Lucrurile marunte fac diferenta ,si ofera putina culoare acestei vieti in care traim inconjurati de multi oameni falsi, chestii simple ca zambetul unui copil, un vant rece sau umbra unui copac intr-o zi torida de vara, o imbratisare, un prieten fericit, o floare, un sarut furat pe neasteptate, diminetile in care te trezesti mai binedispusa ca niciodata si n-ai nici un motiv, un rasarit pe malul marii , un batranel simpatic care isi plimba nepotelul, un tatic implinit care-si face avion copilasul :)) , frumusetea si bogatia naturii, cand te prostesti cu cei mai buni prieteni si razi din orice, cand il vezi pe el si-ti zboara fluturasii in stomac, chiar si ploaia-i minunata insa doar cand n-ai motive sa fii trist caci exista riscul sa te deprime (hihihi ! in ultimul an numai ma binedispus - ce noroc pe mine ), cand fredonez melodiii prin casa si ma simt ca o vedeta pe scena, niste cuvinte rostite din suflet, fotografiile vechi, un catelus care te priveste cu ochii lui umezi si blanzi, iar codita jucausa nu-i sta locului o clipa <3, imaginea unor copilasi ce se joaca in fata blocului amintindu-mi de cea mai IMPLINITA copilarie care am avut-o, si nu in ultimu rand momentele in care cad intr-o stare de visare continua, cu ochii deschisi <3. Ador toate acestea, ele imi fac ziua mai frumoasa si viata mai implinita <3 Sunt mandra de mine ca pot sa-mi gasesc fericirea in astfel de lucruri, care inseamna ENORM pt sufletul meu. Datorita lor port soarele in suflet si zambesc indiferent de vremurile care m-au bantuit si or sa ma mai bantuie ! Datorita lor pot trece mai usor peste incercarile la care ma supune viata !
Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.
Se afișează postările cu eticheta fericire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fericire. Afișați toate postările
vineri, 24 august 2012
miercuri, 21 martie 2012
Mereu copil !
Si nu imi spune ca sunt femeie ca inca nu sunt. Consider ca sunt doar o adolescenta nebunatica cu chef de viata. O femeie este independenta, isi castiga banii pe propiile forte. O femeie adevarata nu depinde de absolut nimeni, iar eu inca sunt legata de parinti, ei ma intretin. Urasc sa mi se zica asta, caci e cea mai mare minciuna posibila. Eu vreau sa fiu o copila, iar zambetul meu nu minte niciodata. Daca uneori ma ascund in spatele unui machiaj si o haina de adult, nu inseamna ca si sunt. Mie inca imi e teama sa infrunt viata cu adevarat si nu mi-e rusine sa recunosc cum fac atatea persoane ce se ascund si le este teama sa fie ei insusi pentru ca le pasa prea mult de ce crede lumea asta PROASTA. Sunt insa constienta ca oricat ma voi furisa pe langa adevarata viata, nu voi scapa din valtoarea ei, dar asta nu ma opreste sa alerg cat pot de departe. Prefer sa ma infrupt din micile placeri ale vietii prin ochii copilariei . Refuz sa cresc. Lumea este prea rea iar eu descoper pe zi ce trece ca sunt un om mult mai bun decat as fi crezut. Poate nu cred in iubire, in prietenie, in superstitii, in zeitati dar cred in realitate si in incredere, cred in sufletul meu. Asta e de ajuns , restu chiar nu conteaza. Stiu ca asta nu va salva lumea, si nici nu incerc, dar macar ma va salva pe mine. Nu exista nimeni mai important decat mine, iar prin mine voi incerca sa-I ajut pe cei din jur CAT POT.
vineri, 16 martie 2012
Siguranta si incredere !!!
Azi ma simt extraordinar. Am avut o zi buna :) Am incredere in mine mai mult ca oricand. Am vazut ca daca incerci sa te concentrezi asupra lucrurilor care le ai de facut, renunti la emotii, si-ti aduni puterile totul este mai usor. Secretul este sa nu te lasi intimidat. Ma simt mandra de mine si mai sigura ca oricand. Stiu ca voi reusi tot ceea ce imi propun. Uneori cateva cuvinte de incurajare ce pot parea banale iti ofera o siguranta de neinchipuit, si te stergi la FUND cu ce spun/cred gurile rele ! De gurile rele si invdioase niciunul nu va scapa, trebuie sa ne obisnuim cu asta. Nu e nevoie sa fim afectati de orice CACAT il mananca unii. Stiu , ca e MOCA, dar aveti grija fratilor ca o sa dati pe dinafara.
Si cat de mult ne schimba unele lucruri… yuhuu de abia astept sa vad ce va mai urma. Sunt atat de incantata de tot ce descoper in mine. E adevarata vorba aceea care spune ca o viata nu ne-ar ajunge sa ne cunoastem nici pe noi insine. Un singur lucru stiu acum , SIGURANTA este cheia pentru o viata plina de reusite pe toate planurile. Vor aparea obstacole, dar cu increderea ce o detin in ultima vreme voi reusi sa trec PESTE . Cred ca e prima data cand scriu atat de sigura pe mine. Nimeni si nimic nu ma va schimba pe mine, sau modul de a gandi/a actiona. Cui ii place bine, cui nu e liber sa ma ignore, nu-i cu suparare.
Si mai jos una din piesele mele preferate.
,, La muie, ah, ţi-o dau la muie…
Nu demult te gândeai să-mi faci statuie…
La muie, ah, ţi-o dau la muie…
C-ai ajuns să mă vorbeşti acum cu gura şuie…
Strofa a II-a (Uzzi):
Cu mâna pe pulă-ţi zic că am să-ţi dau un pic
La muie, meriţi un pic la muie că te-ai scârbit la muie…"
Si sa ma scutiti de prostii precum ca fetele nu asculta melodii de genu' . Ce-i de calitate ii place si lui Dumnezeu :))
joi, 9 februarie 2012
Banii NU reprezinta adevaratele valori !
Azi o sa dezbat un subiect comun, despre care n-am avut ocazia sa vorbesc.
