoastere=putere. Nu trebuie sa te temi. Chiar daca esti pus fata in fata cu cea mai grea incercare, trebuie sa fii constient de fortele tale, sa mentii controlul a tot ce se intampla caci totul are o rezolvare, iar mai devreme sau mai tarziu treci peste toate astea. Totul are un sfarsit si depinde doar de tine. Atata timp cat respiri orice este POSIBIL, fie rau sa bine. Important este ca tu sa fii deschis tuturor posibilitatilor, sa nu-ti lipseasca INCREDEREA. 

Eu pt prima oara sunt sigura de ceea ce vreau cu adevarat, insa nu e momentul sa discut despre asta. Si sunt mai hotarata ca niciodata. Sunt mandra de mine . Mi-e mila de fetita aceea naiva, simpla, cu prea multe principii, insa care nu stia ce vroia de multe ori. Mi-e mila de fata aia care se plangea mereu, dar nu lupta pt nimic. De acum va fi ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte, plus inca ceva pe langa.

Teoretic, trebuie sa fii ipocrit in aceasta lume pentru a-ti atinge scopul, practic nu toti isi permit aceasta aroganta. Uneori este bine, de cele mai multe ori nu. Cei din jur sunt deranjati de adevar si incep sa te evite. Sa ii ia dracu pe toti. Trebuie sa invatam ca scopul scuza mijloacele.  Cred ca incep sa fiu pregatita de aceasta lectie. :)  Si uite asa, intr-o zi realizezi ca devii persoana ce nu credeai niciodata ca ai sa fii ! 

joi, 14 februarie 2013

Valentine's shity day- fake love .


Cu prieten, fara prieten...azi este JOI ! ATAT ! Nu este nevoie de o zi speciala pt a-ti arata iubirea. Aceste lucruri le faci oricand vrei, si simti cu adevarat ! Azi este o zi in care multe persoane vor "mima" iubirea, ca doar asa este frumos. Respect pt cei care isi arata iubirea mereu, in felul lor, si n-au nevoie de de ocazii pentru asta ;) Este o zi infecta, nu reprezinta decat o strategie de markenting, cam in asta s-au transformat toate sarbatorile. Nu mai au farmecul de altadata. Ce plm, sunteti romani la urma urmei. Sarbatoarea legala la noi este pe 24 februarie, de Dragobete. Va impingeti la iepurasi si pernute pe care scrie "I love you", insa realitatea e ca poate nici nu va cunoasteti asa bine (asta pentru relatiile aflate la inceput), sau pur si simplu nu simti astfel de chestii . Nu va e rusine, macar putin ? Sunteti atat de ipocriti . Numai zic ca multi se cupleaza, doar de dragul acestei sarbatori. Va este asa frica ca ati putea petrece aceasta zi singuri invidiind cuplurile false, dar si iubirile reale - pentru ca mai exista - E ca oricare alta zi din an.

Reedit later: Mi-e asa sila cand vad unele chestii. As putea parea o frustrata, dar nici pe departe, si sunt singura ca exista persoane care imi impartasesc parerea. Cu tot cu prieten am tratat-o ca pe o joi obisnuita.

marți, 22 ianuarie 2013

Jigniri catre fostul ? Regrete ?




Unii au prea multe regrete . Sunt persoane ce isi regreta relatiile si iubirile. Cum asa , din moment ce ai invatat langa el sa iubesti. Cand il vedeai iti zburau numai fluturasi prin stomac, langa el ai simtit cum inima iti iesea din piept, iar cuvintele nu se mai adunau pe buzele tale de la atata emotie. Asa era de fiecare data. Acum regreti ? Frate, ce ma oftica oamenii carora le pare rau de timpul petrecut cu cel iubit odata. Ce tot atatea regrete ? Asta nu iti va mai schimba trecutul. Asta nu va face decat sa iti amarasca sufletul . I-ai daruti totul ? Si ce, a fost exact ce ti-ai dorit atunci, nu conteaza ca te-a condus inima sau mintea ! Trece timpul, uiti de el si incepi sa-l jignesti in toate felurile posibile cand iti amintesti: ,,Cum am putut sa fiu cu unu ca el, era un prost, nu degeaba se spune ca iubirea este oarba. Acum mi se pare si urat. Pt un cretin ca el am plans ? “ – si alte chestii de genu’ . Da fraiero, pt unul ca el...stii cum este, cine se aseamana se aduna. Ce urat este sa zici chestii din genu. Una este cand zici ca este un prost, sau alte sute de jigniri :)) ca v-ati certat, insa in clipele alea, in privirea ta se citeste de fapt un mare “TE IUBESC” , din suflet. !Adevarul este ca tu, fiind indragostita il vezi cu alti ochi, el este al naibii de perfect cu tot cu sutele lui de defecte atat de evidente, dar nu este cazul sa-l vorbesti de rau in fata prietenelor tale. Si nu este vorba doar de fete, ci si de baietii care sunt parasiti din diverse motive dupa care incep sa vorbeasca: ,,Bah aia era o tarfa penala ! " Astia nici macar baieti nu pot fi numiti, ascund in panataloni doar o puta mica. Nu improsca cu noroi ce nu poti intelege. Sau poate nu, sunt DOAR FRUSTARILE TALE care ies la iveala. Indiferent ce ar fi facut el/ea este la fel de bun ca tine... toti gresim. Da vina pe varsta, pe imaturitate, lipsa experientei, alcoolul,si alte scuze penibile, dar reale totusi.



