Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.
vineri, 12 februarie 2016
joi, 11 februarie 2016
Happy anti ❥❥❥Valentine's day ! ❥
14 februarie ? Pe scurt...o sarbatoare comerciala care a luat amploare, imprumutata de la americani, desigur. Nu inseamna absolut nimic pt mine, dar e asa imposibil sa o ignori cand toata lumea se preface ca se iubeste mai mult decat de obicei. Toate cuplurile se avanta sa cumpere cutii de bomboane, pernute rosii si cani ridicole, poate si un maimutel pe care sa scrie neaparat '' I love you'''. Cat de neinspirat sa fii ??? Hai totusi sa nu fim critici cu alegerile celorlalti, dar sa reflectam la faptul ca iubitul tau iti ofera clasicii trandafiri rosii doar la astfel de ocazii speciale? Pt ca este OBLIGAT de circumstante si de spiritul de turma; daca chiar te-ar iubi nu ar avea nevoie de o anume zi sa te surprinda <sa nu uitam ca mereu exista si exceptia de la regula, nu afirm ca e chiar la toti asa ) Tot facebookul o sa fie infestat de fete care isi fac selfie cu buchetelele de flori , doar nu o sa fie si fraierul in poza. Sincer nici nu si-ar dori. Sa ne amintim si de cele mai indraznete, care o sa se fotografieze ''ciufulite'' in asternuturi, poate langa el, sau dormitorul nuptial cu petale de flori si inimioare facute din candelutele alea pe care le aprind duminica la biserica <3.
Salile de cinema o sa fie si mai imbacsite ca de obicei, si cred ca ai ghinionul sa ajungi si la o comedie romantica din aia prosteasca fara inteles, exagerata. Stai ca anul asta e Fifity Shades Darker, mai stiti ce esec fost primul film ! Ai sa afli ! Te abtii sa nu adormi de dragul iubitei tale, eventual ii mai iei putin limba-n gura sa-ti distragi atentia. Draga fata, lasa-l sa te minta frumos, macar azi !
Nu sunt hater al acestei sarbatori, insa dispretuiesc modul in care aleg cuplurile sa se manifeste. Daca chiar aveti nevoie de o zi macar alegeti sa iubiti romaneste, de Dragobete !Cu prieten, fara prieten, azi e marti si ATAT !!! Pe mine sa ma treziti cand se termina toata agitatia asta, spre norocul meu n-am nevoie de nici o zi sa arat ce simt. Fiecare zi alaturi de persoana iubita este speciala si nu trebuie sa ne sfiim sa aratam asta, mereu se gasesc metode sa-l/sa o surprinzi .
Aceste lucruri le faci oricand vrei, si simti cu adevarat ! Azi este o zi in care multe persoane vor "mima" iubirea, ca doar asa este frumos. Respect pt cei care isi arata iubirea mereu, in felul lor, si n-au nevoie de de ocazii pentru asta.
Aceste lucruri le faci oricand vrei, si simti cu adevarat ! Azi este o zi in care multe persoane vor "mima" iubirea, ca doar asa este frumos. Respect pt cei care isi arata iubirea mereu, in felul lor, si n-au nevoie de de ocazii pentru asta.
duminică, 7 februarie 2016
Catre imaginatia mea ...
Pictam povestile cele mai colorate odata cu nasterea imaginatiei noastre. Cu ea ne delectam cand realitatea ne loveste prea dur. Plutim in deriva gandurilor noastre celor mai tacute. Ele stau acolo ascunse pana cand imaginatia si cuvantul decid sa se afirme. Noi cu ajutorul fanteziilor le framantam bine, bine impreuna, pana prind viata pe hartia stinsa de dor si aprinsa de-ale noastre bucurii si suspine. Hartia asta mototolita de-atatea ori in procesul creatiei, stearsa odata cu amintirile.. sau nu... Cateodata e aruncata intr-un coltisor si uitata la fel ca visele celor mai multi dintre adulti. Atat de mult sufera pana ajunge sa zambeasca impacata cu cele scrise, atunci cand sufletul si cuvantul se armonizeaza intr-o forma ideala... Te invaluie intr-o lume colorata si plina de viata, te imbata cu figurile de stil cele mai neauzite...