In principal NU banii fac lumea sa se invarta, nu ei sunt importanti. Trebuie sa invatam a pretui ADEVARATELE VALORI si anume: iubirea, prietenia, intelegerea aproapelui, capacitatea de a ajuta oamenii, bunatataea, curajul de a spune ce crezi, de a invata din propiile greseli ,dorinta de a lupta pentru ati implini visele si puterea de a schimba ceva !
Ajuta si lucrurile materiale la implinirea viselor, dar intr-o proportie mica, cel putin pentru mine. Fara, macar o parte din ceea ce am zis mai sus esti un NIMIC, chiar daca ai tu toti bani din lume … adevaru e ca cele mai importante valori umane nu le poti obtine cumparandu-le de la magazinul din coltul blocului. Sa vezi ce fericit vei trai avand un trai modest, dar cu impliniri sufletesti. Poti sa ma acuzi de ipocrizie, crezi ca asta imi va schimba parerea, crezi ca imi va pasa ? NU. Poate ca in ultima vreme nu prea am mai crezut in acele valori, dar crede-ma ca nici in bani NU cred, nu ei sunt solutia problemelor noastre, poate doar a celor materialele, dar asta e ceva atat de BANAL, pe langa adevaratele probleme ce ne macina sufletul, pe zi ce trece tot mai mult…Am o mie de defecte, dar una din calitatile mele e ca nu sunt materialista. :)))
Care e parerea voastra despre bani ?
duminică, 15 ianuarie 2012
Parea atat de real...
Azi tac. Azi nu vreau sa vorbesc despre ceea ce simt caci oricum unii stiu mai bine ca oricine care-I starea mea. Am avut un vis….un vis frumos, dar visele se sfarsesc INTOTDEAUNA cand rasare soarele. Nu neg. M-am bucurat pana-n ultima clipa. Azi nu-mi mai pasa. Nici de tine, nici de ei.
L-am revazut dupa atata timp. N-as fi vrut sa plece. N-as fi vrut sa-I mai dau drumul nicodata. As fi vrut sa ramana captiv in visul meu sublim. Intr-un final te-ai imbracat in sufletu-mi chinuit de tine si-ai plecat fara sa te uiti in urma. Mi-ai zis doar ca o sa te mai vad. O minciuna frumoasa, care ma facut sa-ti dau drumul, desi n-am crezut-o….Acum mintea-mi zboara la visul ce l-am avut…parea atat de real….
marți, 13 decembrie 2011
Ce spun copiii despre iubire.
Articol preluat de pe internet .
Un grup de copii de varste intre 4 si 8 ani au fost intrebati ce inseamna iubirea. In spatele comicelor declaratii se ascunde un puternic spirit de observatie si cateva mici adevaruri, o sa vezi.
Cand bunica a avut artrita, nu putea sa se aplece ca sa-si vopseasca unghiile de la picioare, si atunci bunicul se apleca si i le vopsea el, chiar si cand a avut si el artrita la maini. Asa este iubirea.
Rebecca, 8 ani
Atunci cand cineva te iubeste, el iti spune numele intr-un fel mai special. Stii ca numele tau este in siguranta in gura lui.
Billy, 4 ani
Iubirea este atunci cand o fata pune parfum pe ea, si un baiat pune apa de barbierit pe el, si pe urma merg si incep sa se miroasa.
Karl - 5 ani
Iubirea este atunci cand mergi sa mananci si ii dai toti cartofii tai prajiti, fara sa ii ceri in schimb sa-ti dea cartofii lui.
Chrissy, 6 ani
Iubirea este o chestie care te face sa razi atunci cand esti obosit.
Terri, 4 ani
Iubirea este atunci cand mamica ii face cafea lui taticu', si gusta intai ea din cafea, ca sa vada daca a nimerit-o tocmai bine.
Danny, 7 ani
Iubirea este atunci cand te saruti tot timpul. Pe urma, dupa ce ai obosit cu sarutatul, mai vrei inca sa fii impreuna, si atunci incepi sa stai de vorba. Asa face mama si cu tata, dar arata teribil cand incep sa se sarute!
Emily, 8 ani
Iubirea este ceva care se afla in camera atunci cand deschizi cadourile de Craciun, si la un moment dat te opresti din despachetat si asculti cu atentie.
Bobby, 5 ani
Daca vrei sa inveti cum sa iubesti cel mai bine, poti chiar sa incepi cu un prieten care nu-ti place deloc.
Nikka, 6 ani
Iubirea este cand ii spui unui baiat ca-ti place camasa lui, si atunci el se imbraca cu ea in fiecare zi.
Noelle, 7 ani
Iubirea este atunci cand am avut concert de pian, si eram pe scena si mi-era frica. Cand m-am uitat in sala, toata lumea se uita la mine si nu zicea nimic, dar l-am vazut pe taticu' zambind si facandu-mi cu mana. El era singurul care facea asa ceva, si atunci nu mi-a mai fost frica.
Cindy, 8 ani
Mamica mea ma iubeste mai mult decat oricine. Pentru ca ea ma saruta intotdeauna seara la culcare.
Clare, 5 ani
Iubirea este atunci cand mamica ii da lui taticu' cea mai buna bucata din friptura de pui.
Elaine, 5 ani
Iubirea este atunci cand mama il vede pe tata cum este, adica transpirat si nespalat, si totusi ii zice ca e mai frumos decat Robert Redford.
Chris, 8 ani
Iubirea este atunci cand catelusul vine si te linge pe fata chiar daca l-ai lasat singur toata ziua.
Mary Ann, 4 ani
Un grup de copii de varste intre 4 si 8 ani au fost intrebati ce inseamna iubirea. In spatele comicelor declaratii se ascunde un puternic spirit de observatie si cateva mici adevaruri, o sa vezi.
Cand bunica a avut artrita, nu putea sa se aplece ca sa-si vopseasca unghiile de la picioare, si atunci bunicul se apleca si i le vopsea el, chiar si cand a avut si el artrita la maini. Asa este iubirea.
