Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.
Se afișează postările cu eticheta oameni. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oameni. Afișați toate postările

duminică, 3 martie 2013

Nimeni nu este ceea ce credea .


Am o revelatie ! De ce ? Uneori incepem sa ne cunoastem mai tarziu pe noi insasi. Cica nicio viata nu ne-ar ajunge pentru asta. Este nevoie de experiente si multe obstacole pentru a da inainte, pentru a te autodepasi !!!  NIMENI nu va fi ceea ce pare, sau cine credea ca este pana la final !! Autocunoastere=putere. Nu trebuie sa te temi. Chiar daca esti pus fata in fata cu cea mai grea incercare, trebuie sa fii constient de fortele tale, sa mentii controlul a tot ce se intampla caci totul are o rezolvare, iar mai devreme sau mai tarziu treci peste toate astea. Totul are un sfarsit si depinde doar de tine. Atata timp cat respiri orice este POSIBIL, fie rau sa bine. Important este ca tu sa fii deschis tuturor posibilitatilor, sa nu-ti lipseasca INCREDEREA. 

Eu pt prima oara sunt sigura de ceea ce vreau cu adevarat, insa nu e momentul sa discut despre asta. Si sunt mai hotarata ca niciodata. Sunt mandra de mine . Mi-e mila de fetita aceea naiva, simpla, cu prea multe principii, insa care nu stia ce vroia de multe ori. Mi-e mila de fata aia care se plangea mereu, dar nu lupta pt nimic. De acum va fi ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte, plus inca ceva pe langa.

Teoretic, trebuie sa fii ipocrit in aceasta lume pentru a-ti atinge scopul, practic nu toti isi permit aceasta aroganta. Uneori este bine, de cele mai multe ori nu. Cei din jur sunt deranjati de adevar si incep sa te evite. Sa ii ia dracu pe toti. Trebuie sa invatam ca scopul scuza mijloacele.  Cred ca incep sa fiu pregatita de aceasta lectie. :)  Si uite asa, intr-o zi realizezi ca devii persoana ce nu credeai niciodata ca ai sa fii ! 

joi, 14 februarie 2013

Valentine's shity day- fake love .


Cu prieten, fara prieten...azi este JOI ! ATAT ! Nu este nevoie de o zi speciala pt a-ti arata iubirea. Aceste lucruri le faci oricand vrei, si simti cu adevarat ! Azi este o zi in care multe persoane vor "mima" iubirea, ca doar asa este frumos. Respect pt cei care isi arata iubirea mereu, in felul lor, si n-au nevoie de de ocazii pentru asta ;) Este o zi infecta, nu reprezinta decat o strategie de markenting, cam in asta s-au transformat toate sarbatorile. Nu mai au farmecul de altadata. Ce plm, sunteti romani la urma urmei. Sarbatoarea legala la noi este pe 24 februarie, de Dragobete. Va impingeti la iepurasi si pernute pe care scrie "I love you", insa realitatea e ca poate nici nu va cunoasteti asa bine (asta pentru relatiile aflate la inceput), sau pur si simplu nu simti astfel de chestii . Nu va e rusine, macar putin ? Sunteti atat de ipocriti . Numai zic ca multi se cupleaza, doar de dragul acestei sarbatori. Va este asa frica ca ati putea petrece aceasta zi singuri invidiind cuplurile false, dar si iubirile reale - pentru ca mai exista - E ca oricare alta zi din an.

Reedit later: Mi-e asa sila cand vad unele chestii. As putea parea o frustrata, dar nici pe departe, si sunt singura ca exista persoane care imi impartasesc parerea. Cu tot cu prieten am tratat-o ca pe o joi obisnuita.

marți, 22 ianuarie 2013

Jigniri catre fostul ? Regrete ?




Unii au prea multe regrete . Sunt persoane ce isi regreta relatiile si iubirile. Cum asa , din moment ce ai invatat langa el sa iubesti. Cand il vedeai iti zburau numai fluturasi prin stomac, langa el ai simtit cum inima iti iesea din piept, iar cuvintele nu se mai adunau pe buzele tale de la atata emotie. Asa era de fiecare data. Acum regreti ? Frate, ce ma oftica oamenii carora le pare rau de timpul petrecut cu cel iubit odata. Ce tot atatea regrete ? Asta nu iti va mai schimba trecutul. Asta nu va face decat sa iti amarasca sufletul . I-ai daruti totul ? Si ce, a fost exact ce ti-ai dorit atunci, nu conteaza ca te-a condus inima sau mintea ! Trece timpul, uiti de el si incepi sa-l jignesti in toate felurile posibile cand iti amintesti: ,,Cum am putut sa fiu cu unu ca el, era un prost, nu degeaba se spune ca iubirea este oarba. Acum mi se pare si urat. Pt un cretin ca el am plans ? “ – si alte chestii de genu’ . Da fraiero, pt unul ca el...stii cum este, cine se aseamana se aduna. Ce urat este sa zici chestii din genu. Una este cand zici ca este un prost, sau alte sute de jigniri :)) ca v-ati certat, insa in clipele alea, in privirea ta se citeste de fapt un mare “TE IUBESC” , din suflet. !Adevarul este ca tu, fiind indragostita il vezi cu alti ochi, el este al naibii de perfect cu tot cu sutele lui de defecte atat de evidente, dar nu este cazul sa-l vorbesti de rau in fata prietenelor tale. Si nu este vorba doar de fete, ci si de baietii care sunt parasiti din diverse motive dupa care incep sa vorbeasca: ,,Bah aia era o tarfa penala ! " Astia nici macar baieti nu pot fi numiti, ascund in panataloni doar o puta mica. Nu improsca cu noroi ce nu poti intelege. Sau poate nu, sunt DOAR FRUSTARILE TALE care ies la iveala. Indiferent ce ar fi facut el/ea este la fel de bun ca tine... toti gresim. Da vina pe varsta, pe imaturitate, lipsa experientei, alcoolul,si alte scuze penibile, dar reale totusi.



