Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.

marți, 7 iunie 2011

La multi ani mie :)))

-->
Imi doresc ceva ce nu voi avea, un lucru marunt crede-ma, dar nu o sa am parte de el, sunt mai mari sansele sa imi aduca cineva luna de pe cer:)) dar chiar nu ma plang! Asa este viata ! Unii oameni nu pot sa primeasca ce-si doresc chiar de este un fleac. Nici n-ar trebui sa ma mai gandesc la asta, dar intervine obisnuinta. Nu imi spuneti sa lupt pentru ca e vorba de o situatie in care eu nu trebuie sa fac absolut nimic, alte persoane ar trebui sa-si intre in rol de data aceasta! In afara de acest lucru nesemnificativ imi doresc sa iau bacul la romana ca sunt VARZA !

In aceasta vacanta imi doresc sa ma distrez, sa pierd noptile, sa plec la mare cu nebunele mele preferate, sa ma indragostesc, dar sa nu sufar cand voi pleca la Brasov la  facultate (daca iau bacul) si sa imi cumpar telefon ! :))

Am implinit 19 ani, o varsta frumoasa ! Pacat insa ca nu stiu cum este sa ai aceasta varsta ! Eu ma simt mai mica cu vreun an…si-acum e bine ca la 18 ma simteam de 15-16 :)))

De cand am implinit 18 ani am inceput sa cunosc lucruri noi. S-au intamplat multe ! Cu bune si cu rele a fost cel mai frumos an al adolescentei . M-am schimbat destul de mult…un lucru rau: sunt mai emotiva, mai sensibila….lucruri bune: m-am mai maturizat, poate-am iubit candva asta  numai stiu acum. Uneori cand mai citesc printre acele randuri care par ca ascund  atata durere si iubire  nu le recunosc si ma intreb daca chiar eu eram ! De unde am scris eu rahaturile alea ? Pentru cine ? Probabil pentru o imagine falsa care nu a existat decat in mintea mea…

Acum nu mai sunt atat de curioasa, sunt mai nepasatoare fata de ce zic unii din presupusii prieteni, sunt indiferenta daca te comporti ca un copchil prost, te las sa ai ultimul cuvant  daca imi vii cu un argument de rahat sau pur si simplu bla bla bla:-@ , doar sa te stii multumit ca ai avut ultimul cuvant ! Nu imi mai pun increderea in prea multe persoane care duc vorba de colo colo, doar doua persoane in care chiar am incredere oarba ! Cineva mi-a zis azi sa nu am incredere decat in mine, ca prietenii nu exista si ca o sa-mi dau seama de asta peste vreun an, doi. Dar NU ! Refuz sa cred asa ceva, mi se pare imposibil ! De data nu am gresit, mi-am pus increderea in cine trebuia. Culmea, dupa 11 ani a trebuit sa realizez asta ! :))) Sunt SIGURA ca nu am asteptat atata ca sa fiu dezamagita !

Hai ca e tarziu de-acuma, v-am plictisit destul. Imi doresc toate cele bune….aaaa daaa si nu mi-au murit uratorii ba chiar am primit destule urari din inima si ziua de-abia a inceput, dar am  simtit nevoia sa scriu, e o ocazie importanta. Doar odata in viata faci 19 ani ! :))

Reedit later 3 zile mai tarziu: Spre surprinderea mea mi s-au indeplinit dorintele, chiar si acel lucru aparent marunt...:]]]  
Reedit 3 ani mai tarziu: Cata naivitate in antepenultimul paragraf, si nu numai...

vineri, 3 iunie 2011

Reintalnire.


