Sometimes fantasy is better than reality so I lay there, creating scenarios in my head. But my expectations are so different from my reality. Nothing ever turns out my way.

luni, 19 ianuarie 2015

Nunta ei...

  Catre imaginatia mea !
                Este  atat de tanara. Mi-e asa o groaza de nefericirea ei. Mereu a sperat  ca o sa imbrace rochia de mireasa mult mai tarziu, insa intr-un final  a fost nevoita sa o poarte mai devreme de cat se astepta. Intr-un mod straniu o invidiez. Ajung acolo si toti cei dragi erau in jurul ei. Era cea mai frumoasa, si nu pentru ca era mireasa; toti se minunau de splendoarea ei, o asemuiau cu zanele din cartile cu povesti. 
    Era intampinata cu buchete imense de crini si maci, niciodata nu primise atatea. Se simtea adorata, ii placea sa fie in centrul atentiei, era sufletul petrecerii. Ii privea pe toti de-acolo de sus, mandra si totodata impacata. Era asaltata de complimente, de vorbe de iubire, si de dor. Toti ii urau drum  bun in aceasta calatorie, si sperau ca o asteapta o viata mai buna, fara ispite, cu flacara sperantei mereu aprinsa-n sufletul ei prigonit de pe Pamant mult prea in graba. Unii chiar ii cantau printre lacrimi amare, ba chiar i-a fost dedicat si un poem  de catre iubitul ei, dupa care timp de cateva minute o tacere moarta s-a asternut.
    Ma mai plimb putin printre acele chipuri doborate de durere si un cor cu voci magice rasuna  in incaperea maiestoasa, era o simfonie grava, sumbra, dar ideala pt atmosfera de acolo. In jurul ei palpaiau lumanarele si candelele rosii, era un joc dumnezeiesc de lumina si culoare. Ea, de-o inocenta zdrobitoare, zăcea intinsa, isi dormea somnul cel de veci. Avea o figura senina, era atat de linistita, aproape ca-mi zambea. Ai fi putut crede ca se odihneste, insa raceala trupului ei o trada, prin oase-i suiera vantul, iar frigul urla. Dar o sa se trezeasca curand caci trebuie sa-si continue calatoria spre Paradis.  
    La capul ei o icoana cu FiuL lui Dumnezeu, mirele, o pazea in noaptea asta. Astepta doar incheierea ceremonialului. Dorea sa-si ia mireasa, sa o duca pe culmi neatinse de pacatul omenesc. El o va tine de mana pe drum, o sa-i fie ghid. Este norocosa. Are cine sa o astepte acolo Sus, cel pe care, inca de mica a visat  toata viata sa-l imbratiseze. Poate ca sufera caci trebuie sa lase atatea  in urma, dar din pacate o cale de intoarcere nu mai exista pentru ea. Trebuie sa se conformeze.
    I se aduce un ultim elogiu, iar clopotele incep sa bata, semn ca trebuie sa ne paraseasca. Cei iubiti se strang ultima data pt a-si lua la revedere. Cu greu renunta la ea.  Ma cutremur  in fata acestui spectacol dramatic, iar inima mi se sfasaie cand vad lacrimile si suspinele lor. 
   Avea vise marete, si planuri de viitor. Acum s-au dus toate pe apa sambetei. Nu mai avea pentru ce sa lupte, Dar e mai bine acum, decat mai tarziu. De ce sa se fii chinuit sa traiasca pt un prezent in care oricum nu mai avea nici un viitor ? Moartea i-a rapit toata viata ce i se deschidea in fata. De la o vreme nu mai cunoastea fericirea, era deprimata, se ferea de lume, si se izola in camera ei. Adora lumina soarelui de dimineata, inca de cand deschidea ochii sarea sa ridice jaluzele, insa in ultima vreme traise in intuneric, nici asta nu mai facea. Doar obligatiile de la care nu se putea sustrage o mai scoteau din casa.  Era abatuta tot timpul, adormea cu ochii inecati in lacrimi, iar dimineata tot cu gandul la asta se trezea. De fapt murise din ziua in care aflase ce-i va aduce viitorul. Iubea viata si nimeni nu stia de ce isi schimbase atitudinea, n-a lasat pe nimeni sa stie ce o secase de fapt. 
           Acum s-a inaltat la ceruri, e un inger care ne-a parasit prea devreme.... A facut un armistitu si e impacata cu moartea ei, danseaza de fericire pe norisorii pufosi, alaturi de al iei tata. Are marea, toata natura si cerul la picioarele ei... e in paradisul pe care l-a visat de mica.