Traiti FARA REGRETE !

sâmbătă, 19 ianuarie 2013

Esti frumoasa in fiecare zi ! :)

La multi ani femei din intreaga lume. Inainte de a iubi pe cineva, invatati sa va iubiti pe voi insiva deoarece asta e un pas important pt o viata cat mai placuta. Sunteti cele mai speciale fiinte, chiar daca uneori nu sunteti apreciate cat ar trebui de fraierii din viata voastra :)) .
Azi sunt frumoasa, azi si in fiecare zi. Sau cel putin vreau sa ma simt.. daca o zic de multe ori si o voi face pe narcisista aroganta poate chiar voi crede. Azi renunt la modestie. Nu conteaza ca cei din jur vor spune “Uita-te si la asta, se crede regina frumusetii, si nu-i nimic de capul ei...“ Cat timp eu o voi crede, cu parerea celor din jur ma sterg la fund .
Asta pt ca sunt frumoasa. Sunt frumoasa cand plang, sunt frumoasa cand zambesc sau rad cu gura pana la urechi, foarte zgomotos; sunt frumoasa cand ma uit la tine, sunt frumoasa cand sunt serioasa, cand ma prostesc ca un copil alintat, cand ma stramb, cand sunt nervoasa sau trista, cand iti pocnesc una peste bot, sau te chinui, sunt frumoasa cand mananc, cand adorm, cand am privirea aia visatoare si cand ma uit urat la tine, cand o fac pe dura sau cand ma trezesc dimineata cu parul ciufulit. Sunt frumoasa si machiata si nemachiata, sunt frumoasa caci sunt eu, si asta este de ajuns. 
Sunt frumoasa si pe dinauntru si pe dinafara.Sunt frumoasa sufleteste pentru ca pot iubi, pentru ca nu urasc, nu port ranchiuna, pt ca pot ierta, pt ca ajut de fiecare data cand pot, pentru ca sunt o persoana buna, cu sentimente frumoase. Sunt frumoasa sufleteste pt ca sunt o copila visatoare, pentru ca de multe ori cred prea mult in oameni, pentru ca NU cred in regrete, pentru ca fac doar ce simt, pentru ca sunt incapatanata, si sincera, pentru ca nu sunt pupincurista.
 Nu lasa pe nimeni sa iti fure increderea in propia persoana :) Nu trebuie sa devii niciodata nesigura indiferent ce ar crede restul lumii. O femeie adevarata MEREU va crede in ea indiferent daca are cateva kilograme in plus sau in minus. 

                                                     Tu esti frumoasa/frumos ???

duminică, 13 ianuarie 2013

Ganduri pt tine.


Te admir pentru ca mereu ai fost sigur pe tine, si hotarat sa obtii ceea ce iti doresti chiar daca ti s-a zis ca nu poti, sau nu este voie. Ai avut ambitie si ti-ai luat singur, desi ei ti-au pus sub semnul intrebarii fortele, iar unii chiar ti-au interzis unele chestii. In tine am vazut hotararea si increderea pe care eu mi-am dorit-o intotdeauna.Tu nu esti un copil, mereu ai stiu ce vrei. Tie nu iti place sa te alinti, tu nu ai fost ca restul baietilor pe care i-am mai intalnit. Tu ai fost si esti un barbat adevarat in felul tau. Te-am iubit pt tot ceea ce am vazut bun si puternic in tine, cand altii au vazut doar raul. Sa ai mereu aceasta forta si incredere ce am descoperit-o in tine. Te inteleg mai mult decat iti dai tu seama. Nu te schimba.Daca as da timpul inapoi tot de tine m-as indragosti, fara doar si poate. Nu am niciun regret. Mi-ai schimbat viata intr-o oarecare masura si continui s-o faci si de la distanta. Multumesc .


P.S  Post scris cu mult timp
in urma

vineri, 11 ianuarie 2013

La despartiri: asa DA, asa NU.

                       O etapa ingrozitoare din viata unei fete o reprezinta despartirea de cel iubit. Suntem fete, suntem puternice, si  trecem peste asta mai devreme sau mai tarziu. 
                       Ce sa faci, si ce sa NU faci,  Astea sunt niste sfaturi/reguli personale dupa care ma ghidez eu, sau cel putin INCERC. Sper sa va ajute cu ceva fetelor.


1.       Cand aveti discutia aia lunga in care cautati vinovati si va faceti reprosuri unul altuia spunei tot ce simti pentru el, sau ce numai simti in unele cazuri, NU lasa niciun cuvant nerostit. Sa nu te intereseze ce ar putea crede el.

2.       Intr-una din seri plangi in hohote, plangi pana simti ca te-ai mai eliberat de durere, plangi in singuratate sau in bratele unei prietene, daca simti ca ai nevoie de sprijin. Eu personal  prefer singuratatea.  Varsa cate lacrimi vrei, insa cu promisiunea facuta tie insasi ca asta va fi ultima data . Daca iti propui vei reusi cu siguranta.

3.       Daca crezi ca nu vei rezista tentatiei sa il cauti sterge-i numarul, blocheaza-l pe facebook, da-i ignore pe mess. Poate unora li se pare imatur, insa uneori asta reprezinta o portita de scapare, si ajuta mai mult decat crezi.

4.       Mai este si treaba cu stersul pozelor, e optional  depinde de tine daca vrei. Eu una nu vreau, pentru ca stiu, ca peste ani imi voi dori sa privesc fotografiile vechi,  sa imi aduc aminte cu placere de oamenii care mi-au traversat inima, sa le retin chipul celor care odata m-au invatat niste lectii valoroase. Datorita lor si a experientei traite cu ei ai invatat ce stii azi, datorita lor esti capabila sa nu-ti mai repeti greselile. Oh’ si ce implinire vei simti peste cateva luni, cand te vei uita la toate acele poze si realizezi ca numai simti NIMIC .