Te indeamna sa o mangai si s-o imbii prin puterea sensului. Dar stii ca nu e doar asta, e mult mai mult, tu de fapt iti asterni o parte din suflet si o lasi sa dainuie. Atunci cand in parul tau va ninge trecerea anilor ai sa stai la taclale cu ale tale vise apuse si ce-ai sa te mai bucuri ! Ai sa razi de copila ce erai si ai sa-i multumesti ca o ai langa tine si acum, chiar daca e fictiva, chiar daca e prin intermediul unor litere aruncate pe-o foaie asuprita de timp, nici tu n-ai sa fii mai prejos, oricum. :)) Profita acum de tot ce iti dezvaluie imaginatia ta nebuna, care pare o minune, sau un dar cateodata. Dar cu ea ai sa-ti impartasesti si durerile... ce-o sa te mai muste de suflet atunci, dar ai sa inveti sa-ti ingrijesti singura toate ranile, draga mea. Vor fi nopti cand ai sa o mânjeşti cu pacatele tale nebanuite de restu', cand o sa te abati de la drum, iar demonii tai micuti o sa-ti urle in căpşor. Exact in zilele in care nu te astepti. Tu trebui sa-i lasi liberi pe hartie... sa nu te sfieşti niciodata caci doar asa cunosti vindecarea adevarata. Iti gasesti alinarea prin ceea ce-ai nascut din peniţa stiloului. Ai sa te retraiesti de fiecare data cand simti nevoia.
Toate astea o sa-ti alerge prin minte si-ai sa lasi orice sentiment sa alunece pe foaie, gandul sa curga alene in valea Seaca a Suspinelor, pe strada Intunericului, sub Lumina noptii, la caldura Soarelui, pe Marea Dorului, pe cerul Viselor Tale, la Coltul Fericirii, pe Calea Victoriei, pe muntele Deznădăjduinţei, in Tara Rasaritului, in Tinutul Fricii, pe culmile Iubirii si Neputintei .
Si dupa ce termini cu ceea ce ai scris din cerneala inimii tale, patosul ce te va acapara, sau furtuna care se va abate asupra ta, se va mai domoli. Si vei rasufla usurata.
Si iar iti scriu si te ridic pe un altar. Iti multumesc ca-mi esti alaturi. Ma refugiez in tine cand sunt nevoita sa gust din amarul vietii. Ma indulcesti. Pt mine esti indeajuns.
joi, 14 ianuarie 2016
Suflet rece
E cumplit de rece, unde sunt ? M-am trezit peste noapte captiva in aceasta bula ciudata. Privesc buimaca in jur si peretii parca se strang in jurul meu. Nu-mi mai simt incheieturile mainii si trupul mi-e amortit de raceala inimii mele. Sunt inchisa in odaia sufletului meu. Sunt pereti uriasi de sticla si destul de aburiti. In spatele lor se gaseste rasuflarea oamenilor pe care se presupune ca-i iubesc, dar eu nu prea ii mai aud. O mana de barbat incearca sa ma traga in afara. Mi-e prea necunoscut asa ca-l reneg imediat.: '' Pleaca, ma descurc cu propia nebunie. Nu-i nevoie de doi.'' Prea pazea prin colturile inimii mele, probabil astepta sa intre ca sa darame totul prin imprejur. Imi ascult doar tacerea care-mi canta in surdina. Un oftat de-al meu adanc mai cutreiera fortareata din cand in cand. Chipul mi-e fad, lipsit de expresivitate, nici urma de culoare. Este blanc totul in suflet, nu are ce sa-mi schiteze nici macar un zambet. Nu simt nimic, doar detasare totala de orice turbulenta sau emotie din exterior. E sec, si totusi...ma simt in siguranta. Inima e bolnava, sufera de impotenta si nu asteapta sa devina functionala, n-are nevoie de medicamente sau un colac de salvare.