vineri, 16 ianuarie 2015

Let's finish faster...


Nici macar tie nu iti pot impartasi ceea ce se intampla. Nu-mi mai esti util in aceste momente. Nimic nu o sa faca lucrurile sa se indrepte. Nu o sa mai fiu bine. Niciodata . Vreau sa cred ca inca sunt intr-un cosmar, iar intr-o dimineata o sa ma trezesc si-o sa realizez ca nimic n-a fost real.
Poate ca atunci cand te-am regasit in acel vis, a fost de fapt un semn a ceea ce o sa urmeze....
Dar este ok, mereu am vrut asta, insa mi-am dorit sa se intample altfel. Putin mai repede, si fara atata bataie de cap.
Sper sa te revad cat mai curand. Sa-mi promiti ca data viitoare o sa fie pt totdeauna

marți, 6 ianuarie 2015

Ganduri si vise.



Nimic mai mult. 

Cand am nevoie de sfaturile tale le caut in muzica. Sunt atatea melodii in care se vorbeste de ceea ce tu mi-ai fi spus daca ai fii fost langa mine. Parca te aud pe tine in fiecare vers. Ajuta. Putin . Anul acesta te-am imbratisat dupa atatia ani in care doar am sperat sa te revad, insa niciodata nu se intampla. Erai exact asa cum mi te aminteam.  Te-am privit si nu-mi venea sa cred ca erai chiar tu. Eram chiar acolo langa tine. Am alergat ca nebuna in bratele tale, ti-am dat jos gluga aceea de pe cap ca sa-ti vad chipul mai bine - "Chiar tu esti !", ti-am zis, iar vecinii din fata blocului isi indreptasera privirea spre noi.Te-am imbratisat strans si ti-am zis cat de mult te iubesc printr-o mare de lacrimi. Tu habar n-aveai ce se intampla si de ce ma comportam asa. Erai confuz, dar nu m-ai oprit si mi-ai zis ca si tu ma iubesti. In aceasta lume tu niciodata nu plecasei, eu niciodata nu fusesem nevoita sa  iti dau drumul.

Am incercat sa nu deschid ochii, ii tineam stransi si mi- era frica tare, dar  finalul a fost inevitabil. De ce a trebuit sa se sfarseasca ? As fi putut ramane acolo, cel putin o viata . As fi dat ABSOLUT TOTUL, fara sa-mi pese de nimic . Eram fericita. Acum ? Acum am ramas cu lacrimile astea care nu se mai opresc, cu ultima noastra fotografia facuta impreuna  si un gust amar.  O perioada buna o sa fiu agatata de acest vis care pt mine inseamna mai mult decat orice minune auzita si neauzita. Mi-ar placea sa te vad mai des....
Te iubesc. Mi-e dor de tine . Inca e  liber locul tau la masa, asteapta sa fie ocupat. De tine.


marți, 30 decembrie 2014

Adio 2014, bun venit 2015.



Imi iau adio  de la acest an. 2014 nu a fost cel mai bun, anii din urma inca ii pastrez cu  placere in amintire.... 2014 nu o sa-mi lipsesti, ma bucur ca te las in urma. Nu neg ca m-ai invatat lectii pretioase, si datorita tie am mai crescut, m-am mai maturizat insa am dat si de lucruri mai putin placute. Desi am realizat anumite chestii importante pt mine nu am asa multe pt care sa iti multumesc. Ai fost un an sarac. Au fost putine momentele in care am zambit cu tot sufletul... chiar daca tu strainule, poate m-ai vazut zilnic cu gura pana la urechi. Imi place sa vand iluzii. Printre cele mai bune momente care le-am avut au fost alea cu lumina stinsa, castile-n urechi si ochii-n lacrimi, pt ca atunci era singurul moment in care reuseam sa ma descarc.