Traiti FARA REGRETE !

sâmbătă, 19 ianuarie 2013

Esti frumoasa in fiecare zi ! :)

La multi ani femei din intreaga lume. Inainte de a iubi pe cineva, invatati sa va iubiti pe voi insiva deoarece asta e un pas important pt o viata cat mai placuta. Sunteti cele mai speciale fiinte, chiar daca uneori nu sunteti apreciate cat ar trebui de fraierii din viata voastra :)) .
Azi sunt frumoasa, azi si in fiecare zi. Sau cel putin vreau sa ma simt.. daca o zic de multe ori si o voi face pe narcisista aroganta poate chiar voi crede. Azi renunt la modestie. Nu conteaza ca cei din jur vor spune “Uita-te si la asta, se crede regina frumusetii, si nu-i nimic de capul ei...“ Cat timp eu o voi crede, cu parerea celor din jur ma sterg la fund .
Asta pt ca sunt frumoasa. Sunt frumoasa cand plang, sunt frumoasa cand zambesc sau rad cu gura pana la urechi, foarte zgomotos; sunt frumoasa cand ma uit la tine, sunt frumoasa cand sunt serioasa, cand ma prostesc ca un copil alintat, cand ma stramb, cand sunt nervoasa sau trista, cand iti pocnesc una peste bot, sau te chinui, sunt frumoasa cand mananc, cand adorm, cand am privirea aia visatoare si cand ma uit urat la tine, cand o fac pe dura sau cand ma trezesc dimineata cu parul ciufulit. Sunt frumoasa si machiata si nemachiata, sunt frumoasa caci sunt eu, si asta este de ajuns. 
Sunt frumoasa si pe dinauntru si pe dinafara.Sunt frumoasa sufleteste pentru ca pot iubi, pentru ca nu urasc, nu port ranchiuna, pt ca pot ierta, pt ca ajut de fiecare data cand pot, pentru ca sunt o persoana buna, cu sentimente frumoase. Sunt frumoasa sufleteste pt ca sunt o copila visatoare, pentru ca de multe ori cred prea mult in oameni, pentru ca NU cred in regrete, pentru ca fac doar ce simt, pentru ca sunt incapatanata, si sincera, pentru ca nu sunt pupincurista.
 Nu lasa pe nimeni sa iti fure increderea in propia persoana :) Nu trebuie sa devii niciodata nesigura indiferent ce ar crede restul lumii. O femeie adevarata MEREU va crede in ea indiferent daca are cateva kilograme in plus sau in minus. 

                                                     Tu esti frumoasa/frumos ???

joi, 8 noiembrie 2012

Moldova-i tara mea !

UNEORI imi lipseste Bv-ul, si oamenii de acolo.... din UNELE puncte de vedere. La urma urmei tot moldovenii au sufletul mare, oameni caldurosi, indiferent cat de rau sunt vazuti in restul tarii. Respir aer de Moldova si sunt mandra de asta ! Oameni primitori ca aici numai gasesti niciunde. Poate ca suntem mai saraci si 70 la suta din rude sunt in strainatate, poate ca nu avem strazile toate asfaltate, poate ca misuna rromii la orice colt de strada, poate ca exista riscul sa fi inhatat de un caine maidanez oricand, spre deosebire de alte parti, dar aici vei gasi cei mai frumosi oameni, cu sufletul deschis, primitori, DARNICI, dar si AL DRACULUI DACA TE PUI CU EI. :) Sa nu cumva sa intrii in gura unei moldovence furioase ca te ia mama naibii, si-ti fi dorit sa nu te fii nascut <3

 Moldovenii aunt renumiti ca stiu sa se distreze cel mai bine dintre romani, din foarte multe puncte de vedere,  bucataria moldoveneasca traditonala este una din cele mai bune, la fel si vinul din Vrancea care merita gustat si (re)gustat de N ori. Cand mai spui Moldova te gandesti si la fete frumoase, dar si baieti. Ce-i drept, ca la NOI nu-i NICAIERI si am vazut asta cu propii ochi. Moldoveanul are ceva aparte  care-l distinge de restu, si nu ma refer la nesimtirea specifica sau la accent. :))E mai infipt, are caracter puternic,direct,  fire vesela si credincios, tine la traditii, din mosi stramosi.

Alceva reprezentativ moldovenesc ? Ne place mancarea frate,  mai mult decat altii, punem mare pret pe asa ceva, in special painea. Pe unde am mai umblat eu paine mai putina, nu si noi. Folosim si la cartofi si CICA acolo nu se mananca asa ceva. Mie una mi se pare imposibil !:)) Nimic n-are gust fara paine, exceptand pizza, pastele si supa - sper ca n-am uitat nimic )

 

Noua nu prea ne plac afurisitii de bozgori. Om fi noi rasisti da pana mea ii uram din tot sufletul. Prea se cred la ei in Ungaria. Cand ii  mai si auzi ca Transilvania le apartine, iti vine sa-i vezi morti, duca-se dracului ! Prosti de bubuie, nu cunosc nici istoria tarii... Ca tot vorbim de istorie, Moldova este recunoscuta pt faptul ca a avut cei mai bravi conducatori si cele mai aprige lupte...cine cunoaste istoria stie exact la ce ma refer.

 

In concluzie, ma  simt bucuroasa ca m-am nascut aici, mi se potriveste “rolul”, si nu voi renunta niciodata la dulcele grai moldovinesc indiferent unde ma voi afla. Recunosc ca mi-am dorit asta cat am fost departe, insa a fost o mare greseala. 