5.       Incearca sa nu asculti melodii triste de despartire caci asta nu va face decat sa iti inrautateasca situatia. Asculta melodii dansante,vesele, cn un mesaj pozitiv.

6.       Fa ceva pentru tine, ceva care sa te faca sa te simti mai bine, mai frumoasa; poate cumparaturi, sau ai putea gati prajiturele, iesi cu prietenele, distreaza-te. Incearca si cand stai in casa sa faci diverse chestii ca sa nu te mai gandesti la el. Eu sincer cand am fost despartita, cateva zile nici nasul pe geam nu l-am scos, insa am avut cu ce sa imi omor timpul (facebook, am terminat de citit jurnalul vampirilor a doua carte, cu blogul, si am inceput a ma uita la primul sezon din Supernatural) .

7.       Nu cauta alinarea in bratele celorlalti, nu este o solutie pt o fata cu capul cu umeri. Nu te arunca imediat in intalniri si relatii ca asta nu va ajuta cu nimic, si risti sa pari si o curveata, vorba unui amic :)) .


8.        Inca o chestie nasoala, comparatiile. Totul pare asa dificil, si n-ai incotro incat sa-i compari pe toti cu el. In unii vei gasi parti din el, iar ceilalti ti se vor parea atat de diferiti, vei  fi tentata sa-i respingi fara sa le acorzi macar o mica sansa. Gandeste-te de doua ori inainte de a face ceva gresit. Sigur tie ti se pare unic, special, asta doar pt ca erau sentimente intense la mijloc .

8.       Noi, fetele, o dam intr-o tragedie de multe ori si incepem sa ne simtim singurele vinovate ca relatie s-a dus dracului, desi ea scartaia de mult timp, dar niciunul nu avusese curajul sa puna punct. Sa NU faci asta, este una din cele mai mari greseli . Fiecare are partea lui de vina, intotdeauna in aceeasi masura.

9.       Tot datorita firii noastre feminine complicate, ajungem sa pierdem cel mai pretios lucru, increderea in propia persoana. Ne cautam defecte, ne uitam in oglinda si suntem scarbite de ceea ce vedem, ne uram pt simplu fapt ca existam. Dar NU, nu trebuie sa fie asa caci tu esti  frumoasa, in orice moment, atunci gandeste doar durerea din tine.

10.   Ziua este totul foarte usor, insa noaptea cand ne retragem in intimitatea camerei, asezam capul pe perna, si ramanem doar noi cu gandurile noastre. Este cel mai greu caci numai ai cu ce sa-ti amagesti durerea si inima. Atunci TREBUIE sa rezisti, sa nu plangi ca doar ti-ai promis ca e ultima oara.  Asculta o melodie relaxanta si incearca sa te eliberezi de toate aceste ganduri. Pe masura ce vor trece noptile totul va deveni mai usor, si furtuna din inima se va mai potoli.  E nevoie doar de putina rabdare.

                 Si o iei de la capat mereu, pana intr-o zi cand te vei trezi si-ti dai seama ca esti pregatita sa-l privesti in ochi fara ca inima s-o ia razna. Atunci este ziua cand vei fi cu adevarat deschisa unui nou inceput, atunci vei sti ca te-ai lepadat de tot ceea ce simteai.

miercuri, 9 ianuarie 2013

Buna dimineata soarele meu !



                     
                      O da,a este soarele din sufletul meu care vibreaza la strigarea diminetii.
                 Este o dimineata perfecta, ma simt incredibil de fantastic, ca niciodata. Se pare ca ma simt mult mai bine decat m-as fi asteptat ! Noaptea trecuta am trecut prin chinurile facerii, ca in dimineata asta sa renasc, sa fiu un om schimbat, cu un nou suflet. Vor avea multe schimbari in viata mea, insa o s-o iau pas cu pas.Zambeste ca doar o viata ai ! Se pare ca este adevarata vorba cum ca dupa fiecare furtuna apare si soarele.

                 Daca as fi stiut de acest "ritual involuntar de incheiere ", l-as fi incercat in urma cu 3 ani ! :)) M-am dezbracat intr-un final de toate sentimentele mele. Este cel mai bun lucru care mi se putea intampla.
                 Mananc bucurie pe paine, transpir fericire, respir incredere, ma imbat cu emotii. In aer pluteste pace, bunastare, voiosie, in suflet imi pastrez sperantele, si in casa imi miroase a optimism.O sa explodez de prea multe sentimente de genu' :))) Pe gura imi ies doar cuvinte pozitive. :))))))))

duminică, 6 ianuarie 2013

Visele - o evadare din realitate.

Noaptea trecuta am avut cel mai grozav vis din intreaga mea viata. A fost ingrozitor sa ma trezesc la rasaritul soarelui si sa realizez  ca aceea nu este realitatea. M-as fi refugiat acolo pt totdeauna, dar dimineata si soarele au fost duri cu mine. Mi-au furat somnul si m-au aruncat cu salbaticie in realitatea mea cruda. De ce cruda ? Caci tu iubitul meu T.  numai existi de 11 ani. Mintea mea doar se juca cu dorintele mele...

Numai cand ma gandesc la acel vis imi vine sa plang. Parea asa real. Am fost atat de dezamagita dimineata. Totul era perfect caci eram impreuna exact  cum mi-am imaginat intotdeauna ca vom fi cand eu voi creste.  Mi-ai zis ca va fi bine, iar eu te-am crezut. M-ai sarutat pe frunte si m-ai imbratisat. Te-am privit, si nu-mi venea sa cred ca totul e real (cel putin asa parea) . Mi-ai sters ochii inecati in roua diminetii si mi-ai zis ca esti mandru de mine , ca sunt un copil cu suflet bun, sa nu ma schimb niciodata, sa lupt pentru ceea ce imi doresc.