Ma asteapta un  Revelion oribil. Raman sa sper ca 2015 imi va aduce macar cate ceva din ce imi doresc, macar alea realizabile. Anul asta nu o sa mai cred in magia lui Decembrie. In fiecare an am avut partea de ea, dar anul asta NU ! Am fost o fata rea, nu cu cei din jur ci cu propia persoana . Si desi este anul in care poate m-am maturizat cel mai mult, mi-am facut prieteni  buni noi, am ajutat, totodata am pierdut la fel de mult. Doare al dracului de tare, mai tare ca gandul ca urmeaza sa mai pierd niste chestii importante... m-am resemnat. Anul asta magia sarbatorilor de iarna nu o sa ma mai amageasca .

2014 a fost  plin doar intr-o oarecare masura. Cresc, si fiecare an imi aduce cate ceva nou si imprevibil, uneori peste asteptarile mele, in mod negativ. Am mai scazut oameni din sufletul meu, frustari,  am adunat prieteni noi la poarta sufletului, am inmultit vise, am impartit iubire, sentimente, ganduri, m-am intersesectat cu trecutul meu. Am INVATAT ceva nou in fiecare zi, insa din pacate mai am de invatat pt a traversa cu inima impacata aceasta viata . Facand o paralela intre ceea ce imi doream anul trecut si ce imi doresc acum,este o schimbare ! Anul asta aleg un nou inceput, insa inca agatata de trecutul meu pt ca asta e ceva ce nu pot schimba si nici nu imi doresc !!!!  


Asta e lista mea cu dorinte pt 2015.

Vreau....
Vreau  mai mult  curaj, mai putine temeri .
Vreau sa imi vad prietenele, chiar si cele vechi .
Vreau sa imi urmez propiile sfaturi.

Vreau sa imi creasca unghiile, si sa  slabesc .
Vreau ca revelionul sa il fac in preajma persoanelor dragi ca in fiecare an, si asa revenim la nr  2.

Vreau sa renunt la a mai fi o visatoare..o amatoare de romantism....
Vreau  sa nu mai imi fie atat de dor de cateva persoane care nu mai fac parte din viata mea, sau sunt departe. Doare groaznic.
Vreau sa nu mai cred asa usor in oameni.

Vreau sa-l vad pe tati, macar in vise....

Vreau sa cred mai mult in mine . Vreau sa ma simt frumoasa. Vreau sa ma simt femeie in adevaratul sens al cuvantului.

Vreau sa nu imbatranesc.
Vreau sa sper mai mult intr-un viitor, sa nu mai traiesc in trecut si sa profit de prezent .

La multi ani 2015, la multi ani voua ! Sa petreceti anul nou asa cum va simtit voi mai bine, iar 2015 sa va aduca cat mai multe IMPLINIRI !

sâmbătă, 6 decembrie 2014

Ganduri de Decembrie ♥♥♥




Decembrie=Sperante.Emotie. Fericire. Prietenie.Familie.Realizari. Schimbari. Maturizari. Iertare. Sensibilitate. Bunavointa. Iubire.Cadouri. Intelegere. Emotii. Sinceritate. Noi vise. Atitudine. Placere. Zambete. Suflet.
Am fost foarte pesimista in ultima vreme si mi-a fost atat de teama de Decembrie.... Imi doream  sa ma izolez, dar si anul asta magia lui Decembrie si-a facut simtita prezenta. 

Am avut parte de multe cadouri, atat materiale cat si SUFLETESTI . Si cand ma gandesc ca de abia am inceput.  Chiar si Sf Nicolae a fost darnic cu mine.  Nu m-as fi asteptat. Mi-e plin sufletul de  emotie, si de fericire.... 


