Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.

duminică, 20 aprilie 2014

De dor... te iubesc .





                Erai cel mai puternic  om din viata mea, singurul care ar fi putut sa ma faca sa devin ceea ce acum nu sunt si nici n-am sa fiu niciodata. Singurul lucru constant in viata mea este iubirea si dorul care iti apartine doar tie. Nu as putea sa il mai impart cu nimeni .  Esti singurul care conteaza.  Viata mea ar fi fost aproape perfecta, eu eram aproape perfecta, familia noastra era completa.
Tu, tu,tu...sprijinul pe care l-am pierdut, cel de care nu am avut fericirea sa ma bucur in perioada cea  mai importanta din viata mea. Ai ratat atat de multe.Si chiar vrei  iti spun cate vor mai urma si de-acum incolo?Insa noaptea e prea scurta.Va durea si mai tare acest dor.
Pt a o mia oara iti scriu.....  si iar ma intreb de ce acel Doamne-Doamne a ales sa te rapeasca de langa mine ? Nu e drept, eram un copil, si nu meritam asta. Daca El credea ca asta o sa ma ajute s-a inselat.
Te rog sa ma ierti ca nu sunt cine sperai tu.... te rog sa ma ierti ca ti-am inselat asteptarile. Te rog sa ma ierti ca nu pot schimba nici una din greselilele mele. Te rog sa ma ierti ca imi doresc sa evadez, sa fug din acest decor.... e doar o piesa ieftina de teatru si simt ca nu mi se potriveste nici un rol. Sunt pierduta, fara sa simt absolut nimic....
Pe tine sa te protejeze ceilalti ingeri din cer, ca pe mine nimeni si nimic nu ma va proteja de mine insumi. Este o forta incarcata cu energie negativa care ma seaca la propiu si la figurat.Mi-ar fi placut sa fii mandru de mine, Mi-ar fi placut sa fii prezent in viata  mea, sa nu faci parte doar din trecutul meu.Vanez doar singuratatea caci in ea gasesc o placere ciudata, si adun durerea aceasta in sufletul meu, sa te simt mai aproape....

sâmbătă, 8 martie 2014

Zambete peste tot !




Zambetul e cel mai pretios fard al femeii, iar prin unicitatea lui ascunde toate imperfectiunile, atat cele fizice cat si ranile cele mai adanci.

Un zambet este nepretuit in anumite momente, exista mai multe tipuri, si fiecare inseamna cate ceva.


          Poate exprima forta ta de a continua, chiar daca in fata ta apar tot mai multe obstacole.

          Poate fi un zambet timid, special, care ascunde o dragoste nemuritoare.

          Poate fi zambetul acela de satisfactie cand primesti o imbratisare, cand lucrurile ti-au iesit asa cum doreai, cand revezi un prieten drag...

          Sau zambetul ala prostesc cand iti aduci aminte de ce s-a intamplat mai demult, insa are acelasi efect asupra ta, ca si cum s-ar fi intamplat in prezent.

          Sau poate fi zambetul inocentei ce-l citim pe chipul copiilor, si rar pe chipuri marcate de trecerea anilor…

          Zambetele pot si linisti cand arata aprobarea sau incantarea cuiva, insa zambetul de impacare cu tine insuti, dar si cu cei din jur.... asta nu face nici cat toata lumea asta, n-are valoare !!!

          Dar rasetele  ??? Sunt zgomotoase, si atrag atentia, cei mai nefericiti, mai frustrati vor fi deranjati de ele.

Unele par pline de culoare, insa nu toate sunt din acelasi aluat. Din pacate, pe scena vietii nu vom avea parte doar de zambete autentice.

         Sunt zambete capabile sa  ascunda o tristete sufocanta. Cu cat imprastii in lume mai multe, cu atat esti mai aproape sa cazi in prapastia neputintei.

        Poate fi un zambet plin de amaraciune si regret...

        Avem si zambetele care provoaca repulsie, care denota indiferenta…  Sunt asa ieftine.