Exista zile cand o rana mai veche sangereaza pana la refuz, dar nici asta nu mai doare atat de tare...am atins cota maxima de indiferenta. Doar diavolii mai apar neinvitati si danseaza cu mine cand ma imping catre o noua nebunie. Te hipnotizeaza. Ma prind in dansul lor poetic intr-un peisaj de vis si dupa, ma indeammna sa manjesc totul cu pacatul meu. Totul e asa cum mi-au prezis. Te trec anii si tu tot aici esti...
'' Copila mea , tu cu sufletul tau cald si primitor, sa tii minte ca nu-mi lipsesti !
miercuri, 6 ianuarie 2016
Iarta-ma ca mi-e dor
Adevarul e ca stele imi sunt mai aproape si stralucesc si mai placut ca noi doi. Noi n-am apucat sa stralucim niciodata-n realitate. Poate doar pe hartia purtata de-ale mele ganduri in noptile infrigurate… Dar sa-mi scuzi dezordinea, e putin cam stearsa de suspinele si lacrimile lasate in urma.
Iar pt mizeria lasata in suflet, stai linistit, e doar vina mea, am coborat eu prea repede zidurile si ti-am deschis larg portile…
Iarta-ma ca ti-am aratat bucati ale inimii mele de care habar n-aveai... iarta-ma ca te-am iubit si ca ti-am zambit…iarta-ma ca ma comportam ca cel mai fericit copil cand te vedeam. Iarta-ma ca de fiecare data cand plecai mi-era teama sa-ti mai dau drumul... Iarta-ma ca te-am mai purtat din cand in cand si pe marile involburate ale sufletului meu... Iarta-ma ca mi-ai devenit slabiciune…
Iarta-ma ca inca mai supravietuiesti in mine… iarta-ma ca n-am putut sa-ti ofer mai mult, Iarta-ma ca nu mi-ai dat ocazia asta… Iarta-ma ca ti-am crezut minciunile, ca am avut atata incredere in tine si ca am crezut ca o sa rezistam pana in ziua de azi.
Nu mai am cui te cere… Dar te vreau inapoi atat de mult… mi-ai oferit ceva ce nu stiam ca-mi lipseste…
Sa ma ierti ca inca si azi mi-e dor, ca nu pot stinge flama asta care ma inunda cu totul in interior. Pe tine am sa te revad in ziua-n care o sa reusesc sa te mint in fata ca el e cel ce mi-a calcat pragul inimii, ca acum altcineva se bucura de savoarea buzelor mele... ca nu mai esti tu cel ce gusta din trupul meu. Pana atunci nu ma mai intreba ce fac, nu-mi mai purta de grija, nu vreau sa te aud, sa te vad, sa te respir. Te car in fiecare zi ca pe o povara intr-al meu suflet. Imi ajunge. Nu pot sa te urasc, din pacate , desi poate o meriti din plin.
miercuri, 25 noiembrie 2015
Iubiri pe hartie
Eu sunt cerul, dar cerul n-are farmec daca nu straluceste, asa ca te-am ales pe tine sa-mi fii luna si stelele care ma sustin.
Prima iubire nu o uiti niciodata, si ai impresia ca nici una nu va fi la fel. Si asa e, dar asta nu inseamna ca nu va fi mai intens. Iubim la fel, si totusi atat de DIFERIT ! <3 Lumea nu se sfarseste acolo, emotiile o sa-ti umple din nou sufletul, mai devreme decat te astepti. Trece timpul si te trezesti ca infloreste ceva micut acolo, dar care iti face bine. Si brusc raceala din inima ta se topeste, e mai caldut, mai primitor. Incepi sa te simti acasa in propiul suflet, totul ti se pare mai frumos: viata, oamenii…
Te inmultesc in noptile reci, iar dimineata te scad din nou. Te impart intre vieti si ma chinui sa imi reduc inima la tacere, dar tot o aud cum te striga pe nume. Ma impotrivesc, dar tu tot cresti in mine.