Am crescut, tati . Si chiar daca mereu o sa pastrez ceva din copilul pe care il cunosteai, si pe care il ador atat de multam inceput sa ma simt femeie. Si cine ma cunoaste stie ca niciodata nu am trait cu impresia ca as fi asa ceva, ma simteam un copilas, dar acum m-am schimbat. A fost un an plin de revelatii, de schimbari. Ma simt mai matura pt prima data in viata mea . Era o vreme cand o uram, si ii vedeam doar partile negative, insa fiecare perioada este speciala... Invat sa iubesc femeia din mine, n-am sa ma mai subestimez niciodata. Cu bune si rele chiar sunt mandra de mine. Nu am sa ma indoiesc niciodata de mine. Acum inteleg de ce am fost iubita . Sunt  precum o vijelie de nestapanit, si totodata o ploaie calduta, linistita in mijlocul verii... insa nu-mi confunda blandetea cu slabiciune. Sunt atat de impacata cu mine insumi, de-ar fi asa usor mereu...Imi pare rau ca in ultima vreme m-am indoit de Tine.

Poate ca in viitor o sa mai fiu inundata de ganduri fugare si de intrebari ce o sa mi se para fara raspuns, insa traiesc prezentul, si orice moment asa cum cred de cuviinta. Important e ca pt ultimele intrebari am primit raspunsurile, iar furtuna s-a potolit. A fost trecator si n-au ramas urme pe poteca sufletului meu. Cel mai CIUDAT este ca am primit exact ultimul raspuns la care m-as fi asteptat. Aparentele inseala,gesturile tradeaza. Si totusi, ma bucura enorm ce am aflat. Inca o data viata e neprevazatoare, intr-un mod pozitiv, azi. Incepusem sa fiu cuprinsa de ganduri nebunesti, de temeri cum ca nu va iesi niciodata asa cum imi doresc, insa a iesit mult mai bine. Cineva sus , acolo are grija de mine. 

Oare ce m-a schimbat anul asta ?  Cum de am ajuns aici ?
Iti multumesc Tie . 

Noapte buna si buna dimineata. Este ora 5:))


luni, 1 decembrie 2014

Dă viată cuvintelor ♥




 Când inima îţi şopteşte cele mai tainice gânduri, mâna îţi scrie. Asta este cel mai uşor. Partea cu adevărat anevoioasă apare atunci când eşti nevoit să dai viata cuvintelor, iar vocea îţi tremură de emoţie . Simte fiecare fiecare cuvânt şi îmbie-l la viaţă astfel încât să se armonizeze perfect cu visele tale. Ai grijă ca ele să nu rămână doar vorbe singuratice, aruncate printre rânduri. Înfurie-te, plângi, , zbiară, urăşte, adună-ţi frustările, gelozia, iubeşte, zâmbeşte, bucură-te, fii pozitivă, dar niciodată doar pe hârtie. Exprimă-te liber, şi lasă-ţi trupul să danseze în vâltoarea sentimentelor tale că şi cum raţiunea n-ar exista . Învaţă să treci dincolo de frontierele pe care ea şi cei din jur ţi le-au impus. Lasă-te purtată de sentimente căci ele nu fac rău nimănui din jur . Iartă-te pe tine, măcar o clipă pt o simţi bucuria unei noi emotii . Tu încă poţi fi salvată , suflet rebel . Lasă-te cuprinsă de vraja unui astfel de moment, fără să te gândeşti la ce nu va fi mai târziu. Copil gingaş nu continua te mai ascunzi în negura nopţii căci tu oricum străluceşti, şi ar fi în zadar. Chiar şi luna este invidioasă pe al tău chip scăldat în bunătate, iar soarele tânjeşte să te facă a sa soţie.
 Îmbrăţişează, adoră, săruta aşa cum crezi de cuviinţă, asa cum sufletul ti-o cere.