        Stii ce minte cel mai frumos ? Zambetul pervers al unui prieten. Cata rautate si invidie zace pe chipul acestui om, ce reuseste sa cuprinda asa sentimente respingatoare, in ceva atat de simplu si onest, incat te poti lasa pacalit ? Azi, aceasta marfa, se gaseste la orice colt de strada, se vinde la kilogram .
         Sa nu uitam si de zambetele ce seduc si innebunesc chiar si cele mai rationale minti...Sunt atat de ademenitoare, insa placute ochiului, indiferent de scop :>

        Zambetele sunt sensibile, subtile, de o dragalasenie molipsitoare, pline de aroma....aroma dragostei. Ele te tin in viata, sunt un refugiu aparent banal, insa in momentele alea eliberezi in jurul tau energie pozitiva, fericire, culoare..

        Zambetele alina surzii, iar rasetele mangaie orbii. Poate sa faca mult bine.... cine mai are nevoie de vara cand esti inconjurat de o simfonie a zambetelor. E o placere neasemuita pt orice suflet cald.

        Zambeste,  zambeste cat mai des, sa  ti se lumineze chipul acela minunat, sa-ti rada sufletul… Sa privesti  mereu viata cu ochi pozitivi. Sa nu zambesti doar cu chipul, ci si cu inima !

        Sa zambesti la tot frumosul ce te inconjoara, chiar daca cei din jur te vor crede un nebun, dar macar vei fi unul fericit, plin de speranta… Invata-I si pe cei mai putini norocosi, da-le sa guste din presupusa ta nebunie, imbata-i cu zambetul tau ametitor. Iar pe dusmani ii doboara. Ii vei face sa nu-si mai doarma noptile, vor fi prea macinati de gandul ca tie iti este prea bine, mai bine decat ii va fi lui/ei vreodata !!!!

miercuri, 8 ianuarie 2014

Finalul unei tarfe !