Rebecca, 8 ani
Atunci cand cineva te iubeste, el iti spune numele intr-un fel mai special. Stii ca numele tau este in siguranta in gura lui.
Billy, 4 ani
Iubirea este atunci cand o fata pune parfum pe ea, si un baiat pune apa de barbierit pe el, si pe urma merg si incep sa se miroasa.
Karl - 5 ani
Iubirea este atunci cand mergi sa mananci si ii dai toti cartofii tai prajiti, fara sa ii ceri in schimb sa-ti dea cartofii lui.
Chrissy, 6 ani
Iubirea este o chestie care te face sa razi atunci cand esti obosit.
Terri, 4 ani
Iubirea este atunci cand mamica ii face cafea lui taticu', si gusta intai ea din cafea, ca sa vada daca a nimerit-o tocmai bine.
Danny, 7 ani
Iubirea este atunci cand te saruti tot timpul. Pe urma, dupa ce ai obosit cu sarutatul, mai vrei inca sa fii impreuna, si atunci incepi sa stai de vorba. Asa face mama si cu tata, dar arata teribil cand incep sa se sarute!
Emily, 8 ani
Iubirea este ceva care se afla in camera atunci cand deschizi cadourile de Craciun, si la un moment dat te opresti din despachetat si asculti cu atentie.
Bobby, 5 ani
Daca vrei sa inveti cum sa iubesti cel mai bine, poti chiar sa incepi cu un prieten care nu-ti place deloc.
Nikka, 6 ani
Iubirea este cand ii spui unui baiat ca-ti place camasa lui, si atunci el se imbraca cu ea in fiecare zi.
Noelle, 7 ani
Iubirea este atunci cand am avut concert de pian, si eram pe scena si mi-era frica. Cand m-am uitat in sala, toata lumea se uita la mine si nu zicea nimic, dar l-am vazut pe taticu' zambind si facandu-mi cu mana. El era singurul care facea asa ceva, si atunci nu mi-a mai fost frica.
Cindy, 8 ani
Mamica mea ma iubeste mai mult decat oricine. Pentru ca ea ma saruta intotdeauna seara la culcare.
Clare, 5 ani
Iubirea este atunci cand mamica ii da lui taticu' cea mai buna bucata din friptura de pui.
Elaine, 5 ani
Iubirea este atunci cand mama il vede pe tata cum este, adica transpirat si nespalat, si totusi ii zice ca e mai frumos decat Robert Redford.
Chris, 8 ani
Iubirea este atunci cand catelusul vine si te linge pe fata chiar daca l-ai lasat singur toata ziua.
Mary Ann, 4 ani
joi, 8 decembrie 2011
December is here...in my heart ♥
Incep sa simt de pe acum magia lui Decembrie….stiu ca nu-I nici un motiv sa plang…si mai stiu ca Decembrie isi face simitita prezenta inca de la inceput deoarece imi ofera o stare de fericire necontrolata.
Decembrie te indeamna sa fii un om mai bun, in decembrie treci peste toate mai usor si uiti de probleme. Hai si tu in lumea lui Decembrie, impreuna putem face loc fericirii, puteam crea o lume mai buna daruind iubire dezinteresata celor din jur si ajutandu-I pe cei mai putini norocosi ! Hai sa uitam macar acum de noi, sa ne gandim mai mult la ceilalti. Crezi ca-ti cer prea mult ? Mai gandeste-te ! Nu te astepta sa primesti in schimb llucruri materiale, ai sa primesti ceva mult mai de prêt ! Implinire sufleteasca !
duminică, 27 noiembrie 2011
Doar propia persoana conteaza !
Viata a invatat-o ca nu trebuie sa creada in NIMIC. Tot ce a cladit, tot ceea ce credea s-a prabusit. Incetul cu incetul s-a dus toata lumea ei. A crezut in mos Craciun ca mai tarziu sa afle ca e doar strategie de marketing pt a face oamenii sa cumpere mai mult, a crezut in basme si ce-a descoperit , ca ele nu sunt reale, doar fructul unei imaginatii dezvoltate. A crescut putin mai mare si-a descoperit iubirea… la naiba, nu-I nimic din ce-a citit in carti sau a vazut in filme, e doar o drama intre doua suflete, uneori doar intre tine si propia inima .
Si, cel mai important lucru, in care credea orbeste a fost prietenia. Cel mai MARE cacat. Trecand timpul, i s-a demonstrate ca e doar un mit stravechi asemeni iubirii. Nu ar fi vrut sa afle asta niciodata, dar trebuia sa se darame tot ce mai ramasese in picioare din aceasta viata inselatoare, incarcata cu prea multe iluzii, vise, sperante, intentii bune care ascund interese nebanuite, zambete colorate ce feresc oamenii sa-si dezvaluie slabiciunile si durerile, cuvinte frumoase ambalatate intr-o mare minciuna, prietenii aparent pe viata si iubiri dincolo de moarte.
Dupa toate astea a ajuns la concluzia ca ea este cea mai importanta, singura persoana in care trebuie sa creada, si sa profite de orice moment la maxim, si nu numai, ci si de oameni chiar daca nu i-au facut nici un rau. De obicei sunt de cea mai josnica speta, nu merita nici unul ceva bun din partea ei, doar ea trebuie sa obtina totul prin ce metode doreste, fie ele si neortodoxe caci cei din jurul nostru sunt doar niste pioni pe care trebuie sa-i muti de fiecare data dupa propiul plac... Scopul scuza mijloacele.
sâmbătă, 1 octombrie 2011
Ramai cu bine. Imi vei lipsi :)
--> Bagaja.
Ramas bun oraselul meu mic, ramas bun Com.. o mare familie in care toti stiu chiar si ce n-ai facut azi noapte :)))Pe curand. Sper.
luni, 19 septembrie 2011
Preferatele mele...:))
Iubesc limba si literatura ROMANA caci ea m-a invatat sa ma joc cu vorbele si cuvintele, le asez armonios dupa cum imi doreste inima, desi uneori mai gresesc sau trec pe un alt rand lasand un gol in urma ! Partea mea preferata este atunci cand intorc pagina sau incep un NOU capitol !