 

Ma simt atat de bine in sanul Moldovei, cum nu m-am simtit nicaieri niciunde !

 

Ca la Moldova nu-i NICAIERI ! 

Tu ce crezi despre ei ? Te rog sa te abtii din comentarii daca vrei sa folosesti un limbaj vulgar .

luni, 5 noiembrie 2012

Let it go and keep living your life.




Unele persoane sunt imposibil de uitat...fie ca sunt prieteni sau iubiri mai vechi ! Timpul nu va sterge niciodata amintirille. Nimeni nu va putea sa faca sa-ti dispara aroma clipelor demult apuse, desi uneori ti-ai dori asta. Si inveti cate o lectie din fiecare plecare brusca. Inceputul doare...doare cu fiecare celula, pana in profunzime !!! Nopti nedormite, lacrimi varsate, ganduri aiurea, frustare
pe viata si oameni, pierderea increderii in tine si-n cei din jur si o mie de intrebari fara raspuns ce iti macina mintea. Trece o perioada lunga, sau scurta, depinde de fiecare si incepi sa te obisnuiesti cu lipsa ei/lui. 

Va mai intalniti pe strada uneori, iar intre voi nu ramane loc decat de un "salut" si poate un "ce faci ?" scurt, superficial... Cu amaraciune in suflet incepi sa te intrebi IAR oare de ce s-a destramat prietenia sau relatia respectiva. Nu gasesti niciun motiv sa fi fost vinovat cu ceva insa pe tine tot te urmareste sentimentul de vinovatie... te intrebi daca el/ea chiar o fi reusit sa uite toate momentele petrecute,tot ce v-a legat odata, insa iar NU primesti raspunsuri. Cu un mic gol in suflet iti continui drumul... n-ai incotro...

Si viata merge INAINTE. Inveti sa te bucuri de ea si fara respectivele persoane. La un moment dat apar alte persoane, alte iubiri, alte prietenii in inima ta, insa locul acela MEREU va fi gol, indiferent ca cei de acum poate sunt mai buni...

Tu ai patit chestii de genu' ? Cum te-ai simtit atunci ? Cum ai vazut oamenii dupa asta? Ce s-a schimbat ?

marți, 16 octombrie 2012

Baietii hot- nesiguri



Ma simt flatata cand un baiat cu care nu credeam niciodata ca o sa am de-a face intra in vorba cu mine din diverse motive. Ii vedeam pe strada si mi se pareau WOW, fizic vorbind (trebuie sa mentionez ca in oras la mine sunt cateva piese de calitate)Pareau asa siguri pe ei, asa barbatii, ca si cum ar avea lumea la picioare, erau pe un piedestal. Se pare ca frumusetea nu iti aduce de multe ori si incredere in propia persoana Cand am inceput  sa port discutii cu ei mi-am dat seama ca sunt niste oameni ca oricare altii cu sentimente, frustari, temeri si sperante, sunt asa cum nu mi-am imaginat. Ce-i drept am dat si de baieti hot, dar  nu prea erau inzestrati sus . Si de aia am fost surprinsa. NAIVA DE MINE, nu ar fi trebuit :))  !

Multi din ei m-au impresionat intr-un mod pozitiv altii nu. Nu va faceti griji, sunt prea ocupata sa ma agat de o iluzie ca sa am sentimente pentru ei, indiferent cat par deperfecti prin felul lor imperfect...

Imi placeau cand ii vedeam de la distanta, insa cand am inceput sa vorbesc cu ei s-a destramat povestea cu barbatul sigur, mi se pareau chiar banali, desi sunt constienta ca toate astea sunt normale . Si sa va povestesc o faza cand am iesit la intalnire cu unul din ei, ca amici desigur,  Eram oarecum bucuroasa ca vai tipul acela la care ma mai holbam eu si prietenele mele se bagase in seama cu mine, imi aflase si numarul de telefon., ma simteam o norocoasa...o prostie de-a fetelor :)))

Il cunosc mai bine, tipul un dragut, foarte direct si de treaba. Parea un fitos cand il vedeam pe strada. Imi spune el la un momendat, foarte sincer de altfel  ca el nu credea ca o sa iasa vreodata cu mine. Eu frate ce sa mai zic atunci... nimic, insa am ramas masca. Mi-am ascuns suprinderea si am zambit, insa in gandul meu “daca-ai stii tu ca asta credeam si eu, tu care nu ar fi trebuit sa nu ai nici o temere ca vei fi refuzat cand abordezi o fata :)) “  Si totusi m-a ales pe mine, iar eu l-am refuzat. Poate credeti ca ma simteam bine din moment ce i-am dat cu flit, insa nuuu, din contra ma simteam si mai naspa. Cum dracu mah ? Arata bine si pastreaza si ceva de calitate la capatana, iar eu ce fac ? Ma doare undeva de toate astea. Si de ce ? Stim cu toti ca iubirea mea pt altul era singurul obstacol.Nu-mi pasa de ceea isi dorea el. Nu eram/sunt normala.

Si cu toate astea n-am simtit adevarata implinire langa nici unul din acesti tipi. Eu sunt cu fluturasii si emotiile cand imi place cineva, imi dau seama de asta daca indeplinesc semnele :)) . Si leg doar prietenii de moment, si frang sperante:)) Scuze, nu vreau sa par aroganta, dar asa este. Allti au continuat sa lupte in zadar pana intr-un punct, poate pt ca chiar ma placeau sau doar ma vedeau o provocare, iar unii au renuntat devreme. 