Trebuie sa ne agatam mereu de astfel de senzatii, sa ne lasam mereu deschisa usa inimii, macar putin. Stiu, la inceput pare dificil, dar ai sa inveti, iti promit, suflet primitor. Eu sunt femeia care noaptea trecuta s-a trezit indragostita de El. A fost pe nesimtite. El inca nu a aflat. Stai linistit, viitorul meu iubit, pana te simt in realitate, am sa te traiesc in fanteziile si visele mele. Ma cunostii prea bine si tu doar stii ca asa incep cele mai frumoase povesti, pe hartie. Paginile astea o sa urle de fericire din ceea ce o sa se nasca intre noi doi. Asa o sa ne umplem noptile, dragule, pana o sa am curaj a-ti marturisi tot ce-ai sadit in castelul sufletului meu.
Tu nu l-ai reconstruit, tu ai venit cu tencuiala noua, inca de la prima caramida. Chiar si fundatia tot tu ai sapat-o. Ai fost acolo sa ma prinzi de mana mereu. Iti multumesc enorm pt asta. Este usor langa tine, si asta ma atrage. Tu cunosti tot ce este nevoie sa stii despre mine !!! Tu nu ma renegi, sunt in siguranta. Daca imi faci bine de ce sa nu ma agat de tine ? Sa n-ai impresia niciodata ca esti colacul meu de salvare. Tu ma faci sa scot ce-I mai bun din mine, esti exact ceea ce am eu nevoie.
Azi iubesc viata. Simt ca stapanesc intreaga lume. Vreau ca ziua de azi sa nu se mai sfarseasca.
sâmbătă, 7 noiembrie 2015
Motivational #
Nu pot sa cred asta. Deoarece imi incapeai chiar aici, in mana, te ridicam si-I ziceam mamei tale: Copilul asta va fi cel mai bun din lume, va fi mai bun decat orice persoana pe care o cunosc. Si ai crescut bun si minunat. A fost minunat sa te privesc, fiecare zi era un privilegiu. Cand a venit momentul sa fii barbat si sa infrunti lumea… ai facut-o. Dar undeva pe drum te-ai schimbat, ai incetat sa mai fii tu. I-ai lasat pe altii sa-ti vare degetele in fata si sa-ti zica ca nu esti bun. Si cand lucrurile au devenit grele, ai inceput sa cauti un tap ispasitor. Cum ar fi o umbra... Sa-ti zic ceva ce deja stii. Lumea nu e numai fericire si bunatate. E un loc urat si rau. Si nu o intereseaza cat de dur esti . Te va ingenunchea si te va lasa sa stai in genunchi daca-I permiti. Nici eu, nici tu, nici nimeni nu te va lovi mai tare ca viata. Dar nu conteaza cat de tare dai. Conteaza cat de multe lovituri poti incasa si sa continui, cate poti indura si sa continui sa inaintezi, asta e viata ! Daca stii cat valorezi, du-te si ia cat meriti . Dar trebuie sa fii dispus sa incasezi loviturile. Sa nu arati cu degetul si zici ca nu esti cine trebuie sa fii din cauza lui sau a ei. Asta fac lasii !!! Si tu nu esti las ! Esti mai bun de-atat .
M-au marcat profund aceste replici, e din filmul Rocky 6, si cred ca ar trebui sa le citim in fiecare zi, sa sa ne amintim ca poate meritam mai mult, insa e nevoie de mai multe fapte, si mai putina plangere de mila.
Pt scena din film CLIK AICI .
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