Stiam exact la ce se referea. Imi citea sufletul ca si cum ar fi fost o cartea deschisa. I-am marturisit ce temeri ma macina, iar el mai hotarat ca niciodata mi-a zis sa nu renunt inca, caci exista speranta. Stia ca nu cred in asa ceva, iar mie imi vorbea de acest cliseu ieftin...speranta e ca un fir de ata foarte fragil, aflat la inaltime, de care omul trebuie sa se agate. Daca firul se rupe, prabusirea este groaznica, si doare profund, mai mult decat durerea fizica. Ba chiar te poti pierde total de tine...


M-a prins de maini, si cu privirea lui blanda m-a strapuns usor A fost atat de graitor, transmitandu-mi sa fac doar ce simt.... In continuare ne-am jucat ca atunci cand eu eram doar o copila plina de sperante...


Desi pare ca s-au intamplat atat de multe, momentul a fost efemer. Soarele isi deschide razele si dimineata ma cheama la ea... Deschid ochii si imi dau seama ca totul a fost doar un vis. Ma chinui sa adom inapoi, dar in zadar. Ma infurii, dar nimic nu se schimba.  Azi fericirea mea va avea un gust dulce-amarui...

miercuri, 28 noiembrie 2012

Inca odata, tot pentru tine tati ! :(

 
         El nu e mandru de mine. Mi-as fi dorit sa fiu o persoana mai buna de atat, dar nu pot. Ce persoana diferita as fi fost daca as fi crescut langa tine... De multe ori ma rascolesc tot felul de intrebari. Oare cine as fi fost eu acum daca ramaneai langa mine? Cum ar fi fost viata mea ? Unde m-as fi aflat acum ? Ce fel de persoana as fi devenit.... una mult mai buna cu siguranta ! Tot ceea ce imi lipseste acum as fi avut, as fi devenit o femeie adevarata,matura cu capul pe umeri, curajoasa si hotarata, o luptatoare. Tu erai atat de perfect din toate punctele de vedere, erai cel mai bun model de urmat... Tu ai fost si vei ramane eroul meu, un erou incununat cu lauri a carei menire a fost sa cunoasca viata de dincolo mult prea devreme...
 
Doar tu ai fi putut sa-mi arati calea. Ea nu ma cunoaste, nu ma intelege si nu stie sa iubeasca. Are doar impresia ca ma cunoaste, stie doar sa arunce vorbe grele, total neadevarate...
 
        Tare mult imi  lipsesti ingerul meu... Chiar si dincolo de moarte te voi iubi.Domnul te-a luat facandu-mi un rau inimaginabil, ce ma va urmari toata viata .
              Sincer mi-as  da viata pt o zi petrecuta langa tine. Cred ca singura chestie care as face-o in cele 24 de ore ar fi sa te imbratisez strans, strans, cu toate fortele mele. Mereu am obiceiul sa imbratisez baieti, nu are nico treaba cu iubirea, doar ca mie mi-a lipsit de mica asta...
                  Imi aduc aminte ca si cum ar fi fost ieri toate momentele petrecute cu tine. Imi sunt intiparite in minte si-n inima. Mi-e dor de vorba ta, mi-e dor sa ma certi, eu sa ma supar si sa ma impaci cum doar tu stiai.
Sunt atat de invidioasa cand vad o familie completa...
               Nu o sa uit niciodata ziua in care tatal uneia dintre prietenele mele ne-a chemat pe toate la un restaurant si ne-a facut cinste. Era fericit ca fetita lui luase bacu. Mai erau si alte persoane la masa, iar el vorbea cu atata mandrie de ea. Ma abtineam sa nu plang. Ma tot gandeam cat este de norocoasa,o invidiam. Apoi a luat-o la dans, erau atat de frumosi impreuna... era un adevarat calvar pentru mine. M-am tot chinuit sa-mi inghit lacrimile... prietenele mele isi dadusera seama ca am ceva. Nu am mai reusit sa ma abtin, iar inainte sa observe cineva, am iesit repede afara si am izbucnit, nu am putut sa mai tin in mine...
               Cat de singura m-am simtit cand una din prietenele mele vorbea cu tatal ei caci se certase cu iubitul, iar ea gasise in el un sprijin, o sfatuia si o facea sa zambeasca, printre lacrimi. Dupa, chiar s-a simtit mai bine. 
               Eu nu m-am bucurat niciodata de astfel de momente. Astfel de chestii te marcheaza, este imposibil sa le uiti...
              Plang si-mi musc buza de jos ca sa nu fiu auzita de prietena mea care sta in cealalta parte a patului. Azi plang in tacere, cu capul asuns in spatele laptopului...doar scriu si plang pana mi se vor termina lacrimile. Apoi voi zambi si nimeni va sti nimic.
           Incep sa ma simt mai bine dupa ce-mi astern sentimentele in aceste pagini... Si iar mint... De parca asta ar fi posbil... Bine cu adevarat nu voi fi niciodata !
            Si ca sa va arat cat de  mult tine Dumnezeu cu mine, ironic vorbind, inainte de a incheia de scris aceasta postare intru pe facebook, si primul post care apare este al unei fete: “ La multi ani tati !” – totul e impotriva mea .
          Un sfat pentru voi: cat este el in viata sa-l iubiti si sa-l pretuiti asa cum  merita !
Iarta-ma  tati ca nu pot fi mai buna...
 
 

joi, 8 noiembrie 2012

Moldova-i tara mea !