Cred ca ma surprind astfel de persoane cand apar in viata mea deoarece nu am destula incredere in mine si imi pare asa rau caci stiu ca increderea este una din cele mai IMPORTANTE calitati pentru a fi numita FEMEIE ADEVARATA, ce-i drept mie imi lipseste...eh si nu numai asta, dar asta este deja alta poveste despre care voi vorbi altadata... poate... :)

In concluzie fetelor sa nu va mai inselati, el poate parea perfect din punct de vedere fizic, insa in adancul sufletul ascunde complexe uriase, temeri si iubiri neimplinite, sunt oameni ca noi toti. Sunt atat de nesiguri multi (n-am zis toti). Ce sa mai zic ca mai exista si specia aia atat de aroganta si siguri pe ei incat te face sa vomiti. Nu au nici o problema in a si exprima dorintele, insa nu isi dau seama ca sunt incredibil de penibili, si n-au habar cum sa abordeze o fata  !

duminică, 7 octombrie 2012

Portretul cocalarului si pitipoancei din zilele noastre.

Pozele sunt luate de pe siteuri gen cocalari.com.
Azi m-am gandit sa scriu despre printesele si barosanii cocalari din tara. Ideea si inspiratia mi-a venit scriind tot o alta postare despre barbatii frumosi si nesiguri pe care o voi posta altadata.


Cocalarul tipic romanesc zarit la orice colt de strada: un pachet de muschi – asta desigur dupa ce isi petrece jumatate din viata la sala; maieu/tricou mulat; accesorii care ies in evidenta; hainele desigur cu firma’ la vedere; privirea aroganta, nasu pe sus; si mers corespunzator speciei: ca si cum ar fi strada lu’ tacsu  =))Are calitati deosebite, o stima de sine ridicata <bestie sexy...RoaoaR !!! > si umbla in haita cate doi, trei cand e vorba de afaceri, avand tot felul combinatii si jmecherii pa' sistem, sa mor de va mint ! :))  Pt ca dispun de toate aceste calitati exceptionale cocalarul este invidia la toate neamurile, au instinct criminal dorind moarte la toti dusmanii lor.

O alta caracteristica care ii deosebeste de restul este  vocabularul restrans, face de rusine limba romana; este agramat, cu un scris specific, adaugand diverse consoane cuvintelor(ex:fetele sunt mijto),  si foloseste apelative de cacat cu care se adreseaza sexului feminin: “papusha”, “gajica”, "pisi", "printesa", iar cei mai indrazneti "pasarica", "pizda" .  

Abordeaza pipitele folosind replici expirate. Saraci in creativitatea recurg  la replici extraordinar de penibile de pe net:  “ Tactu' e cumva terorist ? Pt ca tu esti o bomba :> Sa cazi nu alta...de ras !  Sa nu uitam de ceva foarte important: masina bengoasa (sau poate nu ) – aceasta fiind un accesoriu important cu care isi arata adevarata valoare cand dau sute de ture prin centru  cu geamurile deschise, iar pe sistem clasicul rege al manelelor, Guta, suna maxim in difuzor.  Desigur masina este un accesoriu pt specia cocalarilor de rasa  =)) Nu conteaza ca poate fac rate la banca ca sa-si cumpere benzina, cine mai e ca ei ?? :)) Smecherieee !!! Cei mai nefericiti,  paria rasei cocalaresti asculta muzica la telefon in timp ce-si etaleaza farmecul in zonele cu risc mare de domnisoare (mall-uri, zona centrala, parcuri etc )

Pe facebook il gasesti in poze facute mai mult in prezenta verzisorilor, sau a masinii vecinului laudandu-se ca si cum ar fi a lui. Adora sa isi etaleze muschii, dovada vie a firii lor sportive. Unii din ei au si un look aparte, fel de fel de freze: vopsiti sau rasi intr-o parte, depinde de stilul fiecaruia.

 Eee si cine se pot simti atrase de asa masculi autentinci :X , in afara de cantareata Rubi care isi doreste un SUPERCOCALAR:, ,,un superman, charismatic, fantastic, criminal, un heartbreaker, body inspecto ", pitipoancele.  

La noi in tara aceasta rasa este foarte evoluata fiind prezenta la orice colt de strada, in special malluri si cluburi. Fete fashion, prezinta un interes deosebit pt accesoriile si hainele stralucitoare, dar si culori stridente, au slabiciune pt roz. Desi le plac hainele prefera sa abordeze un stil lejer, haine cat mai scurte, cat sa nu acopere bucile apetisante, si un decolteu vulgar. Este si normal, trebuie sa arate lumii ce suflet mare au ;;) . Parul lasat pe spate, tocul elegant, fustita mini cat sa acopere bichinii si un kilogram de machiaj. Au o atractie deosebita pt machiajul cat mai extravagant. si accesorii fara numar. Majoritatea ajung sa para sperietori de ciori. Se considera mari dive, regine adevarate si originale. Ca si cocalarii, au un respect de sine ridicat fiind ,,invidia la toate zdrentele". Sunt o specie prietenoasa, iubitoare, asta remarcandu-se din modul in care se adreseaza prietenelor: "yubytha, ,,papusha" etc "  Materialiste din fire acorda foarte mare importanta masinilor barbatilor, au mari cunosinte in acest domeniu, singurul de-altfel,  caci este una din principalele caracteristici dupa care isi aleg alesul inimii. 