Au trecut  putin peste 10 ani de cand nu l-am mai intalnit. Se pare ca este timpul potrivit pt mine sa-l revad. Urc scarile increzatoare, nu la fel de sfioasa ca in tinerete, si incerc vechile chei. Hm...sunt surprinsa, yala nu a fost nici acum schimbata. Pasesc spre camera si dau de el. Doamne, cate amintiri…. Parca timpul a uitat sa treaca pe-acolo. Au trecut ani si totul a ramas neschimbat. Doar  pe fata mea se mai observa trecere timpului, maturizarea. Acum o femeie trece pragul acestei camere, nu ca ultima data…o copila indragostita, naiva si speriata… Sute de de momente  placute se tot deruleaza mintea mea. Cine-ar fi crezut ca o sa ma reintorc aici ! Se pare ca el nu s-a schimbat. Inca miroase a alcool, iar fumul de tigara te scoate afara din apartament, e mult mai puternic . Privesc spre patul acela gol si uitat de lume. In patul acela in care au ajuns atatea femei…nu pot stii daca l-au iubit, dar stiu sigur un lucru: nici una nu l-a iubit ca mine, o iubire pura si sincera, transparenta . 
Spre fericirea mea, mi-am lasat acolo doar sufletul, nu si trupul, eram mult mai desteapta decat paream…. Acum m-am intors sa il recapat. Ma asez in coltisorul care a fost mereu al meu . Nu o sa uit niciodata acel moment de panica…Intra si el in camera tinand tigara in mana stanga.  Sunt socata cand dau ochii cu el. Cu un zambet amar realizez ca nu a mai ramas nimic din baiatul acela plin de viata si cuceritor, era o epava. De-abia vorbea, nu-l prea inteleg….ca intotdeauna de-altfel….
- Cine esti ? Cum ai intrat aici ? intreaba mirat
            Nici nu ma recunoaste. Sunt prea femeie, dar mereu  pastrez o particica din copilul de odinioara , iar zambetul acela placut, cu care am frant multe inimi si am daruit iubire neconditionata, nu mi l-am schimbat .
- Am folosit cheia ! M-ai uitat, iar eu stau si te privesc, dar nu te recunosc. Nu a mai ramas nimic din omul de care m-am indragostit… doar viciile ai avut grija sa le pastrezi !
 Zambesc si scot din buzunar o fotografie cu noi doi.din vremurile bune, nici nu apuc sa ii arat poza..
- Ana, tu esti ? Chiar tu esti ? Ai acelasi zambet fermecator de copil…cum am putut sa nu te recunosc, ai acelasi zambet doar ca intr-un trup de femeie. Nu am mai auzit nimic de tine, ai disparut din peisaj definitiv, asa pe neasteptate dupa acea ultima intalnire . Stii eu…eu te-am mai cautat… imi pare rau pentru comportamentul meu…
    - Taci, te rog ! ii spun cu o voce blanda. Nu am nevoie de scuze, eu te-am iertat de mult.    
      Atunci am decis sa ma indepartez , aveam nevoie de un nou inceput…
    - Foarte bine, ce cauti aici atunci ? Stii mie mi-ar placea sa mai vorbim…sa tinem legatura.
Rad ironic…:)) "Sa vorbim zici ? La fel cum vorbeam in adolescenta ? Scuteste-ma ! Nu ma mai intereseaza ! Am crescut..."
    - Mi-ai lipsit !
    - Prea tarziu ti-ai dat seama de-asta. Eu am o viata si sunt implinita pe toate planurile. Probabil am vrut sa vin aici pentru ca simteam nevoie sa ma simt iar tanara, sa fac o comparatie intre ceea ce eram atunci si ceea ce sunt acum. Se pare ca eu sunt pe plus, iar tu..cu parere de rau esti pe minus la tot…mai bine lupta pentru ceea ce iti doresti si renunta la lucrurile care te distrug. Stii, poate ca ar fi timpul sa plec…sunt asteptata. Mi-ar fi placut sa spun ca mi-a facut placere sa te revad, dar as minti. O sa incerc sa uit c-am fost aici. Mai bine pastrez in minte imaginea adolescentului din tinerete . Sunt atat de dezamagita... inca o data. Sincer nu credeam ca ai sa poti sa ma faci sa simt iar asta.
   - Ma pot schimba pentru tine pentru ca ai tinut la mine sincer, mereu am stiut asta, insa am nevoie de cineva ca tine in viata mea. M-am gandit mult la tine in acesti ani . Multe femei au trecut pe-aici, dar nu le simteam atat de aproape de sufletul meu. Imi cer iertare ca am ales ceea ce atunci credeam ca sunt placerile vietii.
    -  Schimba-te pentru tine, nu pentru a-i multumi pe cei din jur. Eu cel putin dupa asta m-am ghidat pentru a ajunge unde sunt acum . Il sarut pe frunte…"Ai gija de tine ! " Asa ii ziceam de fiecare data cand ne desparteam…Ies si cobor scarile fara sa ma mai uit in urma. Ravasita  de ceea ce am gasit imi pare rau ca nu pot face nimic sa-l ajut, dar merg tot inainte…
      De atunci n-am mai auzit unul de celalalt niciodata, habar n-am ce s-a  intamplat cu el, dar sper ca ii este la fel de bine cum imi este si mie ! Stiu de la o veche prietena ca m-a cautat, dar nu i-a dat nici un fel de informatii despre mine. Asa e cel mai bine.