La MATEMATICA imi plac ecuatiile de gradul al doilea, atunci cand sunt nevoita sa aflu necunoscutele. Reprezinta un mister pentru mine, mi se pare atat de incitant sa incerc a-i studia cu atentie. Astfel le descoper slabiciunile, punctele forte, gusturile, calitatile, defectele si le anticipez fiecare miscare ! Barbatii sunt asemeni teritoriilor neexplorate, patrunzi tot mai adanc si mereu gasesti ceva nou, cel putin la unii din ei ! Este si ceva ce urasc: triunghiurile amoroase. Sunt un cosmar, este greu sa te descurci cu ele.
Niciodata nu am inteles FIZICA. Singura lectie ce am reusit sa o deslusesc, de-altfel si preferata mea este cea despre legile atractiei, dar practica !
Muzica. Fara MUZICA nu vad viata, ea este pretutindeni, se gaseste in orice forma, chiar si in cel mai neinsemnat zgomot, e o forta vie care te tine in miscare. E acolo alaturi de tine atunci cand ti-e cel mai bine, cand visele ti se implinesc, cand faci o nebunie, cand iti intalnesti dragostea, cand te doare cel mai tare, cand l-ai pierdut pe el, cand simti ca viata nu mai are nici un sens. Muzica e langa tine si mereu te binedispune cu ritmurile ei PERFECTE reusind sa te ridice cand esti cazut ! Uiti de tot ! Pentru mine muzica e terapie curata, ma linisteste, ma ajuta enorm in lupta cu raul din viata mea...si mai e si sentimentul acela cand te regasesti printre versurile unei melodii. Exista cantece de tot genul: cele care iti ajung la inima, altele ce trezesc pasiuni nebanuite, cantece de care ai nevoie pentru a supravietui si pentru a trece mai departe, cantece pe care NU le poti uita prea usor, iti raman vesnic in memorie, si cele care daca inchizi ochii devii una si aceiasi cu melodia, te desprinzi de universul crud si te pierzi in alta lume !
Franceza. Ador accentul acela frantuzesc, iar unul din visele mele este sa vizitez Parisul, orasul dragostei impreuna cu un el special. Si mai e ceva ce-mi place de-aici...:-":P:*
P.S Postare scrisa acum UN AN ! :))
La MATEMATICA imi plac ecuatiile de gradul al doilea, atunci cand sunt nevoita sa aflu necunoscutele. Reprezinta un mister pentru mine, mi se pare atat de incitant sa incerc a-i studia cu atentie. Astfel le descoper slabiciunile, punctele forte, gusturile, calitatile, defectele si le anticipez fiecare miscare ! Barbatii sunt asemeni teritoriilor neexplorate, patrunzi tot mai adanc si mereu gasesti ceva nou, cel putin la unii din ei ! Este si ceva ce urasc: triunghiurile amoroase. Sunt un cosmar, este greu sa te descurci cu ele.
Niciodata nu am inteles FIZICA. Singura lectie ce am reusit sa o deslusesc, de-altfel si preferata mea este cea despre legile atractiei, dar practica !
Muzica. Fara MUZICA nu vad viata, ea este pretutindeni, se gaseste in orice forma, chiar si in cel mai neinsemnat zgomot, e o forta vie care te tine in miscare. E acolo alaturi de tine atunci cand ti-e cel mai bine, cand visele ti se implinesc, cand faci o nebunie, cand iti intalnesti dragostea, cand te doare cel mai tare, cand l-ai pierdut pe el, cand simti ca viata nu mai are nici un sens. Muzica e langa tine si mereu te binedispune cu ritmurile ei PERFECTE reusind sa te ridice cand esti cazut ! Uiti de tot ! Pentru mine muzica e terapie curata, ma linisteste, ma ajuta enorm in lupta cu raul din viata mea...si mai e si sentimentul acela cand te regasesti printre versurile unei melodii. Exista cantece de tot genul: cele care iti ajung la inima, altele ce trezesc pasiuni nebanuite, cantece de care ai nevoie pentru a supravietui si pentru a trece mai departe, cantece pe care NU le poti uita prea usor, iti raman vesnic in memorie, si cele care daca inchizi ochii devii una si aceiasi cu melodia, te desprinzi de universul crud si te pierzi in alta lume !
Franceza. Ador accentul acela frantuzesc, iar unul din visele mele este sa vizitez Parisul, orasul dragostei impreuna cu un el special. Si mai e ceva ce-mi place de-aici...:-":P:*
P.S Postare scrisa acum UN AN ! :))
vineri, 16 septembrie 2011
Iubirea perfecta ?
Lasa ma sa ti fur sufletul doar pt o clipa, sa ma joc cu el pana ce clipa se va transforma in eternitate. Cer prea mult ? Deschide-te in fata mea ca pe-o carte si lasa-ma sa-ti inteleg cuvintele ce nu le poti rosti. Cu o privire te voi citi si cu un suras iti voi da de inteles tot ce stiu. Atunci, tu o sa-mi cuprinzi trupul in bratele tale sa-mi oferi o dulce sarutare. Totul va fi invaluit in misterul unei iubiri pure. Iubirea noastra ce multi o vor invidia. Nu ne va ajunge o viata, dar dragostea noastra va rezista si dincolo de moarte. Poate crezi ca tot ce zic este un simplu cliseu, dar te inseli. Eu si timpul iti vom demostra ca, desi totul pare desprins din vise este real...atat de real ca noi doi. Cei din jur au impresia ca iubirile perfecte nu exista, dar cum se face ca impreuna vom da extraordinar in tabloul vietii ? Ne vom completa perfect. Vom fi predestinati. Vom fi printre putinii norocosi alesi de Dumnezeu sa traim o iubire curata si sincera asa ca vom profita din plin de sansa ce ni se va oferi...