Pe retele de socializare sunt foarte usor de remarcat: poze cat mai modificate, in fata oglinzii, imbracate sumar, bot clasic de ratusca beata, si optional pe fundal pozei un citata gen ,,.•[O faţă de [PRINŢESA] !/ Un corp [INDECENT] ! Si un stilou`. Să mă induci în [TESTAMENT]!:>  "  

Din pacate aceasta specie incepe sa domine, iar lumea o sa ajunga din ce in ce mai IGNORANTA. In loc sa evolueze ei o iau in jos.. se pare ca le place jos, jos jos :)) . Asta este viitorul copiilor nostrii. Oricat vom incerca sa-i protejam, va fi inevitabil sa nu fie afectati. Sunt predispusi la mult prea multi factori sociali care vor influenta in mod NEGATIV noile generatii ... mi-e mila !!!


Care este parerea ta despre aceasta specie si de impactul pe care il vor avea asupra viitoarelor generatii ? :))


duminică, 5 august 2012

Extra photoshop si importanta detaliilor


De ce fetele aleg kilogramele de photoshop in pozele pe care le publica ? Este asa cruda realitatea ?:| Unele fac ABUZ de acest drept  si chiar incep sa creada ca arata ca in poze :)))

Probabil ca unele sunt si complexate si vor sa se simta frumoase macar in lumea virtuala, frumusetea si increderea lor depinzand de un nr de like-uri. Ce trist ! Fetelor sunteti MULT mai frumoase naturale. Eu una nici cu machiajul in exces nu prea sunt, de n ori am iesit pe strada fara pic de machiaj, si nu’s deloc cea mai draguta, dar  ma simt mai comod asa.

 Inteleg ai cateva poze modificate, da toate frate ???   Si eu sa zicem din 50 de fotografii MAXIM 10 sunt mai modifICATE, insa am si poze in care sunt foarte naturala pt ca mie imi place ca lumea sa vada si cum sunt eu in realitate. Nu vreau sa zica nimeni ca arat mai bine in poze. Frumusica, mai putin frumusica  aia sunt daca ajungi vreodata sa te trezesti dimineata langa mine... nu incerc sa deformez realitatea, desi orice poze ne-am pune parca tot nu aratam la fel de bine ca pe strada. In general fetele sunt mai fotogenice, iar  baietii nu prea, si-n viata reala arata mult mai bine.

Unii spun ca nu existe fete urate si frumoase, dar nu cred aceasta chestie. Sunt sigura ca nu ar sta cu o persoana care sa nu-i placa si fizic...nu neaparat acum sa fie mare atractie, sa fie cat de cat ok. (sunt FOARTE importante si altele, dar nu vreau sa intru in detalii-  poate intr-o alta postare). Desigur toate astea pot trece aproape neobservate daca te ingrijesti si-ti alegi niste haine care sa te avantajeze. Eu una recunosc nu imi acord timpul necesar. Pt ca eu nu sunt atenta la detalii am impresia ca nici ceilalti nu sunt, desi undeva in adancul inimii :))) sunt constienta ca exista persoane carora nu le scapa NIMIC, insa incerc sa ignor asta. Uneori urasc sa stau in preajma lor...  unele din prietenele mele sunt atat de atente la detaliii si sunt prea perfectioniste. fiecare fir de par conteaza cum si und se aseaza. Eu mereu zic ”lasa, merge si asa, de abia se vede  ” etc . Nici chestiile evidente nu le observ . Detaliile acestea fac diferenta...stiu, dar mi se pare asa superficiale aceste lucruri. Chiar imi pare bine ca nu observ defectele fizice la cei din jurul meu. ;))

In concluzie mai usor cu photoshopul/pozele profesioniste pt a nu lasa impresii false si atentie cu detaliile…ele fac diferenta, dar nu exagerati . ;))

Cat de importante sunt detaliile pt voi ? Si cum priviti ,,photoshopat-ul "???


marți, 31 iulie 2012

De dor pt cei ce-au plecat...



Mi-as dori ca totul sa fie ca INAINTE.... unele lucruri mi se par IMPOSIBIL DE CREZUT, indiferent cat timp ar fi trecut. Mi-e dor de acele vremuri. As vrea sa cred ca exista macar o speranta ca totul va reveni. Nu conteaza daca nu e azi, maine... poate sa fie si peste cativa ani, doar sa se intample caci voi fi aici cu bratele deschise:(  Nu m-as fi gandit ca unele persoane nu vor fi alaturi de mine in momentele cele mai importante din viata mea.

Si azi...dupa atata timp...am rememorat persoanele care odata imi faceau viata placuta presarandu-mi zambete si rasete pe chipul macinat acum de valuri de amintire ce in zadar ma chinui sa le uit ,  protejandu-ma intr-un fel sau altul, aruncandu-mi o incurajare insufletita de optimist si un sfat bine venit. De la fiecare am invatat cate putin. Unele persoane se mai pot intoarce daca isi vor mai dori, caci voi fi aici insa altele sunt DINCOLO…si-mi aud ruga, sunt sigura de asta insa nu simt ca ma asculta... poate ca n-am destula credinta…

Si totusi n-am gresit cu nimic fata de UNELE persoane insa au preferat  sa se ascunda fara nici o explicatie; Si raspunsurile pe care le-am cautat ? Inca-mi amintesc intrebarile… cel mai “graitor” raspuns a fost tacerea. Pacat ca nu stiu sa descifrez asta.. Acum , poate m-am mai maturizat caci numai caut nici un raspuns de la UNELE persoane, intrebarile le-am pastrat la loc sigur pt timpul potrivit, iar furia si sila le-am sters din suflet  . Poate sa cada si cerul caci eu voi astepta cu mare drag. Nu o sa vreau scuze sau explicatii, doar o simpla imbratisare sincera ! 

Cu toate astea sunt multumita caci in acest timp am mai castigat persoane valoroase de partea mea, insa amintirile nu se vor schimba niciodata. Persoanele noi aparute in viata mea, persoanele vechi... pe toate le-as vrea in viata mea... pt ca ... tin la ele

P.S Postare dedicata celor plecati dintr-un motiv sau altul .