UNEORI imi lipseste Bv-ul, si oamenii de acolo.... din UNELE puncte de vedere. La urma urmei tot moldovenii au sufletul mare, oameni caldurosi, indiferent cat de rau sunt vazuti in restul tarii. Respir aer de Moldova si sunt mandra de asta ! Oameni primitori ca aici numai gasesti niciunde. Poate ca suntem mai saraci si 70 la suta din rude sunt in strainatate, poate ca nu avem strazile toate asfaltate, poate ca misuna rromii la orice colt de strada, poate ca exista riscul sa fi inhatat de un caine maidanez oricand, spre deosebire de alte parti, dar aici vei gasi cei mai frumosi oameni, cu sufletul deschis, primitori, DARNICI, dar si AL DRACULUI DACA TE PUI CU EI. :) Sa nu cumva sa intrii in gura unei moldovence furioase ca te ia mama naibii, si-ti fi dorit sa nu te fii nascut <3

 Moldovenii aunt renumiti ca stiu sa se distreze cel mai bine dintre romani, din foarte multe puncte de vedere,  bucataria moldoveneasca traditonala este una din cele mai bune, la fel si vinul din Vrancea care merita gustat si (re)gustat de N ori. Cand mai spui Moldova te gandesti si la fete frumoase, dar si baieti. Ce-i drept, ca la NOI nu-i NICAIERI si am vazut asta cu propii ochi. Moldoveanul are ceva aparte  care-l distinge de restu, si nu ma refer la nesimtirea specifica sau la accent. :))E mai infipt, are caracter puternic,direct,  fire vesela si credincios, tine la traditii, din mosi stramosi.

Alceva reprezentativ moldovenesc ? Ne place mancarea frate,  mai mult decat altii, punem mare pret pe asa ceva, in special painea. Pe unde am mai umblat eu paine mai putina, nu si noi. Folosim si la cartofi si CICA acolo nu se mananca asa ceva. Mie una mi se pare imposibil !:)) Nimic n-are gust fara paine, exceptand pizza, pastele si supa - sper ca n-am uitat nimic )

 

Noua nu prea ne plac afurisitii de bozgori. Om fi noi rasisti da pana mea ii uram din tot sufletul. Prea se cred la ei in Ungaria. Cand ii  mai si auzi ca Transilvania le apartine, iti vine sa-i vezi morti, duca-se dracului ! Prosti de bubuie, nu cunosc nici istoria tarii... Ca tot vorbim de istorie, Moldova este recunoscuta pt faptul ca a avut cei mai bravi conducatori si cele mai aprige lupte...cine cunoaste istoria stie exact la ce ma refer.

 

In concluzie, ma  simt bucuroasa ca m-am nascut aici, mi se potriveste “rolul”, si nu voi renunta niciodata la dulcele grai moldovinesc indiferent unde ma voi afla. Recunosc ca mi-am dorit asta cat am fost departe, insa a fost o mare greseala. 

 

Ma simt atat de bine in sanul Moldovei, cum nu m-am simtit nicaieri niciunde !

 

Ca la Moldova nu-i NICAIERI ! 

Tu ce crezi despre ei ? Te rog sa te abtii din comentarii daca vrei sa folosesti un limbaj vulgar .

luni, 5 noiembrie 2012

Let it go and keep living your life.




Unele persoane sunt imposibil de uitat...fie ca sunt prieteni sau iubiri mai vechi ! Timpul nu va sterge niciodata amintirille. Nimeni nu va putea sa faca sa-ti dispara aroma clipelor demult apuse, desi uneori ti-ai dori asta. Si inveti cate o lectie din fiecare plecare brusca. Inceputul doare...doare cu fiecare celula, pana in profunzime !!! Nopti nedormite, lacrimi varsate, ganduri aiurea, frustare
pe viata si oameni, pierderea increderii in tine si-n cei din jur si o mie de intrebari fara raspuns ce iti macina mintea. Trece o perioada lunga, sau scurta, depinde de fiecare si incepi sa te obisnuiesti cu lipsa ei/lui. 

Va mai intalniti pe strada uneori, iar intre voi nu ramane loc decat de un "salut" si poate un "ce faci ?" scurt, superficial... Cu amaraciune in suflet incepi sa te intrebi IAR oare de ce s-a destramat prietenia sau relatia respectiva. Nu gasesti niciun motiv sa fi fost vinovat cu ceva insa pe tine tot te urmareste sentimentul de vinovatie... te intrebi daca el/ea chiar o fi reusit sa uite toate momentele petrecute,tot ce v-a legat odata, insa iar NU primesti raspunsuri. Cu un mic gol in suflet iti continui drumul... n-ai incotro...

Si viata merge INAINTE. Inveti sa te bucuri de ea si fara respectivele persoane. La un moment dat apar alte persoane, alte iubiri, alte prietenii in inima ta, insa locul acela MEREU va fi gol, indiferent ca cei de acum poate sunt mai buni...

Tu ai patit chestii de genu' ? Cum te-ai simtit atunci ? Cum ai vazut oamenii dupa asta? Ce s-a schimbat ?

marți, 16 octombrie 2012

Baietii hot- nesiguri



Ma simt flatata cand un baiat cu care nu credeam niciodata ca o sa am de-a face intra in vorba cu mine din diverse motive. Ii vedeam pe strada si mi se pareau WOW, fizic vorbind (trebuie sa mentionez ca in oras la mine sunt cateva piese de calitate)Pareau asa siguri pe ei, asa barbatii, ca si cum ar avea lumea la picioare, erau pe un piedestal. Se pare ca frumusetea nu iti aduce de multe ori si incredere in propia persoana Cand am inceput  sa port discutii cu ei mi-am dat seama ca sunt niste oameni ca oricare altii cu sentimente, frustari, temeri si sperante, sunt asa cum nu mi-am imaginat. Ce-i drept am dat si de baieti hot, dar  nu prea erau inzestrati sus . Si de aia am fost surprinsa. NAIVA DE MINE, nu ar fi trebuit :))  !