 
Catre imaginatia mea,


              Imi scriu povestea din infern, singura bucurie care mi-a mai rămas. Aici retrăieşti la nesfârşit tot ceea ce te-a durut când erai un suflet viu. Asta este pedeapsa mea pt toate păcatele mele. Nici măcar aici nu pot fugi de trecutul meu.
             Eram încă o tânără care nu atinsese pragul fericirii, mă simţeam inutilă, nu-mi păsa de ce avea să se întâmple cu viaţa mea mizerabilă scufundată în litri de alcool, şi nopţi pierdute în braţele bărbaţilor. Au fost bărbaţi care m-au iubit, care m-au dorit pentru o noaptea€¦doua, la fel şi eu, şi bărbaţi care m-au folosit. Erau simple aventuri de care abia îmi mai aminteam când soarele atingea cerul. Nu aveam pe nimeni, mă aveam pe mine însumi, şi umbrele sutelor de bărbaţi ce îmi treceau prin aşternuturi în fiecare noapte. Ciudat, ma simţeam excelent în compania lor. 
             Acum câteva zile rătăceam pe străzile lăuntrice ale Bucureştiului, cu sticla aproape goală. Dau de doi vagabonti care rulau ţigara fericirii, liniştiţi prin împrejurimi. Eu nu am mai avut timp să ajung aşa departe cu viciile mele, dacă aş mai fi trăit probabil aş fi apucat-o şi pe calea asta. Declinul ideal, de altfel ! Oricum alcoolul încetase să-mi ofere fericirea de odinioară, doar mă secătuia de forţă şi de puţinele sentimente plăcute pe care le mai putea nutri o inimă ordinară ca a mea. Mă aposteaza ei, dar târfa de mine abia se ţinea pe picioare. Îmi oferă un fum. Trag, fără reţineri.  Aveam impresia că îmi fumez visele. Da, pentru că înainte de toate astea eu aveam un vis, însă am renunţat la el încă de mică. Arătăm jalnic:părul neîngrijit îmi stătea în toate părţile ascunzându-mi trăsăturile fine ale feţei, iar rochia mult prea scurtă şi şifonată, după două nopţi albe în care rătacisem pe străzi. Nici nu te puteai apropia de mine, aşa că cei doi mă  expediază repede, într-un mod nemaipomenit de brutal. Acum că retrăiesc toate astea realizez şi eu cât dezgust provocăm.
            În interiorul meu se dădea o luptă tragică căci mă simţeam fără stăpân. Mă cam săturăm de viaţă asta desfrânată, dar nu ştiam pe ce drum s-o apuc, nu credeam în clişeul "Punct.Şi de la capat”, plus că nici băutură nu era un sfetnic bun. Încercam să caut soluţii, dar eram prea obosită să mă mai gândesc la asta. Voiam o singură zi fără că aceste gânduri să nu îşi mai lase amprenta peste sufletul meu dat la o parte de-atâtea ori din locurile in care mi-aş fi dorit să rămân pentru totdeauna. Nu e o scuză, dar de asta am ajuns unde sunt acuma€: mi-am dăruit sufletul pe tavă, şi am fost dezamăgită: de prieteni, de familie si de fosti.
           Abătuta, mă aşez pe marginea bordurii, sub crengile unui salcâm. Era mai şi înflorise. Chiar şi de aici îi mai simt mireasma, e ultimul lucru plăcut cu care am rămas din acea viaţă. Din senin izbucneşte o furtună puternică. Cerul părea atât de înfuriat, iar vântul mătura tot în calea lui. Trosnetele şi fulgerele alungau cele câteva figuri omeneşti din jur. Tot mai sătulă de această viaţă mi se învârtea o dorinţă în minte, dorinţă de moarte. Un singur gând, 
o singură clipă a fost de ajuns ca fulgerul ,,să-şi descarce furia asupra mea". Abia mai respiram. Încetul cu încetul mă îndepărtam de această lume care mi-a oferit atâtea, dar păcat că n-am aflat, sau n-am ştiu cum să mă bucur de ea. Moartea imi sarutase inima. Eram la intrarea în Infern. O singură etapă mai aveam de parcurs.
             Pentru ultima oară gustam din liniştea şi întunericul acelei vieţi, mă îndreptam către abisul sigur. Mă îndepărtăm de lumina şi începeam a auzi gemete, urlete, vuiete puternice. Simţeam mirosul puternic al păcatului meu tatuat pe trup, dar şi mirosul de piele vie arsă. Mă apropiam de iad. Acolo am găsit doar durere şi foc. Nu există nici un suflet curat. Toţi îşi urlau rănile, dar nici unul nu-şi plângea păcatele din cealaltă viaţă. Eram îngrozită de ce aveam în faţă ochilor, iar ţipetele de îndurare ale sufletelor chinuite îmi făceau timpanul să plesnească. Erau asurzitoare şi totodată înspăimântătoare acele sunete ale terorii. Aş fi vrut să vin înapoi, dar era imposibil căci numai exista cale de întoarcere. Asta mi-am dorit de la început. Nu îşi aveau rost regretele... cel puţin nu în lumea de dincolo. Puteam să mă schimb pe pământ, dar curva rămâne CURVĂ până la FINAL !!!
             Degeaba te încrezi în ea, degeaba o vezi supusă lingandu-ţi mâna, dar atunci când îţi întorci capul curva mereu va musca€, uneori fără să simţi. Mereu va fi prea târziu când îţi vei da seama, căci mâna care credeai că te-ar fi ajutat înainte, va fi departe. Ea nu va aparţine niciodată unui singur bărbat, sau unui singur loc.Nu condamn pe nimeni, ştiu că dragostea este oarbă, atât pentru sexul tare, cât şi pentru sexul frumos.

 

P.S Nu sunt sadica si nici trista, ba chiar sunt FOARTE FERICITA, dar ador finalurile TRAGICE :x

duminică, 29 decembrie 2013

Aceeasi si la anul. Multumesc 2013.



Da bine, ce ar trebui sa scriu ? Este sfarsit de an si nu prea am starea necesara… oricum a fost un an plin din toate punctele de vedere, pe toate planurile ! Am cunoscut persoane noi, si am incercat sa fiu mai deschisa socializarii… Desigur raman cu retinerile mele in ceea ce priveste anumite chestii si persoane.