Tu ce parere ai de iubirile perfecte ? Crezi ca exista ?
duminică, 11 septembrie 2011
O prietenie frumoasa. :)
Am inceput aceasta prietenie frumoasa in clasa a 9a cand eram niste boboace la inceput de drum. Suntem atat de diferite, dar tot am ramas impreuna. Sper ca distanta sa nu distruga aceasta prietenie care mi-a oferit atat de multe. Sunt sigura ca toate am invatat cate ceva una de la alta.
Cred ca va fi ultima vacanta petrecuta impreuna ! Ne vom desparti. Fiecare o va lua pe drumul ei. Poate vom mai vorbi la telefon, ne vom mai vedea cate putin prin vacante, dar nu va mai fi la fel. O sa imi fie atat de dor de voi nebunaticele mele preferate ! Cand am avut nevoie, m-ati sprijinit, m-ati ascultat de fiecare data cand simteam nevoie sa ma descarc. Alaturi de voi am plans si am ras, Doamneee cate nebunii, au fost momente de neuitat chiar si certurile nostre copilaresti. Nu o sa le sterg NICIODATA din memoria mea. As putea sa le enumar, dar imi va lua o noapte intreaga :)) Acest vis frumos se va termina ! Poate ca am si cazut, dar nu am fost singura niciodata, mereu ati fost langa mine cu o vorba buna, un sfat si o mustrare benefica cand meritam . Mi-am pus toata increderea in voi dupa mult timp, dar a meritat ! Ma voi simtit atat de singura cand voi pleca ! Mi-am deschis inima in fata voastra de-atatea ori ! Prietenii nu te vor trada niciodata, mi-am incredintat voua chiar si cele mai ascunse ganduri. Inainte eram o fire inchisa, dar fetele mele m-au facut sa ma destainui, sa prind incredere si chiar NU imi pare rau . In compania voastra am uitat de atatea ori de toate acele ganduri care nu-mi dadeau pace si de toate problemele. Cu voi toate acestea erau NIMIC, pur si simplu nu existau. M-ati facut sa zambesc atunci cand credeam ca nu exista speranta, cand vedeam totul in negru... mi-ati facut zilele mai insorite.
Sper ca distanta sa nu ne faca sa ne racim una cu alta, desi am temerile mele...mi-e teama ca desi ne vom reintalni vom fi niste straine. Acest drum ne va schimba cu siguranta...vom vedea la final daca in bine sau in rau, desi la cum va cunosc eu pe voi va fi in BINE ! >:d<
Nu pot sa cred ca se va sparge gasca...:((( Mi-as dori sa va fac pachet si sa va iau cu mine peste tot.... Mereu veti ocupa un locusor special in inima mea...
Cred ca va fi ultima vacanta petrecuta impreuna ! Ne vom desparti. Fiecare o va lua pe drumul ei. Poate vom mai vorbi la telefon, ne vom mai vedea cate putin prin vacante, dar nu va mai fi la fel. O sa imi fie atat de dor de voi nebunaticele mele preferate ! Cand am avut nevoie, m-ati sprijinit, m-ati ascultat de fiecare data cand simteam nevoie sa ma descarc. Alaturi de voi am plans si am ras, Doamneee cate nebunii, au fost momente de neuitat chiar si certurile nostre copilaresti. Nu o sa le sterg NICIODATA din memoria mea. As putea sa le enumar, dar imi va lua o noapte intreaga :)) Acest vis frumos se va termina ! Poate ca am si cazut, dar nu am fost singura niciodata, mereu ati fost langa mine cu o vorba buna, un sfat si o mustrare benefica cand meritam . Mi-am pus toata increderea in voi dupa mult timp, dar a meritat ! Ma voi simtit atat de singura cand voi pleca ! Mi-am deschis inima in fata voastra de-atatea ori ! Prietenii nu te vor trada niciodata, mi-am incredintat voua chiar si cele mai ascunse ganduri. Inainte eram o fire inchisa, dar fetele mele m-au facut sa ma destainui, sa prind incredere si chiar NU imi pare rau . In compania voastra am uitat de atatea ori de toate acele ganduri care nu-mi dadeau pace si de toate problemele. Cu voi toate acestea erau NIMIC, pur si simplu nu existau. M-ati facut sa zambesc atunci cand credeam ca nu exista speranta, cand vedeam totul in negru... mi-ati facut zilele mai insorite.
Sper ca distanta sa nu ne faca sa ne racim una cu alta, desi am temerile mele...mi-e teama ca desi ne vom reintalni vom fi niste straine. Acest drum ne va schimba cu siguranta...vom vedea la final daca in bine sau in rau, desi la cum va cunosc eu pe voi va fi in BINE ! >:d<
Nu pot sa cred ca se va sparge gasca...:((( Mi-as dori sa va fac pachet si sa va iau cu mine peste tot.... Mereu veti ocupa un locusor special in inima mea...
Cu cine voi mai rade pana ma ia durerea de burta ?
Cum o sa mai plangem impreuna ?
Cum vom mai iesi mereu in oras "la plimbare" ?
Cand o sa ne mai pozam? :))
Cand o sa mai facem clatite buclucase ?
Cand o sa ne mai adunam toate la una din noi si facem panarama:X ???
Cand ne mai strangem la Anca sa ne aranjam inainte de club ?