joi, 2 iunie 2011

Balada fetelor de altadata :)))

Mi-ar fi placut sa zic ca e creatia mea, dar NU este. Am gasit-o pe un site si mi s-a parut amuzanta, dar si adevarata oarecum...mai si exagereaza  sau depinde de fieare fata :)))  






 Multe s-au schimbat cu timpul. Unele doar “in mai prost”,
Chiar şi fetele sunt altfel, nu mai sunt deloc ce-au fost.
Inainte erau tandre, mai cuminţi, mergeau la şcoală
Acum au ca singur scop, să bage bărbaţii-n boală.

In trecut te-ar fi iubit de veneai c-o floare-n dar,
Astăzi nu au timp de flori, stau prin mall sau la solar.
Dădeai gata orice fată c-o cutie de bomboane,
Acum unele iţi cer să le pui chiar silicoane.

In trecut ieşeau prin parcuri, la plimbare, dar acu’,
Ele nu mai vor pe bancă, ci pe boxe in Bamboo.
Te rugai intens de vre-una ca s-o plimbi prin parc in noapte
Acum vin şi câte zece, dacă au ai tăi Q7.

In trecut de te plăcea, iţi scria destul de des
Bileţele de amor, nu-ţi lăsa “offline” pe mess.
Nu aveai poze cu ea, o puteai vedea doar “live”.
Acum poţi s-o studiezi şi pe “Facebook” şi “Hi5″.

Atunci de-o scoteai la film, aşteptaţi la braţ troleul
Azi stă la telenovele dacă n-o scoţi cu BMW-ul.
Seara, la prima-ntalnire, i-arătai ceru-nstelat
Acum ii arăţi tavanul, că deja ai dus-o-n pat.

Pe-atunci nu ştia ce-i “shopping”, nu işi lua haine din mall
N-avea firme preferate… se ducea la croitor.
Atunci nu aveam mobile, aşteptai in frig o fată.
Acum ii dai SMS :”Am ajuns.Cobori odată?!?”

Ce frumos era-n trecut, când vorbeam de viitor
La un suc la o terasă, nu direct in dormitor.
Ne doream c-acele vremuri să nu treacă niciodată,
Unde sunt?, unde s-au dus?… fetele de altădată.

miercuri, 1 iunie 2011

Ce mai mare frica a mea - BACUL

-->Neliniste. Stres. Teama. Agonie. Toate sunt amestecate. Chiar nu pot sa ma controla. Timpul trece atat de repede, iar eu nu stiu ce si cum. Pun mana pe carte. Ma apuc sa invat. E prea mult si simt ca nu am habar de nimic . s-au adunat acum toate la sfarsit. Nu stiu de ce imi e mai frica: ca o sa-mi faca praf mama vacanta aceasta care ar trebuie sa fie super, sau ca nu o sa ma duc la facultate unde imi doresc. Eu intotdeauna am fost o eleva buna si am invatat, dar anul acesta nimic nu am invatat si culmea am si o medie foarte mare pe nimic (peste 9,50). Nah ma stiau profii de eleva buna…. Vreau vacanta aceea super care am planuit-o anul acesta cu fetele mele:X Atat imi doresc.  Dar sunt sigura ca nimic nu o sa iasa bine.Intru si in depresie de-acuma….E prima data cand mi-e frica atat de tare de ceva. Plus ca in ultima vreme sunt cam emotiva, ma pierd repede si mi-e ca uit tot acolo la examen .  Poate ma izbeste dracului o masina si mor pana sa dau Bacul, dar in orasul asta nu prea sunt sanse… Ma simt atat de neputincioasa… 