Anul ce va veni nu va reprezenta un nou inceput, ci o continuare… nu vreau sa fac schimbari prea mari in viata mea. Imi e mult prea comoda viata momentan… asa buna-rea cum este ea. Nu toate trebuie sa fie perfecte.


Voi ramane cu acelasi dor nebun pt cineva drag, cu acelasi regret care ma urmareste de un an, cu aceeasi indiferenta dezarmanta pt unele persoane, cu aceeasi durere ascunsa intr-o mare de zambete… cu aceeasi sinceritate, cu acelasi optimism, si gura mare pe care uneori nu o pot stapani, aceeasi impulsivitate tampita, nepasarea specifica, acelasi intrebari fara raspuns care inca imi mai chinuie sufletul… Tot aceeasi persoana care, desi nepasatoare,  se ataseaza prea usor de cei din jur, si vede prea mult bine acolo unde nu exista. Tot eu cea care refuza sa dezvaluie prea multe de teama ca mai tarziu ar putea dezamagi pe cineva… tot eu cea care nu poate vorbi despre anumite chestii doar in scris. Mi se pare totul mai usor atunci.


Tot eu cu aceleasi vicii necurate… Eu cu teama de a ma avanta in fata pt ca as putea pierde… eu prefer indiferenta. Nu as mai putea suporta alte pierderi. Am pierdut persoane dragi, prieteni, iubirea ce n-am avut-o, si nu in ultimul rand pe mine insumi.


Nu am nevoie de nimic nou in viata mea.. Inca odata aleg trecutul ! Sunt mai in siguranta aici, chiar daca nu pare . Aici sunt ferita de tot ce ma tem… Aceeasi eu, nici mai mult nici mai putin.


Totusi, multumesc 2013 pt toate noutatile din viata mea, experientele si discutiile oferite, lectiile invatate, si pentru noptile pierdute. Iti multumesc pt fiecare zi in care am fost plina de speranta, pt fiecare zambet oferit si primit, pt fiecare clipa de neuitat, pt fiecare apreciere si incurajare, pt fiecare gand bun, pt fiecare vis devenit realitate, pt fiecare sarut neasteptat, care imi dadea aripi… pt fiecare imbratisare primita !


Cu mare drag, va doresc ca anul ce vine sa reusiti a realiza tot ce v-ati propus!

luni, 23 decembrie 2013

Craciun de poveste . Sarbatori fericite



               Vin sarbatorile…e Craciunul, un Craciun de poveste, ca toate de altfel. In pragul sarbatorilor simtim cum toate problemele dispar, avem zambetul pe chip si uitam de tot ce-I rau. Asa ma simt eu acum. Asa voi fi in toate aceste zile, asta pana cand vraja se va rupe.
                In sufletul nostru trebuie sa existe iubire, puterea de a darui si de a ierta, iar pe buzele noastre cresc cuvinte mari, spuse din inima.  Fie ca sfintele sarbatori de iarna sa iti lumineze sufletul, iar mosul sa vina incarcat cu saci de fericire, sanatate si noroc.  Va urez un CRACIUN FERICIT alaturi de cei dragi

Pentru tine,  pentru voi cititori, si pentru mine

duminică, 1 decembrie 2013

La multi ani, Romania !


 Azi e 1 decembrie. Azi dulcea noastra Romanie este in centrul atentiei. Toti suntem patrioti, toti ne iubim tara mai mult ca oricand, fluturam steaguri pe strazi, cantam imnul, recitam poeme si facem declaratii cat mai pompoase. Pacat ca nu ne mandrim si restul anului...insa e dificil din moment ce trebuie sa crestem intr- o tara in care predomina INDIFERENTA.