Fanteziile unei visatoare .

joi, 12 iulie 2012

Iubirea lui ♥



Cui ii pasa, atunci cand ai asa ceva  in viata ta,de bani si alte chestii materiale, de barfe, de ipocrizia si falsitatea celor din jur, de superficialitatea cu care sunt tratate TOATE, chiar si noi... niste fiinte cu suflet, de razbunari, si alte lucruri de genul  ce fac locul in care traim sa fie complet dizgratios. Nimic alceva nu mai conteaza cand stii ca el va fi acolo cu o imbratisare indiferent ca cerul s-ar prabusi...  El iti va darui sprijinul lui, iti va colora pe buze zambete rupte din soare, iti va aduce speranta in privire, va sti sa-ti alunge lacrima din ochi si-ti va aduce liniste. Te va urca pana la stele cu iubirea lui cand te simti doborata, iti va legana trupul cu mangaieri suave, si  iti va indulci buzele cu sarutari arzatoare….

Iubirea, pe langa prietenie  este singurul sentiment valoros care mai exista, si-ti poate salva SUFLETUL. Pacat insa ca exista  putini oameni care isi mai dau seama de insemnatatea acestui sentiment .

joi, 10 mai 2012

Ai murit chiar daca au ramas amintirile :)



Mi-e ciuda de timpul ce l-am pierdut ascultandu-te, oferindu-ti sfaturi si incurajandu-te . imi pare rau ca am fost langa tine cand iti era bine sau rau, ca erai prima persoana care imi afla bucuriile si tristetile, ca am crezut ca aveai sa imi fii alaturi mereu, ca erai singura care credeam ca e de incredere, si iti puteam spune ORICE. Te-a durut exact in cur de toate astea, iar acum nici nu ridici capul din pamant cand ma vezi pe strada, te prefaci ca nu exist. Mi-e sila de tine . Esti cea mai falsa si profitoare persoana care am cunoscut-o . Trebuie sa iti multumesc ca acum m-ai invatat sa ma feresc de caracterele de rahat, de genu’. In urma cu ceva timp cand inca imi pasa as fi ezitat sa zic toate astea, ca poate-I doar chestie de moment, dar nu este deloc asa, acum  numai dau nici doi bani pe tine. Ramai acolo unde vrei tu si uita de toate intamplarile stupide din  vremea aceea asa cum ai uitat si de cateva persoane ce tineau la tine. Pentru mine ai murit din clipa in care a incetat  sa-mi pese, insa urasc faptul ca inca mai pastrez in minte amintirile si momentele petrecute, este imposibil pentru mine sa le arunc la gunoi, pentru tine sigur a fost FOARTE USOR  :-J

Ce nu te  doboara, te ridica. Chiar imi pare bine ca in viata mea a trebui sa cunosc doua persoane (pe planuri diferite)  care m-au facut sa irosesc lacrimi aiurea caci acum nu ma mai surprinde nimic. Am invatat destul de multe, atat de multe incat sa recunosc oamenii ca tine.

sâmbătă, 5 mai 2012

Intelligence is SEXY :)



Barbati destepti,… ma indragostesc tot timpul de ei… pacat ca ii gasesc doar in filme :))  .Unde mai gasesti in ziua de azi un tip care sa aiba cel putin 50 la suta din inteligenta celor doi. Desigur sunt tipuri diferite de inteligenta, dar asta nu conteaza. Am inceput sa ma uit la House MD , la recomandarea mai multor cunostinte si m-am indragostit de el. Unii barbati chiar au dreptul sa fie AROGANTI daca au ceva in cap ! Genul acesta de aroganta ma atrage; si sarcasmul  ! Il iubesc ! :X :))

In realitate exista doar acei tipi aroganti ce sunt maxim da’ bunaciune :)), si maxim de prostie… cand eram o tanara domnita, prostuta eram in limba dupa astfel de specimene. Am mai inceput sa cunosc bunaciunile din oras, sI unii de prin Brasov. Sincer imi venea sa vomit . Nu aveau absolut NIMIC INTERESANT de spus.  

Poate voi da de vreun doctor de genu;. In viitoarea mea meserie am acces nelimitat la medici :))) Nu costa sa visezi ca asa ceva chiar exista :))

duminică, 29 aprilie 2012

Mi-as dori o familie completa



Este atat de trista viata unora. Sincer sunt fericita ca nu sunt obligata sa-mi aleg viitorul, sa-mi parasesc visele, si sa renunt la idealurile mele, sa-mi las o iubire in favoarea unei casatorii de convenienta. Asa este in unele familii. Mai exista si alte variante (certuri, familii destramate, batai,neintelegeri) Sincer credeam ca asta se intampla doar in filme, insa realitatea este mult mai dramatica . Atatia adolescenti care incearca sa cerseasca atentia parintilor prin metode neortodoxe: droguri, tentative de sinucidere etc , doar pentru ca ei sunt mai tot timpul ocupati cu afacerile… Parintii acestea isi compenseaza copii cu banI. Si acesti copii, in societate lasa impresia sa se creada despre ei ca sunt atat de importanti, chiar grozavi, deasupra tuturor  doar pentru ca au buzunarul plin. In realitatea ei sunt niste nefericiti, complexati, si TOT CE ISI DORESC este o familie normala, completa. Si a cui este vina ? A parintilor logic, deoarece nu-si fac timp pentru odraslele lor, sau pentru ca le permit  sa asiste la neintelegerile de cuplu. 
                                                                                                            