Cand mai facem un gratar si ne prinde ploaia ? =))
Cand ne mai facem planuri si nu ne vor iesi ? :)))))
Cand o sa mai facem toate acele nebuniii care le faceam impreuna... cand ? :O
Multumesc pentru TOATE momentele petrecute alaturi de voi. Au fost ABSOLUT MINUNATE ! O parte ne vom desparti.... totul fi incomplet fara voi (scorpie mica, mammiii si Floryy >:D< ) Va ador :X:X:X:X
O. - ea mereu a fost mami nostru....mereu acolo cu un sfat bun...mereu sa ne deschida ochii :) (P.S. Nu o sa uiti niciodata faza cu printul sau cu guma orbit, printre multe altele )
A. - un copil care are ca activitate preferata rasul din orice. Au fost UNEORI certuri mai grave, dar intr-un FINAL am ajuns si la un numitor comun. Trebuie sa ajungem si de-acum inainte ca de tine nu scap. In ultima vreme am fost mult mai apropiate, ne-am inteles chiar foarte bine. :) P.S. Nu o sa uiti niciodata diverse faze de la scoala printre multe altele )
F. - o prietena buna si extraordinar de calma. Poate parea timida la prima vedere, dar cand reusesti sa o descoperi iti dai seama ca nu este asa :)
D. - da si ea trebuie pusa aici chiar daca nu a fost mereu pe langa noi, era de cate ori aveam nevoie de ea cu un sfat. >:d< Nu o sa uit niciodata fazele de la mare si fazele din generala cu comitetul =)))
C. - SUFLETUL MEU PERECHE:x:)) As avea atat de multe de zis, dar ma rezum la cateva cuvinte, desi mi-e tare greu. Ne stim din clasa intai, ne intelegeam relativ bine; cand ne luam la harta rau cand ne intelegeam. Daca mi-ar fi zis cineva ca aveai sa devii una dintre cele mai bune prietene nu l-as fi crezut niciodata. De fapt si de drept prin clasa a9a a inceput sa se construiasca aceasta prietenie. Indiferent ce-as face rau, bine la ea ma duc mereu, ea ma asculta fara sa puna prea multe intrebari. Nu ma intelege mereu, dar incearca, si la final imi da un sfat. Ea stie TOTUL, nimic n-ama scuns de ea. NICIODATA nu am avut un motiv de cearta. MEREU am fost impreuna una langa alta si o sa fim in continuare. Nu ne despartim :X Ce fericire iub' :X:))))
,,E mai bine sa-ti pierzi timpul cu prietenii, decat sa-ti pierzi prietenii cu timpul."
miercuri, 27 iulie 2011
Oficial mi-e bine, dar...
-->
Oficial imi merge bine….oficial s-ar putea si mai bine. Aveam eu o postare in care eram foarte dezamagita ca am esuat intr-o chestie profesioanla, dar apoi s-a rezolvat si ma simt atat de fericita.Nu aveam speranta ca se va rezolva. Dumnezeu a fost alaturi de mine aceste zile mai mult ca oricand. In fiecare zi mi-a dat cate-o veste buna. Simt o schimbare in mine, o schimbare venita de la Dumnezeu. Cred mai mult ca oricand in Tine. Un lucru ar lipsi sa fie totul PERFECT, dar n-am timp si nici rabdarea necesara sa astept prea mult pana voi primi ce imi doresc. Mai bine o las balta. Si asa ce rost are sa astept ceva ce nu stiu oricum sigur daca voi primi….
Ma gandeam zilele astea ca sunt prea sincera si am prea multa incredere in oameni. Nu am zis eu asta au zis-o altii ! Si au dreptate. Vreau sa incerc sa schimb asta, dar imi este greu. Cand simt ceva trebuie s-o zic nu reusesc sa tin in mine oricat m-as chinui . Tot din cauza ca am prea multa incredere in cei din jur am esuat de multe ori. Cat sunt de naiva. Mi-e ca iar o sa esuez de asta incerc sa nu ma mai gandesc la o persoana in care chiar am incredere si nu reusesc sa inteleg de ce. Mi-e teama ca nu este asa cum pare….nu vreau sa fiu dezamagita iar…. Inca nu s-a intamplat nimic care sa-mi demonstreze contrariul, dar tot imi este putin frica. Te rog Doamne ajuta-ma sa fie bine totul…si-ti multumesc pentru tot ce mi-ai oferit ! :)
luni, 14 martie 2011
Intalnire cu demoni si ingeri
În urmă cu câteva zile am avut parte de o întâmplare destul de ciudată.
Mergeam la bunica-mea pe-o stradă, unde nu trece prea multă lume, cu paşii greoi, ducând în spate ,,durerea" unei adolescente tipice de vârsta mea, întâlnesc un bătrânel destul de simpatic la prima vederea, părea un om înţelept. Se citea pe barba lungă şi părul cărunt trecerea anilor. Chipul senin şi zâmbetul tălâmb m-a marcat, n-am putut să-l uit. Rătăcea de nebun pe străzi, iar el era atât de fericit în lumea lui cu hainele zdrenţăroase, în spate având un sac în care-şi căra bucuriile, tristeţile, bătrâneţile şi nebunia adunată de-alungul acestor ani , iar în mâna stânga un toiag. Semăna cu moş Crăciun în perioadă de criză Începe el să vorbească către mine, întorc capul din curiozitate şi ascult ce are de zis.
EL: Dumnezeu e pacea şi liniştea. Cine mai este ca El ! ? El a făcut asta şi tot ce ne inconjuara ( ia în mână zăpada) cine mai este ca El ?Acolo pe Golgota ? mă tot întreaba arătând către cer
Mă uit surpirnsa şi în gândul meu mă întreb dacă îi lipseşte vreo doagă, dar cu un zâmbet plăcut îi răspund.
EU: ,, Iisus ?"
EL:,, Da, Domnul să te binecuvânteze !"
M-ai aberează el câte ceva ,dar nu-mi amintesc exact ce , oricum ceva de credinţă şi Iisus după care îi zic şi eu ,,Mulţumesc la fel "...ce mai puteam să zic, rămasem fără cuvinte.
Ajung la bunica, întunericul se aşterne, şi sunt nevoită să plec. Mă intorc tot pe aceeaşi stradă singuratică şi observ un tip misterios cu glugă pe cap, faţa de-abia i se zărea, era protejat de negura nopţii, îi vedeai doar trupul asemeni unei umbre negre şi ochii ce parcă-i străluceau că două făclii. Părea un demon cu chip de om care bântuie după suflete chinuite. Trece pe lângă mine, iar eu mă opresc pentru câteva secunde, obosisem pentru că aveam în mână o geantă grea, şi arunc o privire în spate. Îl văd pe el din depărtare cum mă priveşte. Întorc capul repede şi o iau la galop :)) dar nu mă abţin şi văd dacă pericolul a trecut, îl văd cum se îndepărtează cu spatele până când întoarce capul iar. Teama mă cuprinde şi grăbesc pasul, dar după vreun minut de mers, iar mă uit în spate. El tot acolo, se urcase pe pod să mă vadă mai bine, m-a ţintit cu privirea fulgerătoare exact în ochii, nu a ţinut cont de distanţă ! Ma simţeam urmărită şi am început să fug fără a privi în urmă până când am ajuns printre blocuri. Îmi fac curaj şi mă uit iar, dar nu mai era, se pare că scăpasem ! Totul este atât de ambigu în mintea mea, parcă a fost un vis urât din care nu-mi amintesc prea multe.