Multi din ei m-au impresionat intr-un mod pozitiv altii nu. Nu va faceti griji, sunt prea ocupata sa ma agat de o iluzie ca sa am sentimente pentru ei, indiferent cat par deperfecti prin felul lor imperfect...

Imi placeau cand ii vedeam de la distanta, insa cand am inceput sa vorbesc cu ei s-a destramat povestea cu barbatul sigur, mi se pareau chiar banali, desi sunt constienta ca toate astea sunt normale . Si sa va povestesc o faza cand am iesit la intalnire cu unul din ei, ca amici desigur,  Eram oarecum bucuroasa ca vai tipul acela la care ma mai holbam eu si prietenele mele se bagase in seama cu mine, imi aflase si numarul de telefon., ma simteam o norocoasa...o prostie de-a fetelor :)))

Il cunosc mai bine, tipul un dragut, foarte direct si de treaba. Parea un fitos cand il vedeam pe strada. Imi spune el la un momendat, foarte sincer de altfel  ca el nu credea ca o sa iasa vreodata cu mine. Eu frate ce sa mai zic atunci... nimic, insa am ramas masca. Mi-am ascuns suprinderea si am zambit, insa in gandul meu “daca-ai stii tu ca asta credeam si eu, tu care nu ar fi trebuit sa nu ai nici o temere ca vei fi refuzat cand abordezi o fata :)) “  Si totusi m-a ales pe mine, iar eu l-am refuzat. Poate credeti ca ma simteam bine din moment ce i-am dat cu flit, insa nuuu, din contra ma simteam si mai naspa. Cum dracu mah ? Arata bine si pastreaza si ceva de calitate la capatana, iar eu ce fac ? Ma doare undeva de toate astea. Si de ce ? Stim cu toti ca iubirea mea pt altul era singurul obstacol.Nu-mi pasa de ceea isi dorea el. Nu eram/sunt normala.

Si cu toate astea n-am simtit adevarata implinire langa nici unul din acesti tipi. Eu sunt cu fluturasii si emotiile cand imi place cineva, imi dau seama de asta daca indeplinesc semnele :)) . Si leg doar prietenii de moment, si frang sperante:)) Scuze, nu vreau sa par aroganta, dar asa este. Allti au continuat sa lupte in zadar pana intr-un punct, poate pt ca chiar ma placeau sau doar ma vedeau o provocare, iar unii au renuntat devreme. 

Cred ca ma surprind astfel de persoane cand apar in viata mea deoarece nu am destula incredere in mine si imi pare asa rau caci stiu ca increderea este una din cele mai IMPORTANTE calitati pentru a fi numita FEMEIE ADEVARATA, ce-i drept mie imi lipseste...eh si nu numai asta, dar asta este deja alta poveste despre care voi vorbi altadata... poate... :)

In concluzie fetelor sa nu va mai inselati, el poate parea perfect din punct de vedere fizic, insa in adancul sufletul ascunde complexe uriase, temeri si iubiri neimplinite, sunt oameni ca noi toti. Sunt atat de nesiguri multi (n-am zis toti). Ce sa mai zic ca mai exista si specia aia atat de aroganta si siguri pe ei incat te face sa vomiti. Nu au nici o problema in a si exprima dorintele, insa nu isi dau seama ca sunt incredibil de penibili, si n-au habar cum sa abordeze o fata  !

luni, 1 octombrie 2012

Relatii perfecte ??? Sau NU !



,,Ce frumosi sunt impreuna...si se inteleg asa bine... „

Chestii de genu iti vin in gand cand vezi pe strada sau in poze cupluri fericite ce sunt impreuna de ani buni. Realitatea insa-i alta... nu vreau sa generalizez, dar asa e in majoritatea relatiilor de genu.

Sunt uimita cand vad relatii de ani care par perfecte...iar asta-i doar in aparenta ! :| Mare pacat sa-ti pierzi timp pretios cu astfel de persoane...prea trist :| Nu inteleg de ce nu renunta niciunul.... cu ce ajuta asta cand unul din ei inseala, mint sau se comporta aiurea. Mai bine singura decat sa te consumi pt o relatie de genu' ce mananca cu pofta din tine. Asta pana intr-o zi indepartata cand te trezesti la final si simti ca numai poti, dar este prea tarziu... Anii deja ti-au secat o mare parte a tineretii :|

Sa nu credeti ca doar baietii sau fetele fac chestii aiurea.... ambele sexe sunt la fel.... curve si fustagii.... Au dreptate baietii ca au asa o parere urata despre fete, insa si fetele au dreptate. Niciun sex nu inseala mai mult. Este egalitate.   Si intotdeauna mi-e mila de celalalt care iubeste sincer si saracu/saraca n-are habar...

Bine, bine...unii stiu sa se ascunda dar ce faci cu PROSTII/PROASTELE care se lasa prostiti pe fata  ???Doamne ce oameni... imi vine sa-i scuip in fata. Mi-e sila frate de prostia unora .

Uneori chestiile de genu ma sperie... nu-mi doresc asa ceva NICIODATA... de fiecare data cand fac un pas inainte observ foarte multe chestii si ma face devin atat de indiferenta... Chiar imi e bine asa momentan. Doamne apara-ma si pazeste-ma ! :| :))


Tu ce crezi despre acest gen de relatii ? Ce ii tine impreuna ? Obisnuinta ?sau ce ?

sâmbătă, 1 septembrie 2012

September welcome ! Or not ???