joi, 26 mai 2011

Ultima ora. Adio clasa a12a .

-->
Seara...                
              Nu vreau sa se termine. Imi dau lacrimile numai cat ma gandesc . Nu astept ziua de maine. Va fi ultima strigare a catalogului. Va fi FINALUL. Clasa noastra in formatul actual NU va mai exista niciodata. Vom disparea si nu va ramane decat amintirea a ceea ce exista 12 H . Cine ar fi crezut ca o sa-mi para rau dupa aceasta clasa si acesti colegi. De cand am pasit cu pasi timizi in clasa a9a  am vrut sa se termine odata pentru a ajunge la facultate…bine asta daca iau bacul cu o nota acceptabila pentru mama :-J iar acum ma rog ca la ora deschisa sa NU incep a plange. Ce cacat !  Nu am fost noi cei mai uniti, cei mai organizati, dar au fost 4 ani pierduti, 4 ani cu momente extraordinare, nebunii, glume, rasete, dar si momente mai putin neplacute: lacrimi, glume proaste, tipete, certuri, neintelegeri, discutii aprinse, note mici…cu bune si rele toate au fost MINUNATE .                
               Numai pastrez aproape nimic din fetita speriata parca de bombe, m-am mai maturizat chiar daca putini isi dau seama de asta. E ceva ce se simte asta . O sa-mi lipsitit enorm. Vai Doamne nu pot sa cred ca tocmai eu zic asta…:(( Anii de liceu nu ii voi uita niciodata. Am invatat foarte multe aici. A reprezentat o etapa foarte importanta in formarea caracterului .  Aici am format prietenii importante pentru mine . Poate ca vom mai pastra legatura cel putin in vacanta asta, dar apoi fiecare o va lua pe drumul lui. Nu e corect.                 
                Va iubesc pe TOTI, pe cei trei crai mistocari pe care nu i-am suportat niciodata(stiu si ei asta) si vreo doua trei tipe care se credeau dive  >:D< dar in special pe enervantele mele PREFERATE. Prietenele mele . Nu o voi uita pe doamne diriginta pe care am avut-o in clasa a9a. Era foarte de treaba si stia cum sa ne ia pe fiecare in parte . Ne intelegea. Si doamna actuala a fost ok chiar daca eu m-am mai certat cu ea. Cu siguranta NU voi uita nici un profesor , mai ales pe doamna profesoara de istorie. Colegii nu prea o simpatizau, dar mie imi placea istoria. M -am inteles cu ea de la inceput si nici nu trebuia sa invat prea mult ca ma stia de fata buna . Ca toti profesorii de altfel. Hahaha !  Mi-a fost chiar draga ca toate profesoarele de istorie de-altfel. Domnul Sebe' cel mai tinerel:>:)) intotdeauna lua persoana nepotrivita cand facea cineva o gafa, dar era de treaba . Sa nu uitam sa-l mentionam si pe proful de mate, un om adevarat care stia sa ne invete si mai facea si mici glumite pentru a dezmorti atmosfera. Profesoarele de romana au fost doua, una nebuna tare, dar eu reuseam sa ma inteleg cu ea si imi era chiar simpatica. A doua  profesora era  o femeie super de treaba cu suflet mare pe care te puteai baza .  Profa de franceza- de treaba, punea note mari, uneori enervanta - n-am uitat cand mi-a pus absent si nu mi-a mai motivat - idioata - iarna purta palton de vara, iar vara geaca groasa. :)) Doamna de engleza era o femeie CORECTA mereu, chiar daca unii colegi au pus cateodatala indoiala modul ei de a pune note .  Proful de geografie: primii doi ani un batranel zapacit care din nesimtiti, magari si draci nu ne mai scotea, iar urmatorii doi ani un alt profesor de treaba punea note pe drept, dar nu stiu cum dracu ne-a predat materia de clasa a12a ca trebuie sa invatam de pe net sau din carti ,toata clasa. La naiba !  