Tind să cred că m-am întâlnit pe drum cu dracul şi cu îngerul meu păzitor în aceeaşi zi, pe aceeaşi străduţă. Totul a fost destul de ciudat, pe nici unul din ei nu-i mai văzusem în viaţa mea, şi locuiesc într-un orăşel mic, aceleaşi feţe zilnic. Poate că asta nici nu s-a întâmplat şi a fost un vis...poate că a fost vorba doar de un bătrân nebun şi un tip care făcuse ceva ilegal şi se simţea urmărit de privirile mele... sau poate a fost exact ca în filmele alea în care personajul principal se întâlneşte cu trimisul lui Dumnezeu sau cu Moş Crăciun pentru a fi îndrumat pe calea cea dreaptă, şi doar el poate să-i vadă...sau poate doar încep eu să înnebunesc...
Aceste două întâlniri m-au făcut să reflectez la anumite lucruri: la greşelile pe care le-am făcut, la lucrurile rămase neterminate, la cei pe care-i iubesc şi-mi poartă de grijă, la cei ce îi invidiez sau îi urăsc, la voi toţi din viaţa mea ! Următoare zi de după întâlnirea cu bătrânelul aşa aveam chef să fac un lucru bun, să ajut pe cineva, şi chiar când mă întorceam de la şcoală mi-a ieşit în drum o femeie amărâtă care avea nevoie de ajutor. Am ajutat-o şi n-am ezitat.
Parcă totul a fost scris dinainte de mâna cerească. Sincer nu ştiu ce să cred despre toate acestea, poate că a fost vreun semn...cine ştie...oricum de-atunci e o schimbare în sufletul meu, iar eu o simt ! Tot din acea zi mă uit cu atenţie în jur cu speranţa că-l voi revedea pe bătrânel căci până când asta nu se va întâmplă voi crede ca sunt onebună, că doar eu i-am văzut şi a fost un semn care mă atenţionează că ceva frumos sau urât se va întâmpla în viaţa mea !
PS. Urasc faptul ca te-am adorat !
Mergeam la bunica-mea pe-o stradă, unde nu trece prea multă lume, cu paşii greoi, ducând în spate ,,durerea" unei adolescente tipice de vârsta mea, întâlnesc un bătrânel destul de simpatic la prima vederea, părea un om înţelept. Se citea pe barba lungă şi părul cărunt trecerea anilor. Chipul senin şi zâmbetul tălâmb m-a marcat, n-am putut să-l uit. Rătăcea de nebun pe străzi, iar el era atât de fericit în lumea lui cu hainele zdrenţăroase, în spate având un sac în care-şi căra bucuriile, tristeţile, bătrâneţile şi nebunia adunată de-alungul acestor ani , iar în mâna stânga un toiag. Semăna cu moş Crăciun în perioadă de criză Începe el să vorbească către mine, întorc capul din curiozitate şi ascult ce are de zis.
EL: Dumnezeu e pacea şi liniştea. Cine mai este ca El ! ? El a făcut asta şi tot ce ne inconjuara ( ia în mână zăpada) cine mai este ca El ?Acolo pe Golgota ? mă tot întreaba arătând către cer
Mă uit surpirnsa şi în gândul meu mă întreb dacă îi lipseşte vreo doagă, dar cu un zâmbet plăcut îi răspund.
EU: ,, Iisus ?"
EL:,, Da, Domnul să te binecuvânteze !"
M-ai aberează el câte ceva ,dar nu-mi amintesc exact ce , oricum ceva de credinţă şi Iisus după care îi zic şi eu ,,Mulţumesc la fel "...ce mai puteam să zic, rămasem fără cuvinte.
Ajung la bunica, întunericul se aşterne, şi sunt nevoită să plec. Mă intorc tot pe aceeaşi stradă singuratică şi observ un tip misterios cu glugă pe cap, faţa de-abia i se zărea, era protejat de negura nopţii, îi vedeai doar trupul asemeni unei umbre negre şi ochii ce parcă-i străluceau că două făclii. Părea un demon cu chip de om care bântuie după suflete chinuite. Trece pe lângă mine, iar eu mă opresc pentru câteva secunde, obosisem pentru că aveam în mână o geantă grea, şi arunc o privire în spate. Îl văd pe el din depărtare cum mă priveşte. Întorc capul repede şi o iau la galop :)) dar nu mă abţin şi văd dacă pericolul a trecut, îl văd cum se îndepărtează cu spatele până când întoarce capul iar. Teama mă cuprinde şi grăbesc pasul, dar după vreun minut de mers, iar mă uit în spate. El tot acolo, se urcase pe pod să mă vadă mai bine, m-a ţintit cu privirea fulgerătoare exact în ochii, nu a ţinut cont de distanţă ! Ma simţeam urmărită şi am început să fug fără a privi în urmă până când am ajuns printre blocuri. Îmi fac curaj şi mă uit iar, dar nu mai era, se pare că scăpasem ! Totul este atât de ambigu în mintea mea, parcă a fost un vis urât din care nu-mi amintesc prea multe.
Tind să cred că m-am întâlnit pe drum cu dracul şi cu îngerul meu păzitor în aceeaşi zi, pe aceeaşi străduţă. Totul a fost destul de ciudat, pe nici unul din ei nu-i mai văzusem în viaţa mea, şi locuiesc într-un orăşel mic, aceleaşi feţe zilnic. Poate că asta nici nu s-a întâmplat şi a fost un vis...poate că a fost vorba doar de un bătrân nebun şi un tip care făcuse ceva ilegal şi se simţea urmărit de privirile mele... sau poate a fost exact ca în filmele alea în care personajul principal se întâlneşte cu trimisul lui Dumnezeu sau cu Moş Crăciun pentru a fi îndrumat pe calea cea dreaptă, şi doar el poate să-i vadă...sau poate doar încep eu să înnebunesc...