Septembrie si-a intrat in drepturi official. Presimt ca va fi un septembrie bogat in nemultumiri,temeri, frustari si lacrimi. Atat de mult imi doresc sa ma insel. Nici anul trecut n-a fost prea primitor cu mine, desi au existat si momente placute. Nu stiu de ce dar ma uraste, iar eu continui sa il iubesc. Ii ador ploaia, peisajele care se nasc in aceasta perioada, si ma atrag culorile in care isi face simtita prezenta.. Eu nu o acuz si nu o consider o criminala ca ceilalti. Nu omoara natura, doar o prezinta si in alte ipostaze,ii ofera viata dintr-un alt unghi. Fiecare anotimp are o indeletnicire, fiecare anotimp este frumos in felul lui si de multe ori anunta un nou inceput. Depinde de noi daca va fii pe placul nostru...nimeni nu a zis ca orice inceput trebuie sa fie placut...

Voi ce asteptari aveti in aceasta perioada ??? Va place toamna, ca anotimp ?

vineri, 24 august 2012

Lucrurile simple aduc bucurii ♥


Lucrurile marunte fac diferenta ,si ofera putina culoare acestei vieti in care traim inconjurati de multi oameni falsi,  chestii simple ca zambetul unui copil, un vant rece sau umbra unui copac intr-o zi torida de vara, o imbratisare, un prieten fericit, o floare, un sarut furat pe neasteptate, diminetile in care te trezesti mai binedispusa ca niciodata si n-ai nici un motiv, un rasarit pe malul marii , un batranel simpatic care isi plimba nepotelul, un tatic implinit care-si face avion copilasul :)) , frumusetea si bogatia naturii, cand te prostesti cu cei mai buni prieteni si razi din orice, cand il vezi pe el si-ti zboara fluturasii in stomac, chiar si ploaia-i minunata insa doar cand n-ai motive sa fii trist caci exista riscul sa te deprime (hihihi ! in ultimul an numai ma binedispus - ce noroc pe mine ), cand fredonez melodiii prin casa si ma simt ca o vedeta pe scena, niste cuvinte rostite din suflet, fotografiile vechi, un catelus care te priveste cu ochii lui umezi si blanzi, iar codita jucausa nu-i sta locului o clipa <3, imaginea unor copilasi ce se joaca in fata blocului amintindu-mi  de cea mai IMPLINITA copilarie care am avut-o, si nu in ultimu rand momentele in care cad intr-o stare de visare continua, cu ochii deschisi <3. Ador toate acestea, ele imi fac ziua mai frumoasa si viata mai implinita <3 Sunt mandra de mine ca pot sa-mi gasesc fericirea in astfel de lucruri, care inseamna ENORM pt sufletul meu. Datorita lor port soarele in suflet si zambesc indiferent de vremurile care m-au bantuit si or sa ma mai bantuie ! Datorita lor pot trece mai usor peste incercarile la care ma supune viata !

duminică, 5 august 2012

Extra photoshop si importanta detaliilor


De ce fetele aleg kilogramele de photoshop in pozele pe care le publica ? Este asa cruda realitatea ?:| Unele fac ABUZ de acest drept  si chiar incep sa creada ca arata ca in poze :)))

Probabil ca unele sunt si complexate si vor sa se simta frumoase macar in lumea virtuala, frumusetea si increderea lor depinzand de un nr de like-uri. Ce trist ! Fetelor sunteti MULT mai frumoase naturale. Eu una nici cu machiajul in exces nu prea sunt, de n ori am iesit pe strada fara pic de machiaj, si nu’s deloc cea mai draguta, dar  ma simt mai comod asa.

 Inteleg ai cateva poze modificate, da toate frate ???   Si eu sa zicem din 50 de fotografii MAXIM 10 sunt mai modifICATE, insa am si poze in care sunt foarte naturala pt ca mie imi place ca lumea sa vada si cum sunt eu in realitate. Nu vreau sa zica nimeni ca arat mai bine in poze. Frumusica, mai putin frumusica  aia sunt daca ajungi vreodata sa te trezesti dimineata langa mine... nu incerc sa deformez realitatea, desi orice poze ne-am pune parca tot nu aratam la fel de bine ca pe strada. In general fetele sunt mai fotogenice, iar  baietii nu prea, si-n viata reala arata mult mai bine.

Unii spun ca nu existe fete urate si frumoase, dar nu cred aceasta chestie. Sunt sigura ca nu ar sta cu o persoana care sa nu-i placa si fizic...nu neaparat acum sa fie mare atractie, sa fie cat de cat ok. (sunt FOARTE importante si altele, dar nu vreau sa intru in detalii-  poate intr-o alta postare). Desigur toate astea pot trece aproape neobservate daca te ingrijesti si-ti alegi niste haine care sa te avantajeze. Eu una recunosc nu imi acord timpul necesar. Pt ca eu nu sunt atenta la detalii am impresia ca nici ceilalti nu sunt, desi undeva in adancul inimii :))) sunt constienta ca exista persoane carora nu le scapa NIMIC, insa incerc sa ignor asta. Uneori urasc sa stau in preajma lor...  unele din prietenele mele sunt atat de atente la detaliii si sunt prea perfectioniste. fiecare fir de par conteaza cum si und se aseaza. Eu mereu zic ”lasa, merge si asa, de abia se vede  ” etc . Nici chestiile evidente nu le observ . Detaliile acestea fac diferenta...stiu, dar mi se pare asa superficiale aceste lucruri. Chiar imi pare bine ca nu observ defectele fizice la cei din jurul meu. ;))

In concluzie mai usor cu photoshopul/pozele profesioniste pt a nu lasa impresii false si atentie cu detaliile…ele fac diferenta, dar nu exagerati . ;))

Cat de importante sunt detaliile pt voi ? Si cum priviti ,,photoshopat-ul "???


marți, 31 iulie 2012

De dor pt cei ce-au plecat...