La ora deschisa ...                
                   Am tot incercat sa ma abtin, dar nu m-am putut abtine si mi-au dat lacrimile. Eu am dat startul dupa care au mai inceput si alti colegi . Prima parte a discursului nu am mai citit-o ca eram chiar la inceput, iar partea de la final am citit-o, dar cu greu. Parca NU mai terminam . Credeam ca m-am calmat, dar iar am inceput si am citit asa printre lacrimi. Am si uitat ce aveam de zis noroc ca aveam foaia la mine. Sunt prea emotiva si sensibila de la vreo doi trei ani incoace si nu inteleg de ce. Inainte nu plangeam la rahaturi de genul. Tot ii impingeam foaia colegei de langa mine, dar nici ea nu putea citi ca avea lacrimi in ochi. A fost finalul, gata s-a sfarsit cu cei mai frumosi ani din viata mea. Chiar si unii profesori s-au emotionat si le-au dat lacrimile, chiar nu ma asteptam. Ne-au adresat la final fiecare cateva cuvinte. A FOST frumos oricum....dupa ne-am distrat, nici nu ti-ai fi dat seama ca a plans vreunul. :))) Imi pare atat de rau. De-acum va fi si mai GREU...:(((((
               Voua va parut rau ca s-a terminat liceul ???



joi, 5 mai 2011

Ma sufoci

Te urasc ca existi
Te urasc ca nu ma lasi sa traiesc
Te urasc pentru ca ma sufoci zilnic si imi violezi intimitatea.
Imi scotocesti peste tot si ultima pe care ai facut-o nu ti-o iert in veci. Ai decazut intr-un hal fara de hal daca aici ai ajuns pentru a incerca sa ma cunosti. Mare greseala. E ultimul lucru la care ma asteptam ! Nu voi uita NICIODATA !

miercuri, 4 mai 2011

Muzica NU ne reprezinta

               Mars mah , tu ala care cataloghezi oamenii dupa muzica ce o asculta cei din jur. E o tara libera si ascultam ce ni se pare ca suna bine ! Eu una ascult muzica de toate genurile aproape incepand cu rapp si terminand cu melodii din astea cu versuri siropoase, de dragoste .! Playlistul meu e full de Andra, Miley Cirus, diversi dj din showbizul romanesc alaturi de Chelo, Sisu si B.U.G Mafia, Spike si altii ca ei ! Asta ma face o romantica incurabila sau o vagaboanta drogata ? Nu prea cred ! Muzica pe care o ascultam NU ne repezinta. Ce dracu mah nu mai fiti asa surprinsi cand o fata care nu pare genul asculta rapp romanesc ! E doar muzica buna !
              Alte melodii care imi plac si le ascult foarte des : Nane- Glume, Cabron- Dependent sau Joint, B.U.G Mafia- N-ai fost acolo, La Fel De Prost Ca Tine; Parazitii-Cum sa jignesti o femeie; Spike- Panica si Realitate; Guess who – TU si Flori ilegale; Grasu' XXL – Jos, jos si pizd@ la volan; Sisu – Complementar; Chelo – Unde se termina visele; Vescan- pleaca; DaOne - Surpriza (ultimele sunt mai noi ) Care e parerea voastra cititori ?
               Uite o melodie care pe mine personal ma binedispune ! Nu stiu de ce, dar imi ofera o stare super high si nu am fumat niciodata nimic fratilor:)))

 

P.S Sunt fericta !  ♥♥♥