Aceste două întâlniri m-au făcut să reflectez la anumite lucruri: la greşelile pe care le-am făcut, la lucrurile rămase neterminate, la cei pe care-i iubesc şi-mi poartă de grijă, la cei ce îi invidiez sau îi urăsc, la voi toţi din viaţa mea ! Următoare zi de după întâlnirea cu bătrânelul aşa aveam chef să fac un lucru bun, să ajut pe cineva, şi chiar când mă întorceam de la şcoală mi-a ieşit în drum o femeie amărâtă care avea nevoie de ajutor. Am ajutat-o şi n-am ezitat.
Parcă totul a fost scris dinainte de mâna cerească. Sincer nu ştiu ce să cred despre toate acestea, poate că a fost vreun semn...cine ştie...oricum de-atunci e o schimbare în sufletul meu, iar eu o simt ! Tot din acea zi mă uit cu atenţie în jur cu speranţa că-l voi revedea pe bătrânel căci până când asta nu se va întâmplă voi crede ca sunt onebună, că doar eu i-am văzut şi a fost un semn care mă atenţionează că ceva frumos sau urât se va întâmpla în viaţa mea !
PS. Urasc faptul ca te-am adorat !
joi, 3 martie 2011
FERICITA
,,Alergam dupa fericire pana departe, fie pe mare, fie pe uscat, dar fericirea e aici, aproape."(Quintul Horatius Flaccus)
Fericirea este pretutindeni. O pot mirosi, o pot auzi, e asemenea unui cantec care te ridica catre zari necunoscute si te face sa te simti al dracului de bine ! Simt fericirea, si e in zambetul inocent al fiecarui copil, in fiecare stea de pe cer, in fiecare raza ce-mi mangaie trupul si nu in ultimul rand in orice colt al inimi mele. Fericirea nu e ceva ce se invata, ci se dobandeste in timp cu cu rabdare si incredere.
miercuri, 2 februarie 2011
Perfect, dar totusi imperfect.
Fetele mari nu plang, o sa incerc sa nu plang nici eu. Chiar nu am nici un motiv sa fac asta. Totul e atat de aproape de PERFECTIUNE.
Nu e nici macar o urma de drama, dar simt ca ceva nu e in regula. Nu sunt multumita. M-am obisnuit cu raul, iar acum nu ma pot bucura de ceea ce e CU ADEVARAT frumos. Cat de trist ! Poate e de vina oglinda care mereu a fost dusmanul meu, sau am nevoie sa ma indragostesc din nou, sa traiesc o iubire de 1000 de ori mai intensa decat ultima, sau poate e de ajuns sa vina vara (soare, vacanta,distractie), si sa trec cu BRIO de hopul final.
Chiar mi-e frica, sper ca totul va fi ok caci asta imi va decide viitorul pe toate planurile. Sincer nu sunt prea optimista, dar o sa ma straduiesc, daca nu pentru mine, macar pentru ca asta reprezinta singura modalitatea de scapa de gura ei, cea care ma sufoca zi de zi, cheia pentru LIBERTATE. Ma simt prinsa intr-o cusca in aceasta casa, toti sunt interesanti de ceea ce crede lumea. Am fost si eu asa, dar asta s-a schimbat, dar ei au o varsta si e tarziu pentru o schimbare. De ce anumite persoane nu inteleg ca nu iti poti trai viata in functie de parerile celorlati, si aici nu ma refer doar la EA, ci si la unii adolescenti care nu-si pot trai viata deoarece traiesc complexati de ce-ar putea sa zica X sau Y.
Inca pot sa ZAMBESC, iar soarele zilei de maine mai ajuta sa infrunt viata si sa MERG MAI DEPARTE. Trebuie sa lasam trecutul in urma, indiferent de clipele minunate care-au ramas prinse acolo, si vrem sa le retraim iar si iar. Noi crestem, iar prezentul este ceea ce trebuie sa ne preocupe.
Nu e nici macar o urma de drama, dar simt ca ceva nu e in regula. Nu sunt multumita. M-am obisnuit cu raul, iar acum nu ma pot bucura de ceea ce e CU ADEVARAT frumos. Cat de trist ! Poate e de vina oglinda care mereu a fost dusmanul meu, sau am nevoie sa ma indragostesc din nou, sa traiesc o iubire de 1000 de ori mai intensa decat ultima, sau poate e de ajuns sa vina vara (soare, vacanta,distractie), si sa trec cu BRIO de hopul final.
Chiar mi-e frica, sper ca totul va fi ok caci asta imi va decide viitorul pe toate planurile. Sincer nu sunt prea optimista, dar o sa ma straduiesc, daca nu pentru mine, macar pentru ca asta reprezinta singura modalitatea de scapa de gura ei, cea care ma sufoca zi de zi, cheia pentru LIBERTATE. Ma simt prinsa intr-o cusca in aceasta casa, toti sunt interesanti de ceea ce crede lumea. Am fost si eu asa, dar asta s-a schimbat, dar ei au o varsta si e tarziu pentru o schimbare. De ce anumite persoane nu inteleg ca nu iti poti trai viata in functie de parerile celorlati, si aici nu ma refer doar la EA, ci si la unii adolescenti care nu-si pot trai viata deoarece traiesc complexati de ce-ar putea sa zica X sau Y.
Inca pot sa ZAMBESC, iar soarele zilei de maine mai ajuta sa infrunt viata si sa MERG MAI DEPARTE. Trebuie sa lasam trecutul in urma, indiferent de clipele minunate care-au ramas prinse acolo, si vrem sa le retraim iar si iar. Noi crestem, iar prezentul este ceea ce trebuie sa ne preocupe.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

.jpg)