Mi-as dori ca totul sa fie ca INAINTE.... unele lucruri mi se par IMPOSIBIL DE CREZUT, indiferent cat timp ar fi trecut. Mi-e dor de acele vremuri. As vrea sa cred ca exista macar o speranta ca totul va reveni. Nu conteaza daca nu e azi, maine... poate sa fie si peste cativa ani, doar sa se intample caci voi fi aici cu bratele deschise:(  Nu m-as fi gandit ca unele persoane nu vor fi alaturi de mine in momentele cele mai importante din viata mea.

Si azi...dupa atata timp...am rememorat persoanele care odata imi faceau viata placuta presarandu-mi zambete si rasete pe chipul macinat acum de valuri de amintire ce in zadar ma chinui sa le uit ,  protejandu-ma intr-un fel sau altul, aruncandu-mi o incurajare insufletita de optimist si un sfat bine venit. De la fiecare am invatat cate putin. Unele persoane se mai pot intoarce daca isi vor mai dori, caci voi fi aici insa altele sunt DINCOLO…si-mi aud ruga, sunt sigura de asta insa nu simt ca ma asculta... poate ca n-am destula credinta…

Si totusi n-am gresit cu nimic fata de UNELE persoane insa au preferat  sa se ascunda fara nici o explicatie; Si raspunsurile pe care le-am cautat ? Inca-mi amintesc intrebarile… cel mai “graitor” raspuns a fost tacerea. Pacat ca nu stiu sa descifrez asta.. Acum , poate m-am mai maturizat caci numai caut nici un raspuns de la UNELE persoane, intrebarile le-am pastrat la loc sigur pt timpul potrivit, iar furia si sila le-am sters din suflet  . Poate sa cada si cerul caci eu voi astepta cu mare drag. Nu o sa vreau scuze sau explicatii, doar o simpla imbratisare sincera ! 

Cu toate astea sunt multumita caci in acest timp am mai castigat persoane valoroase de partea mea, insa amintirile nu se vor schimba niciodata. Persoanele noi aparute in viata mea, persoanele vechi... pe toate le-as vrea in viata mea... pt ca ... tin la ele

P.S Postare dedicata celor plecati dintr-un motiv sau altul .

Fanteziile unei visatoare .

luni, 23 iulie 2012

Leapsa

Am primit o leapsa de la  Dincolo de vise . Multumesc.
Poza am postat-o pe blog.


A.Spune 11 lucruri despre tine.

Am 20 de ani si sunt  din zona Moldovei. Ascult toate genurile de muzica, si nu am un artist/actor preferat anume. Ador marea caci consider ca e locul PERFECT pt o poveste de dragoste trecatoare insa si locul preferat pt distractie cu cei mai buni prieteni\:D/Sunt o petrecareata, o fire ciudata, copilaroasa, schimbatoare, nehotarata, sincera si ma adaptez usor. Sunt prietenoasa cu persoanele care imi plac, iar fata de restu sunt total indiferenta. Urasc ipocrizia si pupincurismul, si faptul ca par romantica doar pt ca am acest blog si nu sunt. Cred in iubirea adevarata, cred in cel predestinat insa uneori se gaseste mai greu. Mi-as dori sa vizitez Parisul alaturi de alesul inimi. Mi-ar placea sa gasesc o lampa cu un duh care indeplineste 3 dorinte :))

Nu stiu daca sunt 20, dar sunt suficiente ! La urma urmei cui ii pasa !

B. Raspunde la intrebarile celui care te-a nominalizat si formuleaza un nou set de intrebari pentru cei pe care ii nominalizezi.

Raspunsurile mele. 

            1.Primul lucru care iti trece prin minte
1.Sunt surprinsa ca mi-a fost transmisa aceasta leapsa de ,,Dincolo de vise".

            2. 3 lucruri care te scot din minti
2. Cicaleala, stresul, persoanele care cred ca mereu au dreptate

            3.3 lucruri care te calmeaza
3. Muzica, lacrimile, linistea naturii

            4. Ultimul film vazut
4. Confesiunile unei depenndente de shopping

            5. Ultima carte citita
5. Memoriile unei gheishe – recent

            6. Descrie-te in cateva cuvinte.
6. Vezi 20 de lucruri despre mine

            7. Blogul cel mai des vizitat de tine.
7.Poate nu este cel mai vizitat blog insa nu pierd nici o postare de-a ei, Suflet de tarfa !

            8. Crezi in dragostea adevarata ?
8. Da…insa uneori am indoieli, dar imi revine sentimentul urmatoarea zi.

            9. Tara / Orasul in care ti-ar placea sa mergi .
9. Spania, si orasul Paris,

            10. Ce te motiveaza sa scrii pe blog ?
10. Pofta de a asterne  sentimente, pareri, cuvinte. Poate credeti ca pot face asta si sa pastrez pt mine, insa trebuie sa stiu ca cineva a citit, nu conteaza ca este o persoana sau mai multe.

11. Cum ai descrie viata intr-un singur cuvant ?
11. Adolescenta 

Intrebarile mele ! 
1. Cati ani ai ?
2.Citesti des carti ? 
3. Cum iti place sa te distrezi ?
4. Ce crezi ca te defineste ca persoana ?
5. Unde/cum te vezi peste 15 ani ?
6. Culoare preferata ?
7. Mare sau munte ? 
8. Prietenia sau iubirea inainte de toate ? De ce ?
9. Un principiu la care nu ai renunta NICIODATA, indiferent ce se intampla .
10. Blogul tau e anonim sau ti-l stiu si cunoscutii ?
11. Ce parerea ai despre intrebarile mele ?
c.Nominalizeaza 11 persoane care sa realizeze aceste tag  :


Mergi la pagina lor si anunta-i :)
Nu da tag-ul inapoi :)