Mi-e mila de ei… isi doresc atat de putin, si totusi lor li se pare ceva ENORM . Da, e PUTIN pentru mine pentru ca eu alta cale nu am cunoscut. Cand era tati meu drag era totul absolut PERFECT, insa chiar daca a plecat si-I simt lipsa in fiecare minut al vietii mele, si am ramas cu mama, chiar de ma mai cert cu ea suntem o FAMILIE ADEVARATA, COMPLETA. Ce inseamna asta pentru mine ? Sa fim acolo una langa alta cand este cazul, sa fiu sigura ca orice as face, orice s-ar intampla este ALATURI DE MINE. Spre fericirea mea am aceasta certitudine :)


duminică, 1 aprilie 2012

1 aprilie- ziua PROSTIEI :)

1 APRILIE:  ziua pacalelilor - ziua in care prostia se accentueaza :)) Nu am fost pacalita, dar pur si simplu NU are nici un sens aceasta zi. Nici cand eram mica nu prea ii dadeam importanta, dar anul asta chiar mi se pare o tampenie. In general tentative prostesti de a-i pacali pe cei din jur. Chiar imi place sa ma amuz, sa se faca glume nevinovate, dar nu e nevoie de o zi pentru asta. Si oricum oamenii mint in fiecare zi, dar azi avem confirmarea acestui lucru. Ce nu-mi mai place este ca se exagereaza cu pacalelile, si multi ajung sa devina penali.
 
Voi ce credeti despre aceasta zi ?
Ai fost victima unei glume neinspirate de-alungul anilor ? Dar una de care sa iti amintesti cu placere, tu fiind cel pacalitul !!??

vineri, 16 martie 2012

Siguranta si incredere !!!


Azi ma simt extraordinar. Am avut o zi buna :) Am incredere in mine mai mult ca oricand. Am vazut ca daca incerci sa te concentrezi asupra lucrurilor care le ai de facut, renunti la emotii, si-ti aduni puterile totul este mai usor. Secretul este sa nu te lasi intimidat. Ma simt mandra de mine si mai sigura ca oricand. Stiu ca voi reusi tot ceea ce imi propun. Uneori cateva cuvinte de incurajare ce pot parea banale iti ofera o siguranta  de neinchipuit, si te stergi la FUND cu ce  spun/cred gurile rele ! De gurile rele si invdioase niciunul nu va scapa, trebuie sa ne obisnuim cu asta. Nu e nevoie sa fim afectati de orice CACAT il mananca unii. Stiu , ca e MOCA, dar aveti grija fratilor ca o sa dati pe dinafara.

Si cat de mult ne schimba unele lucruri… yuhuu de abia astept sa vad ce va mai urma.  Sunt atat de incantata de tot ce descoper in mine. E adevarata vorba aceea care spune ca o viata nu ne-ar ajunge sa ne cunoastem nici pe noi insine. Un singur lucru stiu acum , SIGURANTA este cheia pentru o viata plina de reusite pe toate planurile. Vor aparea obstacole, dar cu increderea ce o detin in ultima vreme voi reusi sa trec PESTE . Cred ca e prima data cand scriu atat de sigura pe mine. Nimeni si nimic nu  ma va schimba pe mine, sau modul de a gandi/a actiona. Cui ii place bine, cui nu e liber sa ma ignore, nu-i cu suparare.

Si mai jos  una din piesele mele preferate.



,, La muie, ah, ţi-o dau la muie…
Nu demult te gândeai să-mi faci statuie…

La muie, ah, ţi-o dau la muie…

C-ai ajuns să mă vorbeşti acum cu gura şuie…

Strofa a II-a (Uzzi):

Cu mâna pe pulă-ţi zic că am să-ţi dau un pic

La muie, meriţi un pic la muie că te-ai scârbit la muie…"

Si sa ma scutiti de prostii precum ca fetele nu asculta melodii de genu' . Ce-i de calitate ii place si lui Dumnezeu :))

sâmbătă, 10 martie 2012

Cea de ieri, si cea de azi...:)

 Zambesc subtil,  dar mai implinita decat ai crede, desi totul a fost o inchipuire, un vis...ma pierd si las in urma dor, alaturi de urme de nepasare. Unele vremuri oricat vor dori sa se intoarca, NU voi fi aici sa le imbratisez... nici nu le voi astepta nerabdatoare ca-n alte zile-ndepartate,  caci privesc inainte, iar eu nu uit persoanele la care am tinut , dar au plecat, fara sa-si ia adio !!! :)

Cu privirea pierduta ma caut, dar nu ma regasesc... e tarziu sa fiu cea de ieri… nici nu cred ca mi-e dor de vechea eu, care credea ca cele mai FRUMOASE si magice chesti inventate de Cel de Sus sunt prietenia si iubirea.... as fi nebuna sa zic "Poate intr-o zi... " Am incetat de mult sa mai cred in povesti ! M-am maturizat, iar eu cea de azi, NU cunosc speranta, doar REALITATEA care imi surade in fiecare zi tot mai mult desi sufletul mi-e gol...:)

luni, 20 februarie 2012

Moartea se apropie


Moartea se apropie cu pasi lenti. O simt. Si ce din jur o stiu, dar se agata de sperante desarte, sau le este prea frica recunoasca si neaga. Nimeni NU scapa mortii ! E inevitabil sa n-o intalnesti odata si-odata. Nu-i mare drama ! Este unul din putinii barbati pe care i-am iubit vreodata. Si nu-I genul acela de iubire… e alceva. Sunt acuzata des, si intrebata de ce ma comport asa: rece si nepasatoare. Ce stiu ei !? imi pasa, dar nu o arat. Sunt condamnata si pt faptul ca sunt realista… ei ma numesc pesimista… sa fim seriosi… stiu foarte bine ce se intampla de fapt. Ei cred ca mai am 2 anisori si nu inteleg. Cat de trist !