M-am nascut aici si afirm cu mana pe inima ca imi iubesc tara, nu as vrea sa ma mut, insa mi-e ciuda ca sunt atatea lucruri care imi displac, si nu le pot schimba. Sunt doar un om, fara resurse. Noi suntem viitorul, noi suntem speranta unei Romanii mai bune, insa ce facem daca avem ca model un exemplu' ce NU merita urmat ? Atata coruptie, saracie, indiferenta, si manipulare in masa n-ai sa gasesti decat la noi. Dar cum sa fim mai buni cand in Europa, si nu numai, avem faima de popor corupt si hot ? Asta pt ca altii ne-au facut de ras, pt cativa suferim toti ! Eu cu asta nu sunt de acord, suntem chiar un popor foarte muncitor ! Hoti sunt cei sus pusi, conducatorii care fura din putinul nostru. Teoretic noi i-am ales.... insa practic nu ni s-a dat posibilitatea unei alegeri caci toti sunt o apa si-un pamant !

Stiu ca suntem praf la capitolul birocratie, si autostrazi, dar ne putem mandri cu altceva. Asudand am ajuns pana aici, stramosii nostrii au luptat trup si suflet pentru noi ! Sa nu uitam ca suntem un popor care n-a ingenunchiat in fata dusmanilor, am luptat pana in ultima clipa.  In zadar au fost toate aceste daca studiem putin istoria, sa ne amintim ca  in trecut am fost dati la parte de fiecare data, desi meritam un loc in primele randuri !

Urasc romanii plecati peste hotare care uita unde s-au nascut; vin aici sa ne fluture in nas traiul lor mai bun... si  incep sa zica " Ca vaaaai, acolo n-ai sa vezi asa ceva ! " Ce faci acolo frate? Esti sclav printre straini, suferind, departe de familie...halal viata !

Caram in spate un trecut glorios, traim un prezent cancerigen, si speram la un viitor mai bun !

La multi dragi romani, in special celor care se mandresc in fiecare zi cu ceea ce sunt !

vineri, 1 noiembrie 2013

Adun bucati din tine.

Fanteziile unei visatoare !!!

Saruturile lor nu au insemnat nimic NICIODATA caci singurul sarut ce conta si mi-a furat inima, a murit odata cu tine... trista mi-a fost viata atunci, si trista inca imi este, dar asa este cand pierzi pe cineva drag...pe care l-ai iubit cu toata fiinta ta. Nimeni nu-ti poate intelege durerea daca n-a trecut prin asa ceva !!!

A trecut atata timp Dragul meu, si tu inca imi lipsesti, iar lipsa ta ma impinge la nebunie, ma provoaca sa fac cele mai prostesti lucruri posibile. Setea de tine  ma face sa nu fiu eu insumi atunci cand gasesc parti din tine imprastiate in fiecare barbat ce-l intalnesc.Unul miroase a tine, celalalt are hotararea de care ai dat dovada mereu, altul are buzele tale, iar el ma face sa ma simt frumoasa, altul imi poarta de grija si ma trezeste in fiecare zi cu un buna dimineata ca mesaj. Dar niciunul n-are stralucirea ta in privire, sau zambetul ala ademenitor.Ei nu-mi spun pe nume, si tu stii cat ador asta . Nu ma multumeste ce imi ofera unul singur, in tine exista tot ce imi doream de la viata.

Oriunde ai fi acum mereu cate ceva imi va aminti de tine. Si chiar de ai plecat, uneori, Dumnezeu ne ofera sansa sa ne intalnim in vise... in nopti ca acelea imi doresc ca timpul sa stea in loc...  

Numai puteam tine in mine....prima si ultima oara cand voi mai vorbi de moartea ta...si da nu esti mandru de mine, dar asta-i modul meu de a ma revolta pt ca mi te-au luat cu totul...M-am stins de cand ai plecat, am uitat sa mai traiesc cu sufletul curat si plin de iubire.  Si mai stiu ca nu o sa mai iubesc cu aceeasi pasiune niciodata.Tu dezlantuiai totul in mine.
Tu ai pierdut vreodata pe cineva care reprezinta parte din tine?


You are  always there, you are everywhere,every but righ now i wish you was where !