Daca trebuie sa par cruda, fara sentimente in fata voastra o voi face cat pot. Pana atunci pot sa ma ascund, sa plec departe de voi. Nu vreau sa aflati ce-I cu adevarat in inima mea. Nu imi place sa plang in aceste situatii. Nici cand aveam 8 ani nu am facut asta, ma controlam atat de bine, da poi acum ca am crescut… Prostii credeau ca sunt mica si nu constientizez ce se intampla, dar stiam foarte bine despre ce este vorba mai bine ca oricine, dar pot sa ma abtin, sa par puternica chiar daca sufletul a fost atunci, si este si acum in doliu. Si-n ziua de azi imi mai zic unele persoane ca eram atat de serioasa, ca n-am varsat nici macar o lacrima. Rahat ! Nu in numarul de lacrimi se masoara durerea !

Nu vreau sa-l vad cum I se scurg clipele printre secundele amare… mai bine plec…n-o sa-I fiu alaturi, ar fi chinul prea mare pt amandoi. Stiu ca nici el nu si-ar dori asta. Acum e asemeni unui copil mic, neajutorat si speriat…are privirea aceea inocenta, si ii este teama. Il doare de fiecare data cand se intampla… imi era frica si mie, dar privirea atat de seaca, rece si calculata ma proteja de mila lor sau de incurajari stupide care nu ajuta cu nimic ! Cand iti este dat sa mori o faci ! Nimic nu te va salva !

Acum doar voi astepta…nu-I decat o chestiune de timp (ca-I mai mult, mai putin tot acolo se va ajunge) . Pana atunci isi vor bate joc si-l vor tarai in spitale ! Jalnic ! Eu daca ar fi sa am o boala pt care nu exista vindecare nu o sa ma chinui prin spitale cu sute de tratamente. Vor fi doar zile pierdute. Nu voi accepta sa fiu chinuita, nu voi trage sa traiesc cateva zile in plus…degeaba daca le petreci pe masa de operatie ! 

joi, 9 februarie 2012

Banii NU reprezinta adevaratele valori !


Azi o sa dezbat un subiect comun, despre care n-am avut ocazia sa vorbesc.

In principal NU banii fac lumea sa se invarta, nu ei sunt importanti. Trebuie sa invatam a pretui ADEVARATELE VALORI si anume: iubirea, prietenia, intelegerea aproapelui, capacitatea de a  ajuta oamenii, bunatataea, curajul de a spune ce crezi,  de a invata din propiile greseli ,dorinta de a lupta pentru ati implini visele si puterea de a schimba ceva !

Ajuta si lucrurile materiale la implinirea viselor, dar intr-o proportie mica, cel putin pentru mine. Fara, macar o parte din ceea ce am zis mai sus esti un NIMIC, chiar daca  ai tu toti bani din lume … adevaru e ca cele mai importante valori umane nu le poti obtine cumparandu-le de la magazinul din coltul blocului. Sa vezi ce fericit vei trai avand un trai modest, dar cu impliniri sufletesti. Poti sa ma acuzi de ipocrizie, crezi ca asta imi va schimba parerea, crezi ca imi va pasa ? NU. Poate ca in ultima vreme nu prea am mai crezut in acele valori, dar crede-ma ca nici in bani NU cred, nu ei sunt solutia problemelor noastre, poate doar a celor materialele, dar asta e ceva atat de BANAL, pe langa adevaratele probleme ce ne macina sufletul, pe zi ce trece tot mai mult…Am o mie de defecte, dar una din calitatile mele e ca nu sunt materialista. :)))

Care e parerea voastra despre bani ?

luni, 16 ianuarie 2012

Oamenii - niste animale !

 Da. Plang. De ce ? Ca sunt o proasta, ca imi pasa prea mult de orice om din viata mea.  Pun prea mult pret pe oameni, iar 99,9% NU meritati ! Peste tot aud acelasi lucru si incep si eu sa cred. Cum dracu am putut avea incredere in tine atatia ani ? Am fost o oarba. Tu esti o profitoare. Ei au dreptate .

Mereu ai ascuns ceva in privirea ta…mereu ai vrut sa zici ceva, dar n-ai avut incredere sau esti doar o fiinta parsiva…. De ce nu am citit asta mai devreme …daca aveai ceva de spus trebuia sa  zici,: , Nu te mai vreau in preajma mea.” Era simplu de zis. Prefer adevarul decat sa ma iei cu pretexte tampite.

O sa vina ziua in care nu o sa-mi mai pese de toti acei oameni care mi-au distrus miturile…o sa vina ziua in care o sa renunt la acele vise construite in jurul meu de oameni ca voi. Niciodata n-am fost atenta la detalii, urasc sa fiu o perfectionista, dar poate nu se mai ajungea pana aici daca tineam ochii deschisi, daca nu lasam persoane ca voi sa-mi invadeze sufeltul. Sunt inconjurata de vipere si barbari. Au reusit sa ma otraveasca cu veninul lor. Iar ma revolt contra voastra. Pramatii ordinare. Jigodii ! Da. Asta sunt oamenii. Si femei si barbati. Nu-i vorba doar de tine, ci de TOTI.TOATE .

Nu reusesc sa inteleg cum am pus un pret asa mare pe niste oameni atat de mici ca voi, fara credinta-n prietenie si iubire, fara vise, o viata lipsita de sperante si optimism. Miseilor. Nu vreau sa mai plang pt niciuna din aceste iluzii. Mi-ati rapit tot in acest timp. Sunteti niste hoti de suflete. Distrugatorilor. Va reneg. Iesiti demonilor din inima.


 ,,Omul este cel mai evoluat animaldovada? - distrugerile pe care poate  le facă."